„Zbigniew Bródka. Najszybszy strażak świata”

„Zbigniew Bródka. Najszybszy strażak świata” to autoryzowana biografia mistrza olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim – Zbigniewa Bródki. 13 kwietnia br. w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego pozycja została oficjalnie zaprezentowana przez samego mistrza.

Książka opowiada nie tylko historię niesamowitych i niezwykłych okoliczności zdobycia złotego medalu podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, gdy Bródka wyprzedził w wyścigu na 1500 metrów Holendra Koena Verweija o zaledwie 0,003 sekundy!

W biografii można znaleźć także wiele anegdot i nieznanych faktów z życia sportowca, łączącego pasję do panczenów z odpowiedzialną pracą zawodowego strażaka, który w czasie służby wyjeżdża do pożarów, wypadków i innych zdarzeń, gdy zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie.

W kolejnych rozdziałach książki odbywamy z bohaterem pasjonujący spacer przez jego życie. Poznajemy jego najbliższych, rodzinę, przyjaciół, kolegów. Sączą się barwne opowieści z przygód Zbyszka, z obozów sportowych, wyjazdów, a nawet – tu pewne zaskoczenie – nocnych wyjść do klubów i dyskotek. W czasie lektury uśmiech nie raz zagości na twarzy czytelników.

– Ta książka jest świetnym podsumowaniem mojej sportowej kariery, którą zakończyłem na igrzyskach w Pekinie w 2022 roku. Złoty, a także – zdobyty wraz z drużyną – brązowy medal olimpijski na zawsze pozostaną częścią mojej historii, ale ja rozpoczynam już kolejny etap życia. W miniony weekend urodziła mi się trzecia córka – Antonina, tak więc w roku olimpijskim udało mi się zdobyć jeszcze ten jeden, dodatkowy „medal” – powiedział wzruszony Zbigniew Bródka podczas premiery książki zorganizowanej przez Polski Komitet Olimpijski. – Nadal, tak jak w czasie kariery sportowej, pozostaję czynnym strażakiem, wyjeżdżam do pożarów, do wypadków i innych zdarzeń. Teraz będę mógł w większym stopniu poświęcić się swojej drugiej pasji, którą realizuję służąc w Państwowej Straży Pożarnej – dodał Zbigniew Bródka.

Autorem książki jest dziennikarz sportowy Dariusz Tuzimek, twórca m.in. biografii Roberta Lewandowskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Lewandowski. Jak wygrać marzenia”.

– Zbyszek jest w swojej biografii bardzo szczery. Opowiedział nawet o tym, ile pieniędzy zarobił za zdobycie dwóch medali olimpijskich. Cieszył się z anegdot, jakie opowiadali o nim jego koledzy z młodzieńczych lat i niczego nie zamierzał ukrywać. Chciał, żeby była to biografia z krwi i kości. I ta książka taką właśnie jest – powiedział Dariusz Tuzimek.

Książkę rekomendują znakomici polscy sportowcy.

– Wiedziałem, że Zbyszek Bródka jest znakomitym panczenistą, ale nie wiedziałem, że w młodości był takim urwisem i miał tyle niesamowitych przygód – powiedział skoczek narciarski Adam Małysz, zdobywca czterech medali olimpijskich i sześciu medali mistrzostw świata.

– To jest kapitalna książka o tym, że jeśli ma się pasję i upór, a przy tym chce się ciężko trenować to zawsze można osiągnąć sukces. Nie przeszkodzi ani bieda, ani głód, ani chłód. Bylebyś tylko miał charakter. Właśnie taki, jak ma Zbyszek – stwierdziła lekkoatletka Anita Włodarczyk, trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem.

Wydawcą książki jest AISKO Spółka Jawna. Książkę można kupić w: sklepie wydawcy oraz na Allegro.

Partnerami wydania są:
Polski Komitet Olimpijski
AISKO Spółka Jawna
Państwowa Straż Pożarna
Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego
Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim
Województwo łódzkie

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora