Ryszard Stadniuk Honorowym Prezesem Europejskiej Rady Wioślarskiej

6 listopada odbył się Kongres Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA). Był to ostatni Kongres dla Ryszarda Stadniuka – wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i byłego Prezesa PZTW, który piastował funkcję prezesa Europejskiej Rady Wioślarskiej (ERB).

Podczas kongresu nowym szefem FISA na trzecią kadencję został wybrany Jean-Christophe Rolland z Francji. Wiceprezesem pozostanie Tricia Smith z Kanady, a skarbnikiem – Gerritjan Eggenkamp z Holandii. Następczynią Ryszarda Stadniuka została Brytyjka Annamarie Phelps.

Ryszard Stadniuk, który z powodu limitu wiekowego (do 70 lat) nie mógł ubiegać się o reelekcję na piastowanym dotychczas stanowisku, przechodzi na zasłużoną emeryturę. W dowód uznania zasług Ryszard Stadniuk został honorowym prezesem Europejskiej Rady Wioślarskiej.

Ryszard Stadniuk od 1997 roku jest członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W latach 2001-2004 Wiceprezes ds. sportowych. W 2009 roku objął tę funkcję ponownie i pełni ją do dziś. Zastępca Szefa Misji Olimpijskiej podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000. Szef Misji Olimpijskiej na Igrzyskach XXVII Olimpiady Ateny 2004. W latach 1992-2008 Prezes Szczecińskiego Klubu Olimpijczyka.

Absolwent Wydziału Budowy Maszyn i Okrętów Politechniki Szczecińskiej w 1977 roku. Reprezentant Polski w wioślarstwie w latach 1970-1984. Wielokrotny mistrz Polski w dwójkach i czwórkach. Wicemistrz świata w dwójce ze sternikiem. Dwukrotny olimpijczyk – w Montrealu w 1976 roku zajął 6. miejsce w dwójce ze sternikiem, natomiast podczas Igrzysk XXII Olimpiady Moskwa 1980 zdobył brązowy medal w czwórce ze sternikiem.

PKOl/PZTW
Fot.: PKOl – Szymon Sikora