Blisko trzysta osób, w tym wszyscy polscy medaliści olimpijscy w pływaniu, większość medalistów mistrzostw świata i Europy oraz trenerzy, działacze, sponsorzy i przyjaciele polskiego pływania świętowali podczas uroczystej gali w Warszawie stulecie Polskiego Związku Pływackiego. W gali uczestniczył Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
– Nie było w historii polskiego pływania takiego momentu, by tak wielu medalistów wszystkich imprez spotkało się w jednym miejscu – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.
Gala była zwieńczeniem całorocznych obchodów stulecia PZP. – Jestem dumna, że udało nam się zorganizować tę galę i wielka pływacka rodzina mogła się spotkać świętując zwieńczenie obchodów stulecia naszej dyscypliny. Gala stulecia została objęta patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, co pokazuje, jak ważnym sportem jest pływanie. Przypomnę, że to jest czwarta dyscyplina uprawiana amatorsko przez Polaków. Dla mnie to wyjątkowy moment, bo możemy cieszyć się z wielkich sukcesów. Mamy tu czworo medalistów olimpijskich, mamy medalistów mistrzostw świata i Europy oraz wspaniałych działaczy, którzy przez wiele lat pracowali na rzecz polskiego pływania. Oni są sercem tej dyscypliny, prezesi Okręgowych Związków Pływackich, ale też i działacze. Zarząd PZP przyznał diamentową odznakę właśnie dla osób, którzy mieli tak wielki wpływ na rozwój naszej dyscypliny – dodała Jędrzejczak, dziś prezes PZP, a w przeszłości wybitna polska pływaczka, trzykrotna – w tym złota – medalistka igrzysk olimpijskich w Atenach.
Przez sto lat istnienia Polskiego Związku Pływackiego reprezentanci Polski wywalczyli łącznie sześć medali olimpijskich, pięćdziesiąt trzy razy stawali na podium mistrzostw świata, a do tego dołożyli aż 154 krążki zdobyte w mistrzostwach Europy (153 w pływaniu i 1 w skokach do wody). Obfitujące w sukcesy były zwłaszcza lata 2004-2007.
– Jeden skromny brązowy, ale pierwszy. Może otworzył drogę następnym i jeszcze następnym, bo mamy bardzo zdolną młodzież. Wiele lat minęło, później przez wiele lat skupiałam się na szkoleniu młodzieży, bo to sprawiało mi największą radość. Ale sentyment do pływania pozostał i zawsze kibicuję naszym zawodnikom – mówi Agnieszka Czopek-Sadowska, brązowa medalistka igrzysk w Moskwie, pierwsza polska medalistka olimpijska w pływaniu. Na gali byli obecni także pozostali obok Jędrzejczak i Czopek-Sadowskiej polscy medaliści olimpijscy – Artur Wojdat i Rafał Szukała. Ale byli też obecni zawodnicy, w tym trzykrotna medalistka mistrzostw świata i jedna z największych nadziei polskiego pływania na medal olimpijski w Paryżu Katarzyna Wasick.
– To wielka duma znaleźć się w takim towarzystwie, na tak wspaniałej gali. Jestem naprawdę szczęśliwa, że mogę tutaj być. 100 lat to piękna rocznica i mamy co świętować, bo mamy medale olimpijskie, medale mistrzostw świata, czy medale mistrzostw Europy. Ale będziemy też marzyć o kolejnych medalach. Tak, medal olimpijski jest moim wielkim marzeniem i dziś mogę zadeklarować, że zrobię wszystko, by rok 2024 był bardzo szczęśliwy dla polskiego pływania – mówiła Wasick.
– Cieszę się, że jest ta gala, bo mam okazję spotkać wielu przyjaciół z dawnych lat, ale również poznać wielu pływaków z kolejnych pokoleń. Takie spotkanie całej wielkiej pływackiej rodziny to dla nas naprawdę cudowna sprawa – dodała Czopek-Sadowska.
Polski Związek Pływacki został założony 30 kwietnia 1922 roku, podczas walnego zgromadzenia w Warszawie, a jego ojcem-założycielem był Tadeusz Semadeni, przedwojenny sędzia, prokurator i dziennikarz sportowy, który był również kapitanem sportowym Polskiego Związku Pływackiego oraz zawodnikiem. Semadeni zginął 19 sierpnia 1944 roku w czasie Powstania Warszawskiego.
PZP