Już tylko 100 dni dzieli nas od ceremonii otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Stanie się to 4 lutego na Stadionie Olimpijskim w stolicy Chin. Pekin będzie pierwszym w historii miastem, który gościł zarówno letnią, jak i zimową edycję najważniejszej imprezy sportowej świata.
Na 100 dni do ZIO w Pekinie mamy trzy kwalifikacje, które wywalczyli łyżwiarze figurowi: Natalia Kaliszek, Maksym Spodyriew (para taneczna) i Jekaterina Kurakowa (solistka). W pozostałych sportach kwalifikacje trwają – zakończą się w grudniu 2021 i pod koniec stycznia 2022. Wtedy też poznamy pełny skład Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022.
– Cały zespół Polskiego Komitetu Olimpijskiego intensywnie pracuje nad organizacją wyjazdu i pobytu Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w Pekinie. Jak zawsze robimy wszystko co w naszej mocy by zapewnić jej pełen komfort. Każdy medal to radość, ale nie da się tego przewidzieć. Chciałbym, jak wszyscy, zobaczyć w Pekinie Polaka na podium – mówi Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Z okazji 100 dni do igrzysk zaprezentowano medale, o które sportowcy z całego świata walczyć będą na olimpijskich arenach. Organizatorzy poinformowali, że medale wyglądem nawiązują do symboliki neolitycznych znalezisk w Chinach, m.in. wisiorków i dysków z jadeitu, które miały znaczenie rytualne.
Odzwierciedlając kulturę i ducha kraju gospodarza igrzysk, medale ukazują innowacyjne pomysły i inspirującą kreatywność artystów. Składają się z pierścieni i środka, opartego na starożytnych chińskich koncentrycznych wisiorkach z jadeitu, z pięcioma pierścieniami reprezentującymi chińską kulturową konotację „jedności nieba i ziemi oraz jedności ludzkich serc”.
Projekt symbolizuje również olimpijskiego ducha, który łączy ludzi z całego świata, aby wziąć udział w igrzyskach olimpijskich. Projekt medali nawiązuje do inkrustowanych jadeitem medali Igrzysk XXIX Olimpiady Pekin 2008, wzmacniając znaczenie Pekinu jako pierwszego „dwukrotnego miasta olimpijskiego”. Emblemat Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 jest wygrawerowany pośrodku tylnej części medali, a wokół niego wygrawerowana jest pełna chińska nazwa Igrzysk.
Nazwa każdego sportu będzie wygrawerowana na zewnętrznym pierścieniu z tyłu medalu, a na pierścieniach wygrawerowane są również 24 punkty i łuki, podobnie jak na starożytnej mapie astronomicznej. Symbolizuje to rozległe rozgwieżdżone niebo, harmonię człowieka z naturą oraz ambicje sportowców, by osiągnąć szczyt swoich możliwości podczas igrzysk.
W programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 znajdzie się 7 sportów, 15 dyscyplin i 109 konkurencji. Olimpijskie zmagania odbywać się będą na 12 arenach. Dodatkowo na Stadionie Narodowym, tzw. „Ptasim Gnieździe” – znanym z igrzysk w 2008 roku, odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia. ZIO 2022 zostaną rozegrane w trzech strefach: w Pekinie (curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie oraz short-track, big air – snowboard i narty), regionie Yanqing (bobsleje, saneczkarstwo, skeleton, narciarstwo alpejskie) oraz regionie Zhangjiakou (snowboard, narciarstwo dowolne, biegi narciarskie, kombinacja norweska, skoki narciarskie, biathlon).
Organizatorzy zapowiadają, że w igrzyskach udział weźmie ponad 90 Narodowych Komitetów Olimpijskich, które reprezentować będzie około 2900 sportowców. Mają to być – jak do tej pory – najbardziej zrównoważone igrzyska pod względem płci – 54,6% mężczyzn / 45,4% kobiet.
Z powodu pandemii koronawirusa XXIV ZIO Pekin 2022 zostaną rozegrane w rygorze sanitarnym. Wszystkie wytyczne zostały zaprezentowane w „Playbooku”, którego ostateczna wersja przedstawiona zostanie w grudniu.
– XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022, podobnie jak Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 w Tokio, także odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Priorytetem będzie bezpieczeństwo wszystkich uczestników wydarzenia – podkreśla Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.
Wiadomo już, że na trybunach znajdą się tylko kibice z Chin kontynentalnych. Przyjeżdżający do Chin zaszczepieni uczestnicy igrzysk trafią do tzw. „bańki”, a wszystkich niezaszczepionych czeka 21-dniowa kwarantanna. Jednak każdy przybywający do Pekinu będzie musiał przedstawić negatywny wynik testu wykonany nie później niż 72 godziny przed podróżą. Na miejscu każdy będzie musiał poddać się kolejnym testom – zawodnicy będą testowani codziennie. Wszechobecne będą także maseczki, których używać trzeba będzie także w „bańce”. Dodatkowo, kibice na trybunach nie będą mogli krzyczeć i śpiewać. Dopingować sportowców będzie można tylko za pomocą oklasków.
Ponadto zasady dotyczące tzw. „minimalizacji ryzyka” będą identyczne jak podczas zakończonych w sierpniu igrzysk w Tokio. Przyjezdni będą musieli pobrać specjalną aplikację („My 2022”) na 14 dni przed wylotem i tam składać raporty odnośnie stanu zdrowia. Obowiązywać będą maseczki, zakaz kontaktu fizycznego i unikanie dużych skupisk ludzkich.
XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 zostaną rozegrane w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Do tej pory w historii startów w „białych” igrzyskach Polacy wywalczyli 22 medale: 7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych.
Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: OC Beijing 2022