Thomas Bach – dotychczasowy Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – będzie pełnił tę funkcję do 2025 roku. Tak zdecydowali członkowie MKOl podczas 137. Sesji tej organizacji, która odbywa się w Lozannie w Szwajcarii.
Thomas Bach stoi na czele MKOl od września 2013 roku. Jego pierwsza, ośmioletnia kadencja zakończy się po Igrzyskach w Tokio, przełożonych z 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. Zgodnie z decyzją Komitetu Wykonawczego MKOl, wybrany Prezydent obejmie urząd i rozpocznie nową kadencję w sierpniu 2021 roku.
Przywództwo Thomasa Bacha przypada w niezwykle trudnym dla Światowego Ruchu Olimpijskiego czasie globalnej pandemii, która sparaliżowała wiele dziedzin życia – także sport. Po raz pierwszy w historii przełożone zostały Igrzyska Olimpijskie – dotąd odwoływano je w 1916, 1940 i 1944 r. z powodu wojen światowych.
Prezydent MKOl to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w drużynowym turnieju florecistów. Z wykształcenia jest prawnikiem. Podczas swojej dotychczasowej kadencji wielokrotnie odwiedzał Polskę podkreślając przy tym szczególne więzi z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz bardzo dobrą współpracę i przyjaźń z Prezesem PKOl.
Thomas Bach uczestniczył między innymi w uroczystej Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W 2019 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.
List gratulacyjny do Thomasa Bacha przesłał Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Podkreślił w nim otwartość na dalszą współpracę oraz zaangażowanie w budowę Ruchu Olimpijskiego – opartego na uniwersalnych wartościach i solidarności olimpijskiej.
– Szanowny Panie Prezydencie, w imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego gratuluję Panu wyboru na kolejną kadencję. Przypada ona w niezwykle trudnym dla sportu czasie, wymagającym ogromnego zaangażowania oraz szczególnej troski o bezpieczeństwo wszystkich uczestników nadchodzących Igrzysk Olimpijskich. Widzimy jak wielką pracę – także dyplomatyczną – wykonuje Pan, by Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbyły się na wysokim, ale bezpiecznym dla wszystkich uczestników poziomie. Cieszymy się, że w tym trudnym czasie Międzynarodowy Ruch Olimpijski ma lidera, który wziął na siebie to odpowiedzialne zadanie jakim jest organizacja olimpijskich wydarzeń i prowadzenie Ruchu Olimpijskiego w globalnym kryzysie.
Dziękujemy za pamięć o Polsce i Polskim Komitecie Olimpijskim. Wielkim zaszczytem było gościć Pana Prezydenta na Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jestem przekonany, że razem możemy i będziemy budować silny Ruch Olimpijski, a Igrzyska Olimpijskie w Tokio – pomimo wielu przeciwności – będą udanym i bezpiecznym wydarzeniem oraz powrotem do sportowej normalności. Życzę Panu realizacji wszystkich celów i planów, zdrowia oraz konsolidacji świata sportu wokół wspólnych idei i wartości – napisał Prezes Andrzej Kraśnicki w liście do Prezydenta MKOl.
137. Sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest drugą zdalną sesją MKOl w historii olimpijskiej. Prezydent Thomas Bach podsumował na niej stan przygotowań do Igrzysk Olimpijskich oraz podkreślił szerokie wsparcie, jakie Międzynarodowy Ruch Olimpijski otrzymał od Rządu Japonii, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz przywódców G20 i G7 w zakresie przygotowań do Igrzysk w Tokio.
W swoim przemówieniu Prezydent MKOl podkreślił ogromne zaangażowanie i doskonałą pracę Międzynarodowych Federacji Sportowych, które od września 2020 roku zorganizowały ponad 270 najważniejszych wydarzeń sportowych – Mistrzostw Świata lub Pucharów Świata. W sumie w tych wydarzeniach wzięło udział ponad 30 tysięcy sportowców. Wszystkie z nich posiadały rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym reżimy testowe.
– Żadne z tych wydarzeń nie było źródłem rozwoju epidemii. Mamy więc jasny i oczywisty dowód na to, że można organizować bardzo duże międzynarodowe imprezy sportowe z dużą liczbą międzynarodowych uczestników, jednocześnie chroniąc zdrowie wszystkich. To dobra prognoza na Tokio – mówił Prezydent Thomas Bach.
Wyraził też wdzięczność dla Rządu Japonii, Rządu Metropolitalnego Tokio, Komitetu Organizacyjnego, sportowców, Międzynarodowych Federacji, Narodowych Komitetów Olimpijskich oraz partnerów MKOl i nadawców posiadających prawa nadawcze za ich zaangażowanie w sukces Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.
Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: IOC – Greg Martin