Galeria (-1) w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie zaprasza na wystawę obrazów Piotra Sobotty. Kuratorem wystawy, która będzie czynna do 20 listopada, jest Kama Zboralska.
Wystawa zbudowana jest z ponad 30 obrazów namalowanych w latach 2014-2022. Piotr Sobotta skupia się na realistycznych ludzkich postaciach, które łączy z prostymi formami geometrycznymi. Zdaniem artysty nie mają one stanowić konwencjonalnego tła, ale tworzyć z figurami uchwytną estetycznie „całość”. Jego płótna nie aspirują do reprezentowania czegokolwiek, chcą być tylko obrazem, pragnącym jedynie wzbudzić u widza różne uczucia, emocje…
Kilka prac nawiązujących do przeszłości sportowej tematycznie związana jest z tą dziedziną życia. Część z nich stanowi darowiznę autora dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Muzeum Sportu.
Wystawa uzupełniona jest dwoma planszami zawierającymi wycinki – fragmenty jego realizacji i projektów architektonicznych, świadczących o bogatej zarówno geograficznie, jak i formalnie działalności zawodowej.
Piotr Sobotta – architekt, artysta, sportowiec. Z pewnością wszystkie te aktywności były dla niego bardzo ważne. Ale potrzeba rywalizacji, chęć odniesienia sukcesu, konsekwencja i wytrwałość w osiąganiu celu – to cechy nie tylko przypisywane sportowcom, szczególnie olimpijczykom, którym był Sobotta. Dotyczy to wszystkich, którzy odnieśli sukces zawodowy. A Piotr Sobotta to także doceniony na świecie utalentowany architekt i malarz. W swojej charakterystycznej twórczości skupił się na człowieku, często uwiecznia siebie. Będąc lekkoatletą, rekordzistą Polski w skoku wzwyż potrafi w swoich „sportowych” obrazach przełożyć na język malarski, to co właściwie nieprzekładalne. Czasem nadludzki wysiłek, towarzyszący zmaganiom z samym sobą, udowodnienie samemu sobie i innym, że można jeszcze lepiej, szybciej, wyżej…
Poszczególne dyscypliny sportowe „rozmontowuje” na czynniki pierwsze. Np. w pracy „W dal”, na pierwszym planie widać zawodnika oddającego skok, w tle – kilka kadrów rejestrujących jego rozbieg, który ma pomóc osiągnąć jak najlepszy rezultat. W „Młocie” po mistrzowsku uchwycił rozbieg młociarza, w „Wzwyż” moment pokonania wysokości. Tylko niewielu artystów podobnie jak Piotr Sobotta potrafi z taką wirtuozerią oddać specyfikę sportu. Świetnie skomponowane, wielowątkowe obrazy to osobisty zapis jego emocji, swego rodzaju dzienniki wydarzeń – inspiracje artysta czerpie z własnego życiorysu. Niezwykle bogatego pod każdym względem.
Kama Zboralska
***
Piotr/Pierre Sobotta urodził się w 1940 roku w Gliwicach. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom obronił na Wydziale Architektury Politechniki Mediolańskiej. Po studiach mieszkał we Włoszech, później we m.in. w Paryżu, od 2007 w Nicei. Wielokrotny reprezentant, mistrz i rekordzista Polski w skoku wzwyż, finalista Igrzysk Olimpijskich w Rzymie 1960. Laureat wielu międzynarodowych konkursów na projekty architektoniczne. Po wielu prestiżowych realizacjach architektonicznych od ponad 13 lat skupił się na malowaniu. Jego obrazy wystawiane były już na licznych wystawach.