W środę w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyła się gala z okazji jubileuszu 30-lecia przystąpienia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).
Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polski już od 30 lat są jedną z 140 armii zrzeszonych w Międzynarodowej Radzie Sportu Wojskowego. Tym samym polscy żołnierze biorą udział w realizacji ważnych projektów organizowanych we współpracy między innymi z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim oraz organizacjami takimi jak ONZ.
Polscy żołnierzy osiągają liczne sukcesy na międzynarodowych zawodach drużyn wojskowych oraz na organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych. W letniej i zimowej edycji tych rozgrywek Reprezentacja Polski zdobyła niemal 200 medali.
– W Siłach Zbrojnych służy wielu niezwykle utalentowanych i utytułowanych sportowców. To pokazuje bliskość naszych ideałów i wspólnotę wartości. Dla mnie, jako Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, niezwykle istotne jest to, że Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego obok swoich strategicznych celów takich troska o bezpieczeństwo kraju, budowa przyjaznych stosunków między armiami państw członkowskich, wspieranie ogólnoświatowych działań na rzecz pokoju na świecie skupia się także na działalności służącej rozwojowi i promocji kultury fizycznej oraz sportu w Siłach Zbrojnych – powiedział Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki.
Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, spotkał się w Klubie Olimpijczyka z płk Hervé Piccirillo – Prezydentem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).
CISM – Conseil International du Sport Militaire – Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego
Założona 18 lutego 1948 roku w Nicei (Francja) Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego (CISM) jest jedną z największych multidyscyplinarnych organizacji na świecie. CISM organizuje różnego rodzaju wydarzenia sportowe dla sił zbrojnych 140 krajów członkowskich. Celem tego jest budowa przyjaznych stosunków między armiami państw członkowskich. Jest to zgodne z filozofią i ideałami wyznaczonymi w deklaracji misji CISM z 1998 roku, podpisanej przez wszystkie kraje członkowskie.
CWZS
Fot.: CWZS