Sto lat temu polscy olimpijczycy zadebiutowali na igrzyskach olimpijskich pod flagą biało-czerwoną. Po odzyskaniu niepodległości, Polska musiała stanąć ponownie w obronie swoich ziem, dlatego na olimpijski szlak wkroczyliśmy dopiero w 1924 roku – w Chamonix i Paryżu. Ze stolicy Francji nasi kolarze torowi oraz jeździec przywieźli po raz pierwszy olimpijskie medale. Pierwsze sukcesy przyszły z trudem, ale niezłomny charakter polskich olimpijczyków pokazał Polskę jako silny, sportowy kraj, co udowadnialiśmy w kolejnych dekadach.
Naszą olimpijską historię tworzyło ponad trzy tysiące olimpijczyków, to historia ich osobistych rekordów, niezwykłych wydarzeń na olimpijskich stadionach, ale przede wszystkim narodowej dumy.
W uznaniu zasług naszych sportowców Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 2024 rok – Rokiem Polskich Olimpijczyków. Jednocześnie celebrujemy Rok Kazimierza Wierzyńskiego – złotego medalisty olimpijskiego w literaturze z Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie 1928, gdzie pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobyła także Halina Konopacka w rzucie dyskiem.
26 lipca 2024 roku rozpoczną się Igrzyska XXXIII Olimpiady – Olimpijska Reprezentacja Polski wraca po stu latach do Paryża. Społeczność olimpijska, którą tworzymy my wszyscy, jest dumna z każdej polskiej olimpijki i każdego olimpijczyka. Pragniemy z całego serca zachęcić wszystkich do kibicowania biało-czerwonym w paryskich zmaganiach; niech ich wysiłek umocni nasze dziedzictwo olimpijskie. Rok Polskich Olimpijczyków zobowiązuje bardziej niż kiedykolwiek do pielęgnowania wartości olimpijskich.
Sport ma ogromną moc zmiany społecznej, a igrzyska olimpijskie to czas pokoju i wzajemnego szacunku okazywanego przez współzawodnictwo. Dążmy do relacji fair play, która wnosi naszą moralność na wyżyny piękna.
Polski Komitet Olimpijski
Warszawa 2024