Wybrano logo XXV ZIO Mediolan-Cortina 2026

Zaprezentowano oficjalne logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Mediolan-Cortina d’Ampezzo 2026. Po raz pierwszy w historii wybrali je internauci w ogólnoświatowym głosowaniu, które odbyło się w dniach 7-25 marca 2021 r.

W głosowaniu, w którym udział wzięli internauci ze 169 krajów na całym świecie, oddano ponad 871 tysięcy głosów, z czego około 75 procent głosów uzyskało wybrane logo „Futura”.

– Gratulacje dla Mediolan-Cortina 2026. „Futura” ilustruje dynamiczny i nowoczesny projekt, który odzwierciedla podstawowe wartości zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich – powiedziała Sari Essayah , przewodnicząca Komisji Koordynacyjnej MKOl ds. Milano-Cortina 2026.

Emblemat „Futura” wyznacza pojedyncza lodowo-biała linia tworząca liczbę 26. Logo igrzysk paraolimpijskich to ten sam wzór, ale w tle ma barwy flagi Włoch: zieloną, białą i czerwoną.

„Futura” to przyszłość opierająca się na zrównoważonym rozwoju i zobowiązaniu do wykorzystania w przeważającej części z tymczasowych i istniejących obiektów i infrastruktury. Organizatorzy igrzysk w 2026 roku chcą zorganizować je jako igrzyska neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Celem ich organizacji jest także pobudzenie rozwoju gospodarczego w północnych Włoszech.

XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan-Cortina d’Ampezzo 2026 odbędą się w dniach 6-26 lutego. Igrzyska paraolimpijskie z kolei w dniach 6-15 marca.

Biuro Komunikacji PKOl