KAMA ZBORALSKA – jedna z inicjatorów powołania Galerii (-1). Członkini Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej, kuratorka większości wystaw, merytoryczna opiekunka galerii, dziennikarka promująca sztukę, autorka publikacji „Sztuka inwestowania w sztukę”, „Przewodnik Po galeriach – album 101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019), „Album Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006-2016.”

MAGDALENA REJF – sekretarz Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej, opiekunka galerii, organizatorka wystaw z ramienia PKOl, utrwalająca wszystkie wystawy w księdze pamiątkowej PKOl, bezpośrednia koordynatorka „Albumu Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006-2016” – powstałego z okazji 10-lecia istnienia galerii.

LESZEK FIDUSIEWICZ – uznany fotografik, dokumentujący wystawy Galerii (-1), członek Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej.

Kama Zboralska i Magdalena Rejf

Magdalena Rejf – Opiekun Galerii, Menedżer Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl:

„Galeria to część Centrum Olimpijskiego – architektonicznego dzieła Bogdana Kulczyńskiego, do którego wnętrza zaprasza Ikarus Alato, wyrzeźbiony ręką Igora Mitoraja w sposób doskonały. Mamy przestrzeń. Sześć pięter, każde ma swoje przeznaczenie i sportową duszę. SPORT TO SZTUKA. Sportowiec to JEJ dzieło – nierozerwalnie z NIĄ związane piękno. Do galerii zjeżdżamy windą na minus jeden (-1). Powierzchnia słuszna, w połowie eliptyczna. Kilka walcowatych filarów. Z foyer prowadzą tam półkoliście otwarte schody. Szarość ścian nie narzuca, nie dyktuje, nawet nie sugeruje niczego. Rozświetlona u góry lekko drgającym, odbitym od zewnętrznego strumienia wody światłem, pobudza wyobraźnię i zaprasza do wystawienniczych fantazji. Tak twierdzą artyści, najlepsi z najlepszych, którzy tak jak my pokochali to miejsce i są z nami po dziś dzień, od kilkunastu lat. To dzięki nim Galeria (-1) idealnie wtopiła się w artystyczne życie stolicy. Wystawiają tu znakomici artyści, przychodzą wyjątkowi goście. Wspólnie możemy zachwycać się łączeniem wyobraźni, talentu, warsztatu, precyzji, wytrwałości i siły – wszystkiego, co jak w naczyniach połączonych stanowi jedność, a co od wieków jest kochane i podziwiane – sport/sztuka/sztuka/sport/sztuka …”

Kama Zboralska – Kurator Galerii:

– Galeria (-1) to uznane już miejsce prezentacji sztuki współczesnej – doceniane nie tylko przez początkujących wielbicieli piękna, ale także przez koneserów. Jak wiadomo, nie jest to takie proste by ściągnąć uznanych artystów do galerii, która nie ma jeszcze ustalonej renomy. Z pomocą przyszła, nieżyjąca już Mirosława Arens, właścicielka jednej z najstarszych galerii „Zapiecek”. Dzięki niej w naszej przestrzeni pojawiły się dzieła takich tuzów jak: Stefan Fijałkowski, Jerzy Tchórzewski, Stefan Gierowski. Mając tak wysoko ustawioną poprzeczkę nie wypadało nam schodzić poniżej pewnego poziomu. To właśnie u nas – w 2015 roku – wystawa „Wilkoniada”  rozpoczęła obchody roku jubileuszowego Józefa Wilkonia, który wówczas kończył 85 lat. Na wernisażu pojawiły się tłumy. Nic dziwnego – ten wszechstronny artysta jest docenianym i lubianym właściwie przez wszystkich. To u nas, uznany nie tylko w Polsce – Andrzej Dudziński Dudi – rozpoczął świętowanie 50-lecia pracy twórczej. Przy okazji wernisażu odbyła się w sali kinowej PKOI projekcja filmu dokumentująca jego twórczość. Mieliśmy również okazję obejrzeć nagrodzony na festiwalach film „W absolutnej ciszy”, który uświetnił wernisaż wyjątkowego malarza Konrada Jarodzkiego.

Galeria (-1) gościła wielu znanych twórców m.in.: Stanisława Baja, Wiesława Szamborskiego, Wojciecha Sadleya, Bronisława Krzysztofa, Wiktora Gajdę. Trudno wszystkich wymienić. Co ważne – to również miejsce promowania młodego pokolenia. Swoje dokonania prezentowali m.in. Michał Chudzicki, Paweł Dunal, Mateusz Szczypiński. Tradycyjnie też już od kilku lat organizowana jest u nas wystawa towarzysząca corocznemu rankingowi – Kompas Młodej Sztuki, publikowanemu od ponad 10 lat w „Rzeczpospolitej”. Każda wystawa to wyjątkowy pokaz czołówki młodych twórców. Często do współpracy zapraszamy nie tylko stołeczne galerie. W ramach współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, w Galerii (-1) pokazywane są także wystawy zbiorowe i indywidualne pedagogów ASP.

Oczywiście w Galerii (-1) organizowane są wystawy poświęcone Olimpijczykom, m.in. fotograficzna o siedmiokrotnej medalistce olimpijskiej Irenie Szewińskiej (2008), „Piękno i siła” (2009 r.) składająca się z dokonań twórczych polskich olimpijczyków w latach 1924-2008. Natomiast z okazji 15. rocznicy zdobycia przez Kamilę Skolimowską złotego medalu olimpijskiego w 2000 roku, multimedialna ekspozycja zachwycała nie tylko miłośników sportu.

Galeria (-1) zapraszana jest do udziału w istotnych wydarzeniach kulturalnych np. Warszawskim Festiwalu Sztuki 2011, czy niezwykle popularnej imprezy kulturalnej – Nocy Muzeów.”

Godziny otwarcia

codziennie w godzinach 9.00 – 20.00.

Wstęp wolny