Polski Komitet Olimpijski z wielkim zdumieniem i niesmakiem przyjął fakt zamieszczenia nieprawdziwych informacji w serwisie sportowym ONET.pl, w artykule autorstwa Kamila Wolnickiego pt.: „Nowy rząd może się opóźnić. Prawdziwy powód wylotu Andrzeja Dudy do Szwajcarii” na temat planowanej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezesa PKOl Radosława Piesiewicza w Lozannie.
Kłamliwe sugestie, że Prezes PKOl może stać za próbą opóźnienia zaprzysiężenia Rządu RP są skandaliczne.
Pragniemy poinformować, że Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, będzie z wizytą w Lozannie wraz z Prezydentem RP Panem Andrzejem Dudą i na jego osobiste zaproszenie. Decyzja o wizycie Pana Prezydenta RP w Szwajcarii w ramach jednej z agend ONZ nie zapadła w ostatnich dniach i była znana oficjalnie już wcześniej. Wizyta w Szwajcarii, w którym to kraju znajduje się siedziba MKOl, jest znakomitą okazją do spotkania panów z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Panem Thomasem Bachem.
Pierwsze spotkanie Prezesa Radosława Piesiewicza z Przewodniczącym Bachem miało miejsce w październiku tego roku Stambule, a sugerowane przez red. Wolnickiego rzekomo „niepoważne” traktowanie ze strony szefa MKOl polskiej delegacji było w rzeczywistości ponad godzinnym spotkaniem i rzeczowymi rozmowami dotyczącymi wielu płaszczyzn działalności Polskiego Ruchu Olimpijskiego.
Dziwi nas fakt, że red. Wolnicki w swoim artykule stawia głowę Państwa – Prezydenta RP Andrzeja Dudę, a także Prezesa PKOl Radosława Piesiewicza, w tak złym świetle, powołując się jedynie na anonimowe źródła – już nie pierwszy raz. To zachowanie niegodne dziennikarza, który w swej pracy winien kierować się przede wszystkim obiektywizmem i bezstronnością. Wymaganej rzetelności dziennikarskiej w wyżej wymienionym tekście zdecydowanie zabrakło. Red. Wolnicki nie zadał sobie trudu, aby skontaktować się w tej sprawie z Polskim Komitetem Olimpijskim w celu uzyskania potrzebnych informacji. Oparł się za to wyłącznie na mało wiarygodnych, anonimowych doniesieniach, które nie są zgodne z prawdą.
W związku z tym Polski Komitet Olimpijski nie może oprzeć się wrażeniu, że celem artykułu nie było przedstawienie opinii publicznej faktów, a jedynie umyślne wprowadzenie jej w błąd – z niejasnych dla nas przyczyn – w celu konkretnego ukierunkowania i zmanipulowania jej punktu widzenia. Sugerujemy zatem by w przyszłości nie unikać kontaktu z Biurem Komunikacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego w celu uzyskania informacji i stanowiska samego Komitetu i jego kierownictwa.
Biuro Komunikacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego