Hasan Arat – Członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, Wiceprezes Tureckiego Komitetu Olimpijskiego, Przewodniczący Komisji Koordynacyjnej ds. III Igrzysk Europejskich 2023 przebywał z dwudniową wizytą w Polsce. Spotkał się z Andrzejem Kraśnickim – Prezesem PKOl oraz Tomaszem Porębą – Wiceprezesem PKOl. Podczas spotkania omówiony został stan przygotowań III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska-Śląsk 2023.
Głównym punktem wizyty było spotkanie z Wicepremierami Rządu RP – Jackiem Sasinem, Ministrem Aktywów Państwowych oraz Prof. Piotrem Glińskim, Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
– Jesteśmy na dobrej drodze, otrzymujemy dużo wsparcia, zarówno od polskiego Rządu jak i od regionów współorganizujących te Igrzyska – jesteśmy jedną drużyną i dążymy do tego, by to wydarzenie się odbyło. Polska posiada wspaniałą infrastrukturę w regionach, dzięki temu jesteśmy w stanie zorganizować fantastyczne Igrzyska Europejskie. Będzie to drugie najważniejsze wydarzenie zaraz po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 – mówi w rozmowie z PKOl Hasan Arat.
– Podczas tej wizyty w Polsce spotkał się Pan z Wicepremierem, Ministrem Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem oraz Wicepremierem, Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotrem Glińskim. Czy na tych spotkaniach zapadły jakieś kluczowe decyzje dotyczące organizacji imprezy?
– Z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, zwłaszcza Prezesowi Andrzejowi Kraśnickiemu i Wiceprezesowi Tomaszowi Porębie. Mieliśmy bardzo owocne spotkania, zarówno z Panem Wicepremierem prof. Piotrem Glińskim, jak i Wicepremierem Jackiem Sasinem i podjęliśmy dobre decyzje. Zaangażowanie polskiego Rządu w organizację III Igrzysk Europejskich jest bardzo silne i dzięki temu zaangażowaniu włączyliśmy już wiele dyscyplin do programu sportowego tego wydarzenia. W dniach 25-30 czerwca zostanie podpisana umowa pomiędzy polskim Rządem, a regionami, które będą gospodarzami trzeciej edycji Igrzysk Europejskich, co pomoże nam jeszcze bardziej zintensyfikować działania. Polska jest fantastycznym krajem i wspaniałym gospodarzem sportowych eventów. Osobiście byłem na Halowych Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce w Toruniu i oglądałem Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet na Stadionie Śląskim. Mieliśmy również spotkanie z Prezydentem Krakowa – prof. Jackiem Majchrowskim oraz Marszałkiem Województwa Małopolskiego – Witoldem Kozłowskim, podczas którego zakomunikowane zostały potrzeby i wizja tego wydarzenia. Zatem jesteśmy teraz jednym zespołem z polskim Rządem, regionami współorganizującymi, Polskim Komitetem Olimpijskim i Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich. To będzie trzecia edycja tych Igrzysk – i będzie to wyjątkowa edycja – ze względu na fakt, że będzie się odbywać po raz pierwszy w kraju Unii Europejskiej. Komisja UE wyraża chęć koordynacji tego wydarzenia. Ponadto zaobserwowaliśmy również, że Polska posiada wspaniałą infrastrukturę w regionach, dzięki temu jesteśmy w stanie zorganizować fantastyczne Igrzyska Europejskie. Będzie to drugie najważniejsze wydarzenie zaraz po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku. Co ważne, podczas Igrzysk Europejskich będzie możliwość zdobycia kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w ponad 13 dyscyplinach.
– Duże zainteresowanie wzbudza obecność w programie lekkiej atletyki, która w Polsce jest jednym z najbardziej popularnych sportów z wielkimi tradycjami. Kiedy możemy spodziewać się ostatecznego rozstrzygnięcia czy znajdzie się ona w programie III Igrzysk Europejskich?
– Wiemy jak bardzo ważna jest lekka atletyka dla Polski jako królowa sportu. Jesteśmy w trakcie rozmów z Europejską Federacją Lekkoatletyczną, by ta dyscyplina była obecna podczas III Igrzysk Europejskich w Polsce. Dostaliśmy też potwierdzenie od Wicepremiera Jacka Sasina, by zawrzeć umowę z Europejską Federacją Lekkoatletyczną i uważam, że wkrótce ją sfinalizujemy, więc lekka atletyka będzie w sportowym programie III Igrzysk Europejskich.
– III Igrzyska Europejskie już za dwa lata. Jak wyglądają przygotowania programu dyscyplin III Igrzysk Europejskich? Kiedy zostanie on zamknięty i jaka liczba dyscyplin jest spodziewana?
– W programie III Igrzysk Europejskich przewidujemy około 28-30 dyscyplin i przynajmniej 24-26 spośród nich będzie sportami olimpijskimi. Prowadzimy jeszcze rozmowy z Federacją Piłki Siatkowej, której mecze mogłyby być rozgrywane w Krakowie. Przewidujemy również skoki narciarskie, więc Kamil Stoch miałby szansę na pokazanie swoich sił w Małopolsce i tak jak wspomniałem, trwają rozmowy na temat obecności lekkiej atletyki na Stadionie Śląskim, który mam nadzieję, będzie wypełniony kibicami. Uważam, że jesteśmy na dobrej drodze – otrzymujemy dużo wsparcia, zarówno od polskiego Rządu jak i od regionów współorganizujących te Igrzyska – jesteśmy jedną drużyną i dążymy do tego, by to wydarzenie się odbyło.
– Jakie są najtrudniejsze i priorytetowe zadania dot. III Igrzysk Europejskich, które stoją teraz przed organizatorami z polskiej strony oraz przed Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich?
– Biorąc pod uwagę mnogość aspektów, jakie muszą być ustalone – od finansów, przez wsparcie publiczne, po wybór i koordynację działań pomiędzy regionami – każde takie przedsięwzięcie wiąże się z jakimiś trudnościami. Ale mamy wspaniałego partnera jakim jest Polski Komitet Olimpijski, a Prezes Andrzej Kraśnicki dzięki swojej silnej osobowości, dotrzymuje słów, dlatego też możemy ufać naszym partnerom oraz pokładać nadzieję w Polsce.
Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora