W siedzibie Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Rzymie odbyło się spotkanie w związku z organizacją przez miasto Kraków i Region Małopolska III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Polsce w 2023 roku. W spotkaniu uczestniczyła delegacja z Polski, na czele z Jackiem Sasinem – Wicepremierem, Ministrem Aktywów Państwowych i pełnomocnikiem rządu RP ds. organizacji Igrzysk Europejskich w Polsce.
To będą największe Igrzyska Europejskie w historii. W 2023 roku w Polsce najlepsi sportowcy Starego Kontynentu będą rywalizować w 24 dyscyplinach. Przypomnijmy, w dwóch poprzednich edycjach w Baku i w Mińsku sportowcy rywalizowali – kolejno w 20 i 15 dyscyplinach sportowych.
– Bardzo poważnie traktujemy organizację Igrzysk Europejskich w Polsce. Deklaruję pełne wsparcie polskiego rządu dla tej inicjatywy. Wiem, że jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu i zaprezentować się jako kraj, który organizuje imponujące imprezy sportowe – powiedział Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, pełnomocnik ds. organizacji Igrzysk Europejskich 2023.
W Rzymie Ministerstwo Sportu reprezentowała Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk, która przedstawiła polską propozycję dyscyplin sportowych, które powinny znaleźć się w 2023 roku w programie Igrzysk Europejskich.
– Polski rząd wyraża pełne wsparcie, czego dowodem jest obecność w Rzymie Wicepremiera Pana Jacka Sasina. W wielu ze wstępnie przyjętych dyscyplin w Polsce odbędzie się nie tylko walka o medale Igrzysk Europejskich ale także o kwalifikacje olimpijskie do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 oraz o medale mistrzostw Starego Kontynentu – podkreśliła Minister Sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Danuta Dmowska-Andrzejuk – Minister Sportu/Fot.: EOC – Fabio Bettini
Na spotkaniu obecni byli także Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, Wiceprezes PKOl Tomasz Poręba, Sekretarz Generalny Adam Krzesiński oraz Iwona Łotysz – Zastępca Sekretarza Generalnego.
– Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni z rozmów. Udało się ustalić wstępną listę dyscyplin sportowych obecnych podczas Igrzysk, a także przygotować i omówić mapę drogową dalszych działań. Można powiedzieć, że dziś przygotowania do Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 ruszyły pełną parą – powiedział Tomasz Poręba Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz pełnomocnik PKOl ds. Organizacji Igrzysk Europejskich.
Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego/Fot.: EOC – Fabio Bettini
– Dziękuję Wszystkim za zaangażowanie oraz konstruktywne rozmowy. Cieszę się, że Pan Premier powołał pełnomocnika Rządu ds. organizacji tego wydarzenia. To podkreśla narodowy charakter III Igrzysk Europejskich oraz gwarantuje jej wsparcie – podkreślił Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele regionu, w którym odbędzie się wydarzenie. Województwo małopolskie reprezentował Marszałek Witold Kozłowski, a miasto Kraków Prezydent Jacek Majchrowski oraz Janusz Kozioł – pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju kultury fizycznej.
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego/Fot.: EOC – Fabio Bettini
– Cieszymy się, że będziemy gościć w województwie małopolskim przedstawicieli tak wielu sportów. Jesteśmy gotowi sprostać temu ogromnemu wyzwaniu. Około połowa dyscyplin odbędzie się na terenie naszego regionu. Czekają nas inwestycje w infrastrukturę sportową i techniczną. Warto podkreślić, że większość wydarzeń odbędzie się na istniejących już obiektach – powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Igrzyska Europejskie to sztandarowa impreza organizowana przez Stowarzyszanie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC). Dotąd odbyły się dwie edycje wydarzenia: w 2015 roku w Baku (Azerbejdżan) i w 2019 w Mińsku (Białoruś). Igrzyska Europejskie to zawody sportowe rozgrywane co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. 22 czerwca 2019 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich w Mińsku, został wskazany gospodarz III Igrzysk Europejskich w 2023 roku – Kraków oraz Województwo Małopolskie.
Fot.: EOC – Fabio Bettini
W swojej stuletniej historii Polski Komitet Olimpijski wielokrotnie wyrażał gotowość do zorganizowania w Polsce imprezy rangi olimpijskiej. Po raz pierwszy polski akces został zgłoszony w 1937 roku podczas Sesji MKOl w Warszawie. Polska starała się także o organizację XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie. W 2009 – wspólnie z władzami Śląska i Beskidów – zorganizowany został Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. PKOl – jako partner merytoryczny i organizacyjny – uczestniczył w przygotowaniach do X Igrzysk Światowych we Wrocławiu w 2017 roku.
Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: EOC – Fabio Bettini