Vuokatti 2022: pierwsze medale znalazły właścicieli!

W poniedziałek młodzi sportowcy z całej Europy rozpoczęli rywalizację w ramach XV Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Vuokatti 2022. Jako pierwsi do walki o medale stanęli łyżwiarze szybcy na torze krótkim (short track). Zarówno dziewczęta jak i chłopcy rywalizowali na dystansie 1500 metrów.

Wśród dziewcząt złoty medal w finale biegu na 1500 m wywalczyła Holenderka Zoe Deltrap, srebro zdobyła Węgierka Maja Dora Somodi, a brąz Francuzka Eva Grenouilloux. W rywalizacji wystartowały dwie polskie zawodniczki, obie wystąpiły w finale B. Agnieszka Bogdanowicz uplasowała się na 11. miejscu, a Karolina Parczewska, po dyskwalifikacji zajęła 7. miejsce w finale B, co w klasyfikacji końcowej dało jej 14. lokatę.

Karolina Parczewska

W konkurencji chłopców, na tym samym dystansie, wygrał Włoch Alessandro Loreggia, który na mecie wyprzedził swojego rodaka Lorenzo Previtaliego. Brąz zdobył reprezentant Francji Tawan Thomas.

W finale B tej rywalizacji wystartował jeden Polak – Adam Muchlado zajął 5. miejsce – 12. w klasyfikacji ogólnej. Drugi z biało-czerwonych, Oskar Kurowski, zakończył rywalizację w biegach ćwierćfinałowych.

Adam Muchlado

W poniedziałek rozegrano także biegi ćwierćfinałowe sztafet mieszanych na dystansie 3000 m. Polacy w składzie: Agnieszka Bogdanowicz, Karolina Parczewska, Oskar Kurowski i Adam Muchlado, zajęli w swoim biegu 2. miejsce ulegając Węgrom. Polacy awansowali do wtorkowego półfinału, w którym wystąpią z Węgrami, Włochami i Norwegią.

Oskar Kurowski

W drugim półfinale zmierzą się reprezentacje Francji, Ukrainy, Holandii i Niemiec. Finały tej rywalizacji zostaną rozegrane w piątek.

Partnerem Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji jest Kinder Joy of Moving, program z zakresu CSR realizowany przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie.