PŚ: Polskie szablistki najlepsze w Budapeszcie!

Drużyna polskich szablistek w składzie: Sylwia Matuszak, Angelika Wątor, Marta Puda i Zuzanna Cieślar stanęły na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata w Budapeszcie!

Polki walczyły fantastycznie przez cały dzień, a zwycięski marsz rozpoczęły od wysokiej wygranej nad reprezentacją Brazylii 45:28. Następnie pokonały zespół Gruzji (45:25). Wygrana w kolejnej rundzie z turniejową „jedynką” – Rosjankami (45:42) dała naszym szablistkom awans do półfinału. Tam po zaciętym spotkaniu Polki pokonały drużynę Koreanek 45:41.

W finale naprzeciwko biało-czerwonych stanęły Włoszki. Mecz finałowy od początku był wyrównany, ale po zaciętych walkach to Polki cieszyły się ze zwycięstwa 45:44.

Równolegle z turniejem pań rozgrywane były zawody drużynowe szablistów. Nasza drużyna, walcząca w składzie: Szymon Hryciuk, Mateusz Knez, Marcin Lipiński i Olaf Stasiak w pierwszym meczu uległa zespołowi Iranu (36:45) i odpadła z rozgrywek zajmując 25. lokatę. Zwyciężyli Rosjanie przed Niemcami i Węgrami.

Zawody w Budapeszcie zakończyły kwalifikacje olimpijskie w szabli. Polacy nie uzyskali kwalifikacji do Tokio ani drużynowo, ani indywidualnie. Jednak w kwietniu rozegrane zostaną turnieje ostatniej szansy, z udziałem zawodników z krajów, które w danej broni wcześniej nie zapewniły sobie ani jednego miejsca w turniejach olimpijskich. Jedna z polskich zawodniczek powalczy o wyjazd do Tokio w takim europejskim turnieju kwalifikacyjnym, z którego przepustkę na igrzyska wywalczy tylko triumfatorka.
Do końca marca rozegrane zostaną jeszcze ostatnie turnieje kwalifikacyjne w szpadzie (w Kazaniu) i florecie (w Dausze).