Rusza proces przyjmowania zgłoszeń do 56. Nagrody Fair Play PKOl

Mając na uwadze wyjątkowy moment polskiego sportu, jakim jest stulecie debiutu Polski w igrzyskach olimpijskich w 1924 roku, ogłaszamy rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do 56. Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za rok 2023. W tym roku zostaną przyznane nagrody za 2022 i 2023 rok. Na zgłoszenia czekamy do 23 marca.

Fair play w sporcie jest niezbędne w równej mierze, jak sport dla życia. Nagroda Fair Play PKOl to inicjatywa, która ma na celu wyróżnienie i docenienie osób oraz instytucji, które promują uczciwe zasady współzawodnictwa, szlachetności i honoru, a przede wszystkim wykazują się pielęgnowaniem prawa do szacunku człowieka wobec człowieka.

Nagroda Fair Play jest inicjatywą Rady Fair Play, której Przewodniczącą jest Hanna Wawrowska, a w składzie jest: Adam Małysz, Sebastian Świderski, Michał Rynkowski, Anna Kiełbasińska, Katarzyna Zillmann, Hubert Hurkacz, Zbigniew Bródka, Kajetan Duszyński, Katarzyna Smolik, Tomasz Kucharski oraz Ewa Pajor.

– Celem Rady Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest przyczynianie się do budowania lepszego świata poprzez upowszechnianie wartości olimpijskich w społeczeństwie, w tym przede wszystkim fair play, a Nagroda Fair Play PKOl jest jednym z naszych działań nastawionych na wartości – mówi Hanna Wawrowska.

– W świecie, w którym dominują reakcje bezpośrednie, natychmiastowe komentarze i hejt, Nagroda Fair Play PKOl stanowi filar moralności w sporcie i w życiu. Jest wytyczną do szerszej debaty na temat czystości sportu, naszych postaw, także wobec sportowców – dodał Radosław Piesiewicz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Naszym celem powinna być walka o lepszy świat. Świat, który w drodze do wyników, sukcesu, komercjalizacji (wydarzeń) nie zapomina o wartościach. Dlatego tak ważne jest pokazywanie postaw fair w sporcie. Nagroda Fair Play PKOI od tylu lat już służy temu celowi – powiedziała Hanna Wawrowska przewodnicząca Rady Fair Play, w ten sposób ogłaszając moment, od którego rozpoczyna się proces nadsyłania nominacji do Nagrody Fair Play PKOl w Roku Polskich Olimpijczyków.

Nagroda Fair Play została ustanowiona 61 lat temu m.in. przez redaktora „Sztandaru Młodych” Tadeusza Olszańskiego, który w pamiętnym 1963 roku przeprowadził wywiad ze Zbigniewem Pietrzykowskim (brązowym medalistą olimpijskim z Melbourne 1956 oraz srebrnym z Rzymu 1960 roku w boksie), publikując go na łamach dziennika. Polski pięściarz przez redakcję został uznany „Dżentelmenem Sportu” jako zawodnik, który moralność walki sportowej przedkłada nad bezwzględne zwycięstwo. Wówczas Tadeusz Olszański podsumował postawę pięściarza następująco: „Fair play w sporcie jest niezbędne w równej mierze, jak sport dla życia”. Lecz zdaniem dżentelmena ringu, fair play nie ma znaczenia, jeśli nie kieruje zawodnikiem pasja w życiu. Obaj dżentelmeni już nie żyją, lecz uniwersalne treści, nadal motywują do działania na rzecz pielęgnowania moralności w sporcie.

Polski Komitet Olimpijski uznaje, że w rozgrywkach sportowych organizowanych przez Polskie Związki Sportowe miały miejsce z pewnością różne zdarzenia, które potęgują nasz świat o dobro, uczciwość, a także moralne i przekrojowe myślenie o sporcie.

Nagroda Fair Play PKOl to inicjatywa, która nobilituje do jeszcze intensywniejszego świadczenia na rzecz dobra i czystości w sporcie i w życiu. Wyjątkowe czyny i postawy, akty oddania i wzajemności mogą stać się cennymi drogowskazami w dalszych dziejach polskiego sportu.

Termin składania nominacji do 56. Nagrody Fair Play upływa 23 marca 2024 roku. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: [email protected].

Regulamin

PKOl
Fot.: Szymon Sikora/PKOl