W Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyło się Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Polski Komitet Olimpijski witając Nowy Rok 2023, podziękował jednocześnie wszystkim zaangażowanym w jego działalność w roku minionym: Sponsorom i Partnerom za wspieranie działalności komitetu i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, Polskim Związkom Sportowym za osiągnięte sukcesy oraz całej Polskiej Rodzinie Olimpijskiej za pracę dla dobra polskiego sportu i krzewienia idei olimpijskiej w naszym kraju.
Spotkania mają wieloletnią tradycję i zawsze na początku stycznia gromadzą wybitne postaci polskiego sportu – zawodników, trenerów, działaczy, sponsorów oraz przyjaciół sportu i sportowców z różnych dziedzin życia. W tym roku – nie po raz pierwszy przy organizacji wieczoru PKOl wsparła TOYOTA – firma, będąca ogólnoświatowym partnerem ruchu olimpijskiego.
W Noworocznym Spotkaniu uczestniczyli: Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP – Minister Piotr Ćwik, Piotr Nowacki i Paulina Malinowska-Kowalczyk – doradcy Prezydenta RP, Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury. Ponadto uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Jego Ekscelencja Akio Mijajima – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w Polsce, Spyros Capralos – Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, Członka MKOl i szefa Greckiego Komitetu Olimpijskiego, Joȅl Delplanque – Pierwszy Wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, Witold Bańka – Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej, a także licznie przybyli zaproszeni sportowcy i trenerzy oraz mistrzowie, medaliści i uczestnicy igrzysk olimpijskich, na czele z 4-krotnym mistrzem olimpijskim – Robertem Korzeniowskim, przedstawiciele polskich związków sportowych, czołowych uniwersytetów oraz uczelni wychowania fizycznego, instytucji i organizacji pracujących na co dzień na rzecz polskiego sportu oraz przyjaciele Rodziny Olimpijskiej ze świata kultury, biznesu, nauki, medycyny, architektury, polityki i reprezentanci samorządów – a wśród nich Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego i współgospodarz tegorocznych III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej PKOl oraz wielki przyjaciel sportu ksiądz biskup Marian Florczyk – Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Sportowców. Nie mogło zabraknąć również przedstawicieli Sponsorów i Partnerów PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, wśród nich – członków Rady PKOl – na czele z Wiceprzewodniczącą Rady – Anną Rulkiewicz.
Tegoroczne Spotkanie rozpoczął krótki film przypominający najważniejsze dla Polaków sportowe wydarzenia minionego roku.
Gości serdecznie przywitał gospodarz wieczoru, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Andrzej Kraśnicki.
– Ten dzień jest dla nas zawsze niezwykle ważny. Dziękuję wszystkim, którzy są dziś z nami obecni. Jesteśmy jedną wielką rodziną sportową, rodziną olimpijską. Mijający rok dostarczył nam wiele wrażeń. Mieliśmy wielki sukces siatkarzy – wicemistrzostwo świata, ale też wiele wspaniałych wyników w innych dyscyplinach. Jako Polska organizujemy wiele imprez sportowych. Już jutro zaczynają się mistrzostwa świata w piłce ręcznej, które organizujemy razem ze Szwecją. Przed nami także największa impreza sportowa w historii Polski, jaką będą III Igrzyska Europejskie. Przyjadą do nas najwybitniejsi sportowcy z Europy. To wszystko nie byłoby możliwe bez waszego wsparcia. Różni nas wiele, ale łączy sport i jego wartości, a dziś, w tej trudnej sytuacji jaką jest wojna, jest to szczególnie ważne. U progu nowego roku życzmy sobie, żeby to był okres pokoju. Tego w imieniu Rodziny Olimpijskiej jak i Polskiego Komitetu Olimpijskiego wszystkim życzę – powiedział Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki otwierając Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej.
Następnie głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
– To był wielki rok dla polskiego sportu. Zaczął się od brązowego medalu olimpijskiego Dawida Kubackiego w skokach narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Należy wspomnieć wspaniałe wyczyny Igi Świątek, która wygrała dwa wielkie szlemy i wiele innych turniejów. Sukcesy naszych młociarzy i piąte mistrzostwo świata Pawła Fajdka także zasługują na wyróżnienie, ale również wyniki naszych siatkarzy czy koszykarzy. Duży sukces, mimo wszystkich słów krytyki, osiągnęli nasi piłkarze, bo przecież od wielu lat nie udawało nam się awansować do fazy pucharowej w mistrzostwach świata. Znakomite występy wioślarek i wioślarzy, ale również kajakarzy i kajakarek, czy pływaków także zasługują na wielkie brawa. Ten dzień to świetna okazja, aby podziękować tym, którzy wkładają całe swoje serce, abyśmy my mogli cieszyć się z ich sukcesów. Dziękuję Państwu za to bardzo, bo to jest ważne, aby pokazać, że Polacy mają ogromnego ducha walki. Chcę także podziękować za wielkie serce jakie okazała cała polska społeczność sportowa naszym sąsiadom z Ukrainy, wspierając ich, umożliwiając trenowanie, udostępniając obiekty sportowe, aż po zapewnienie dachu nad głową. Tego nie zrobił nikt tak jak Polacy. Dziękuję wam wszystkim za to ogromnie, bo to jest bardzo ważne, aby Ukraińcy mimo wszelkich trudności mogli stanąć na sportowej arenie reprezentując swój kraj. To przynosi satysfakcję ich rodakom, którzy giną na froncie broniąc ojczyzny. Dziękuję także sponsorom, że pomimo bardzo ciężkich czasów, wspierają nadal polski sport, aby nasi sportowcy byli maksymalnie dobrze przygotowani do międzynarodowej rywalizacji. A wszystkim tym, którzy tworzą polski sport, nie tylko zawodnikom, życzę sukcesów w 2023 roku. Przed nami wiele wydarzeń, w tym to największe, Igrzyska Europejskie. Mam nadzieję, że polscy sportowcy osiągną tam wiele sukcesów, zdobędą wiele medali i uzyskają kwalifikacje na najbliższe igrzyska olimpijskie w Paryżu – powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Goście wysłuchali także krótkiego wystąpienia Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka.
– Nasi reprezentanci w ubiegłym roku w najważniejszych kategoriach wiekowych w imprezach mistrzowskich zdobyli 840 medali. To jest ogrom, to jest potęga. Mieliśmy też wiele sukcesów na niwie organizacyjnej. Imprez rangi mistrzowskiej na terenie Rzeczypospolitej było 76. To oznacza, że każdego miesiąca w naszym kraju obywało się sześć takich imprez, co jest absolutnie sprawą najwyższej wagi. To był też rekordowy rok pod względem budżetu na sport, który zamknął się kwotą sięgającą prawie 2,5 miliarda złotych. Ponadto zeszły rok przyniósł wydarzenie, którego nikt się nie spodziewał, ani nikt sobie nie życzył. Mam na myśli wojnę i bestialski atak Rosji na naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainę. To wydarzenie wymusiło na nas działania, których normalnie nie powinniśmy podejmować. Dziękuję wszystkim ludziom sportu, za to że zachowaliście się jak trzeba, co zostało zauważone na całym świecie. Dzięki temu dziś świat w kontekście blokowania rosyjskiego sportu w międzynarodowej rywalizacji mówi jednym głosem. Teraz jest to oczywiste, ale na początku tak nie było, bo czasem konsekwencje takiego bojkotu ponosili nie agresorzy, ale ci, którzy odmawiali rywalizacji z Rosją, w tym Polacy. Dziś Rosji w międzynarodowym sporcie nie ma i mam nadzieję, że nie będzie tak długo jak to konieczne – powiedział Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.
Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą dla Andrzeja Kraśnickiego
Kolejnym punktem tegorocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej było wręczenie Prezesowi PKOl Andrzejowi Kraśnickiemu Orderu Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą przez Ambasadora Japonii w Polsce Akio Mijajimę. To odznaczenie przyznawane w Japonii jest trzecim w hierarchii ważności orderem po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Świętego Skarbu. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Mutsuhito (Meiji).
– Cieszę się, że na początku roku mogę odznaczyć pana Andrzeja Kraśnickiego Orderem Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą. Pan Prezes Kraśnicki aktywnie angażuje się w popularyzację ducha olimpijskiego oraz umacnianie relacji polsko-japońskich. We współpracy z ambasadorem Polski w Tokio – Pawłem Milewskim – przyczynił się także do sukcesu igrzysk w Tokio. Na przykład dzięki jego inicjatywie polscy sportowcy zostali ciepło przyjęci w kilku japońskich miastach. Drogi Andrzeju, serdecznie dziękuję – powiedział Akio MIjajima. – W lutym ubiegłego roku mogliśmy podziwiać zimowe igrzyska Pekinie. Ubolewam, że zaraz po ich zakończeniu rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, a okrutna wojna trwa do dziś. Cały świat jest pod wrażeniem wielkiego serca i dobrej woli Polaków. Proszę przyjąć wyrazy uznania – dodał. – Igrzyska Olimpijskie są symbolem pokoju. Sport ma wielką moc, by zmienić świat i przyszłość. Wierzę w sukces igrzysk w Paryżu oraz ponowny pokój w Ukrainie. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Japonia także solidaryzuje się z Ukrainą. Japonia i Polska to dwa kraje kwitnącej przyjaźni – zakończył Jego Ekscelencja Akio MIjajima.
Dla uhonorowania wydarzenia wręczenia Orderu Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą Prezesowi Kraśnickiemu, obecny był Paweł Milewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii.
Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl im. Piotra Nurowskiego
Dawid Kubacki – brązowy medalista olimpijski z Pekinu 2022 i Paweł Fajdek – mistrz świata w rzucie młotem sportowcami 2022 roku. Reprezentacja Polski Mężczyzn w siatkówce drużyną roku. Aleksander Wojciechowski – trener wioślarskiej czwórki podwójnej mężczyzn i Tomasz Kryk – trener kajakowej kadry kobiet trenerami 2022 roku. Taką decyzję podjęła kapituła Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego. Nagrodę specjalną przyznano Idze Świątek – najlepszej tenisistka na świecie i liderce światowego rankingu WTA.
Kapituła nagrody wyróżniła dwóch trenerów. Są to Aleksander Wojciechowski – trener wioślarskiej czwórki podwójnej mężczyzn, która wywalczyła tytuł mistrzów świata – to piąty tytuł tego trenera oraz Tomasz Kryk – trener kajakowej kadry kobiet. Jego podopieczne w 2022 roku wywalczyły dwa razy mistrzostwo świata oraz trzy razy mistrzostwo Europy – licząc jedynie konkurencje olimpijskie.
W imieniu Dawida Kubackiego Nagrodę odebrał wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego – Marcin Blauth, w imieniu Pawła Fajdka – Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Henryk Olszewski, a Igę Świątek reprezentował jej ojciec – Tomasz, były wioślarz – olimpijczyk z Seulu 1988. Nagrodę w imieniu reprezentacji siatkarzy odebrał Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej – były wielokrotny reprezentant Polski, członek drużyny wicemistrzów świata z 2006 roku – Sebastian Świderski.
Nagrody wręczyli: córka Piotra Nurowskiego – Joanna, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, Agata Pniewska – Dyrektor Marketingu Sportowego i Sponsoringu PKN ORLEN – Sponsora Strategicznego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, Olgierd Cieślik – Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego – Sponsora Generalnego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej oraz Justyna Tomczyk – członkini Zarządu firmy OTCF (z marką 4F) – Sponsora Kolekcji Olimpijskiej.
Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl ustanowiono w roku 2009. To wyróżnienie nawiązujące do przyznawanej w latach 1927-38 Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Honoruje ona największe osiągnięcia sportowe minionego roku. W okresie międzywojennym jej laureatami byli m.in.: Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Jadwiga Wajsówna, Stanisław Petkiewicz, Stanisław Marusarz.
Pierwszymi laureatami „współczesnej” nagrody byli: za rok 2009 – w kategorii sportowców: ex aequo – 3-krotna medalistka MŚ w Libercu i triumfatorka Pucharu Świata 2008/2009 Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) oraz rekordzistka i mistrzyni świata z Berlina w rzucie młotem Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), w kategorii trener Aleksander Wojciechowski (wioślarstwo), a w kategorii drużyna reprezentacja Polski mężczyzn w piłce ręcznej (brązowi medaliści MŚ).
Od 2010 roku – decyzją PKOl – nagroda nosi imię Piotra Nurowskiego, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który zginął katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.
Złota Mangusta
W kolejnej części noworocznego spotkania wręczono, przyznawaną od kilkunastu lat, Międzynarodową Nagrodę Sportową „ZŁOTA MANGUSTA”. Związane z tym uroczystości, do tej pory, odbywały się w ukraińskiej Odessie. Jednak ze zrozumiałych względów w tym roku było to niemożliwe i dlatego ceremonia wręczenia Nagrody odbyła się w Polsce.
Nagrody – przyznane w kilku kategoriach – wręczył Magomed Magdijew – Prezes Fundacji „Złotej Mangusty”. Nagrody indywidualne za wybitne osiągnięcia sportowe, popularyzację sportu, ale również za wsparcie udzielane uchodźcom wojennym z Ukrainy otrzymała Iga Świątek i Robert Korzeniowski.
„Złote Mangusty” w kategorii „za wybitny wkład w promocję sportu powszechnego, budowanie zdrowego społeczeństwa, ale również za wiele działań na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy i na rzecz tego kraju” otrzymały: Polski Koncern Naftowy ORLEN oraz imiennie Prezes Daniel Obajtek, Totalizator Sportowy oraz imiennie Prezes Olgierd Cieślik, Grupa LUXMED – Prezes Anna Rulkiewicz (indywidualną nagrodę otrzymała już w Odessie), Grupa ŻABKA i indywidualnie Prezes Tomasz Suchański.
W kategorii – „za wybitny wkład w umacnianie stosunków międzynarodowych i przyjaźni, która jest jedną z najlepszych, tradycyjnych wartości sportu” nagrodzono: Kamila Bortniczuka – Ministra Sportu i Turystyki, Spyrosa Capralosa – Prezydenta Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, członka MKOl i Prezesa Greckiego Komitetu Olimpijskiego, Dainę Gudzineviciute – Wiceprezes Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, członkinię MKOl i Prezes Litewskiego Komitetu Olimpijskiego, Wadyma Guttsaita – Prezydenta Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy oraz Ministra Sportu i Młodzieży Ukrainy, Hasana Arata – członka Komitetu Wykonawczego EOC, Przewodniczącego Komisji Koordynacyjnej EOC ds. III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska, Wiceprezesa Tureckiego Komitetu Olimpijskiego oraz Marka Michałowskiego – Przewodniczącego Rady Nadzorczej Firmy BUDIMEX SA.
Podziękowania dla Sponsorów i Partnerów PKOl
Następnie Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, Wiceprezes PKOl Tomasz Poręba i Sekretarz Generalny PKOl, 2-krotny medalista olimpijski w szermierce – Adam Krzesiński uhonorowali przedstawicieli firm, które okazują wielkie wsparcie Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, dzięki czemu może on realizować swoje zadania statutowe – dotyczące zarówno organizacji startu naszych reprezentantów w igrzyskach olimpijskich, jak i te, które polegają na krzewieniu w naszym kraju idei olimpijskiej, pielęgnowaniu dorobku rodzimego sportu i sprzyjające promocji sportowego, zdrowego stylu życia Polek i Polaków.
Statuetki odebrali: Dla Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN – Sponsora Strategicznego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej – Adam Burak – Członek Zarządu PKN ORLEN, dla Totalizatora Sportowego – właściciela marki „Lotto” – Sponsora Generalnego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej – Prezes Zarządu Olgierd Cieślik, dla Firmy OTCF – właściciela marki „4F” – Sponsora kolekcji olimpijskiej – Członkini Zarządu – Justyna Tomczyk, dla Grupy LUXMED – Głównego Partnera Medycznego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej – Prezes Zarządu – Anna Rulkiewicz, dla Polskich Linii Lotniczych LOT – Oficjalnego Przewoźnika Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej – Członek Zarządu ds. Handlowych – Michał Fijoł, dla Telewizji Polskiej SA – Głównego Partnera Medialnego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej – Dyrektor TVP SPORT – Marek Szkolnikowski, dla EUROSPORT – Oficjalnego Partnera Medialnego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej – Menedżer ds. Marketingu – Anna Piotrowska, dla Wirtualnej Polski – Partnera Medialnego PKOl i Reprezentacji – Dyrektor Promocji i Sponsoringu – Anna Szuszkiewicz, dla Polskiego Radia SA – Partnera Medialnego PKOl i Reprezentacji – Dyrektor Programu Pierwszego – Pan Marcin Kusy, dla Dziennika RZECZPOSPOLITA – Partnera Medialnego PKOl i Reprezentacji – Prezes Zarządu GREMI MEDIA – wydawcy gazety – Maciej Maciejowski, dla Przedsiębiorstwa Państwowego PORTY LOTNICZE – Partnera PKOl i Reprezentacji – Prezes Stanisław Wojtera, dla Firmy DELOITTE – Partnera PKOl i Reprezentacji – Partner Zarządzający – Tomasz Konik, dla Firmy COLUMNA MEDICA – Partnera PKOl i Reprezentacji – Prezes Zarządu – Julita Małuszyńska, dla Grupy DOBRY HOTEL – Partnera PKOl i Reprezentacji – „Kapitan” Hotelu MOXY Warsaw Praga – Katalin Vajda, dla Polskiego Holdingu Hotelowego – Partnera PKOl i Reprezentacji – Dyrektor Pionu Handlowego – Pani Renata Pawłowska-Maciak, a dla Firmy FERRERO z programem „Kinder joy of moving” – Partnera Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej – Dyrektor Generalny FERRERO Polska – Enrico Bottero.
W imieniu Sponsorów i Partnerów PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej głos zabrał Członek Zarządu PKN ORLEN – Adam Burak. – Myślę, że wszyscy tu zgromadzeni zgodzą się ze mną, że sport z biznesem powinien iść razem i czerpać od siebie wzajemnie jak najwięcej. Mam nadzieję, że mogę zapewnić w imieniu nas wszystkich, że polski sport w dalszym ciągu będzie mógł na nas liczyć – powiedział wiceprezes PKN Orlen.
Nagrody dla Polskich Związków Sportowych
Zwyczajem noworocznych spotkań jest złożenie przez kierownictwo PKOl symbolicznych podziękowań tym Polskim Związkom Sportowym, których zawodnicy w minionym roku osiągnęli największe sukcesy w rywalizacji międzynarodowej.
Gratulacje i symboliczne statuetki z rąk Ministra Sportu Kamila Bortniczuka, Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego i Wiceprezesa PKOl Ryszarda Stadniuka otrzymali: Polski Związek Alpinizmu, Polski Związek Bokserski, Polski Związek Golfa, Polski Związek Judo, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Narciarski, Polski Związek Piłki Siatkowej, Polski Związek Pływacki, Polski Związek Rugby, Polski Związek Strzelectwa Sportowego, Polski Związek Szermierczy, Polski Związek Tenisowy, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich i Polski Związek Zapaśniczy.
Nagrody „Nadzieje olimpijskie im. Eugeniusza Pietrasika”
Ta nagroda przyznawana jest młodym sportowcom i ich opiekunom szkoleniowym, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich. Nosi ona imię Eugeniusza Pietrasika – Wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezesa Polskiej Fundacji Olimpijskiej, orędownika sportu dzieci i młodzieży, szefa polskiej misji olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie w Atlancie w 1996 roku. Podczas ceremonii otwarcia – 20 lipca 1996 roku – wkroczył on na czele polskiej ekipy na Stadion Olimpijski, zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala.
Decyzją zarządu PKOl w kategorii kobiet wyróżnienie otrzymała Adrianna Kąkol –21-letnia kajakarka klubu KKW 1929 Kraków. W roku 2022 jest największymi osiągnięciami były zdobyte (wraz z koleżankami z kajakowej czwórki) złote medale seniorskich mistrzostw świata w Halifaksie i mistrzostw Europy w Monachium. Ta sama osada z Adrianną w składzie triumfowała także w regatach Pucharu Świata – w czeskich Racicach oraz w Poznaniu. Jej trenerem jest Bogusław Biros.
Nagrodzonym zawodnikiem został Ksawery Masiuk – pływak warszawskiego klubu UKS G-8 Bielany. Także on ma za sobą rok bogaty w sukcesy. Na seniorskich mistrzostwach świata w Budapeszcie. wywalczył brązowy medal w wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym, a w finale rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie zajął szóste miejsce. Z kolei na mistrzostwach świata juniorów w Limie sięgnął po 4 złote i 3 brązowe medale, a z juniorskich mistrzostw Europy w Bukareszcie wrócił do kraju z 3-ema złotymi i 3-ema brązowymi krążkami. Trenerem Ksawerego jest Paweł Wołkow.
Zakończyli sportowe kariery
Również tradycyjnym element noworocznego spotkania jest oficjalne pożegnanie polskich medalistów olimpijskich, którzy w minionym roku postanowili zakończyć czynne uprawianie sportu. Tym razem symbolicznie pożegnano czworo sportowców – trzy zawodniczki i jednego zawodnika: Monikę Michalik – brązową medalistkę igrzysk olimpijskich w Rio 2016 w zapasach, Joannę Hentkę (Leszczyńską) – brązową medalistkę z Rio 2016 w wioślarskiej czwórce podwójnej, Natalię Czerwonkę – drużynową srebrną medalistkę olimpijską z Soczi 2014 w łyżwiarstwie szybkim oraz Jana Szymańskiego – drużynowego brązowego medalistę olimpijskiego z Soczi 2014 w łyżwiarstwie szybkim.
W imieniu Rodziny Olimpijskiej medalistów pożegnali, wręczając zawodnikom okolicznościowe dyplomy i złote znaczki PKOl – Wiceprzewodnicząca Rady PKOl – Anna Rulkiewicz, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki oraz Wiceprezes PKOl i Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysław Nowicki.
III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023
Na koniec oficjalnej części programu zaprezentowano przygotowania do największego i najważniejszego wydarzenia sportowego roku 2023 jakim będą niewątpliwie III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. O zbliżającej się wielkimi krokami imprezie opowiedzieli: Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich – Spyros Capralos oraz współgospodarz II Igrzysk Europejskich – Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski.
Uroczysta inauguracja III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 odbędzie się 21 czerwca na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie, czyli za 161 dni…
PKOl
Fot.: PKOl – Tomasz Piechal