III Igrzyska Europejskie – kontrakt na organizację podpisany

Czas na wielkie sportowe emocje w Polsce. Miasto Kraków i Region Małopolska zorganizują w przyszłym roku Igrzyska Europejskie. We wtorek w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie doszło do uroczystego podpisania umowy „Host City and Region Contract” pomiędzy Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich i gospodarzami Igrzysk.

Najlepsi europejscy sportowcy w Polsce

Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023 odbędą się na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Gospodarzami imprezy będą miasto Kraków i Województwo Małopolska. Ceremonia otwarcia odbędzie się 21 czerwca na Stadionie Miejskim w Krakowie. W tym samym miejscu 2 lipca dojdzie do uroczystego zamknięcia imprezy. Igrzyska Europejskie to dwanaście dni sportowej rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie. Sportowcy będą rywalizować na obiektach w Krakowie, Krynicy Zdrój, Tarnowie i Zakopanem.

W programie Igrzysk znalazły się takie sporty olimpijskie jak: lekkoatletyka, strzelectwo, rugby 7, koszykówka 3×3, kolarstwo górskie, boks, łucznictwo, kajakarstwo, szermierka, pięciobój nowoczesny, tenis stołowy, triathlon, badminton, breaking, judo, wspinaczka sportowa, taekwondo i pływanie.

Przy okazji Igrzysk Europejskich do Polski przyjadą najlepsi sportowcy Starego Kontynentu. Będą rywalizować nie tylko o medale. Ich dobry start będzie bowiem przepustką do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024, a rywalizacja w wielu innych dyscyplinach będzie równocześnie miała charakter Mistrzostw Europy. To gwarantuje emocje sportowe na najwyższym poziomie. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 7 tysięcy sportowców reprezentujących niemal 50 krajów.

Sygnatariusze umowy

We wtorek w Warszawie została podpisana najważniejsza umowa. „Host City and Region Contract” to kontrakt regulujący zasady organizacyjne i odpowiedzialności za przeprowadzenie imprezy. W uroczystości wzięli udział m.in.:

  • Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki;
  • Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk;
  • Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk;
  • Członek Komitetu Wykonawczego Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich Hasan Arat;
  • Pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 Tomasz Poręba.

Umowę podpisali:

  • W imieniu Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich – Prezydent Spyros Capralos oraz Sekretarz Generalny Raffaele Pagnozzi;
  • W imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Prezes Andrzej Kraśnicki oraz Sekretarz Generalny Adam Krzesiński;
  • Przedstawiciele gospodarza – Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Prezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak oraz Wiceprezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023 Janusz Kozioł.
Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów

– Chciałbym przede wszystkim podziękować Panu Tomaszowi Porębie – pełnomocnikowi Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich za bycie dobrym duchem tych igrzysk. Bez jego pracy koordynacyjnej i logistycznej nie byłoby tej imprezy. Polska ma olbrzymie doświadczenie w organizacji wydarzeń sportowych, które mają charakter międzynarodowy i jestem przekonany, że to doświadczenie zostanie teraz wykorzystane. Cieszę się, że dzięki wysiłkom Pana Kamila Bortniczuka – Ministra Sportu i Turystyki udało się doprowadzić do tego, że te Igrzyska będą jednocześnie eliminacjami do tak ważnych imprez sportowych jak Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, to z pewnością podniesie ich znaczenie. Witalij Kliczko mawia, że nie ma mistrzów – wszyscy muszą dać z siebie maksimum pracy i możliwości. To jest nasz cel, jestem przekonany, że wszyscy organizatorzy tego wydarzenia dadzą z siebie wszystko, aby III Igrzyska Europejskie zakończyły się sukcesem. Na zakończenie dziękuję również Ministrowi Andrzejowi Adamczykowi za prace nad odpowiednią infrastrukturą, która jest niezmiernie istotna przy tej rangi wydarzeniu. III Igrzyska Europejskie to wielkie święto sportu, mam nadzieję, że przygotowania będą odbywały się w pokoju, a już teraz życzę wspaniałej rywalizacji – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

– Bardzo się cieszę, że możemy mieć wkład w tak ważne wydarzenie jakim są III Igrzyska Europejskie. Chciałbym  zaznaczyć, że mowa tutaj nie tylko o infrastrukturze sportowej, ale również komunikacyjnej. Po raz kolejny dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za tę olbrzymią przychylność. 350 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na infrastrukturę komunikacyjną to olbrzymie wsparcie w tych jakże potrzebnych inwestycjach. Znajdujemy się w momencie, w którym gospodarka – z powodu wojny i pandemii –  nie jest w najlepszej kondycji, a pamiętajmy, że każda inwestycja jest silnikiem rozwoju i stabilizacji – powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Solidarni i zjednoczeni wokół wspólnych wartości

Spyros Capralos – Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich

– Cieszymy się, że osiągnęliśmy ten kamień milowy i ustaliliśmy plan na przyszłość najważniejszego wydarzenia multisportowego w Europie. Przy organizacji każdego większego wydarzenia pojawiają się wyzwania, ale współpraca z naszymi polskimi partnerami sprawia, że ta podróż jest jeszcze prostsza i cenniejsza. Polska w naturalny sposób nadaje się do organizacji tego wydarzenia ze względu na niesamowitą historię sportową kraju. Ale także dlatego, że ludzie ucieleśniają wartości, które Europejskie Stowarzyszenie Komitetów Olimpijskich i Igrzyska Europejskie starają się promować. Sposób, w jaki Polska przyjęła i wsparła miliony ukraińskich uchodźców, jest dowodem na wasze poczucie solidarności. Przy wsparciu Unii Europejskiej, przy Europie jednoczącej się poprzez sport, Igrzyska Europejskie pokażą, że nasz kontynent jest zjednoczony, a sport ma do odegrania integralną rolę w kontynuacji tej rzeczywistości – przekonywał Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos.

– Podpisanie umowy „Host City and Region Contract” to ostatni formalny akcent długiego procesu przygotowań do organizacji III Igrzysk Europejskich, które w 2023 roku odbędą się w Krakowie i Małopolsce. Jako strona rządowa doprowadziliśmy do końca operację zabezpieczenia w budżecie środków, które pozwalają na realizację koniecznych inwestycji zarówno w obszarze sportu, jak i infrastruktury. Tylko na inwestycje sportowe przeznaczyliśmy 250 mln zł. Cieszę się, że w przyszłym roku będziemy gościć w Polsce najlepszych sportowców Europy – mówi Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki

Przy okazji podpisania umowy Kamil Bortniczuk zapewnił o bezpieczeństwie, jakie Polska gwarantuje kibicom i turystom. Już teraz zapraszam do Krakowa i Małopolski kibiców z całej Europy – III Igrzyska Europejskie będą profesjonalnie przygotowaną, a przede wszystkim bardzo bezpieczną imprezą. To doskonała okazja, aby odwiedzić miasto Kraków oraz przepiękne i gościnne regiony południowej Polski. Zapraszam nie tylko po sportowe emocje, lecz także niepowtarzalne turystyczne doznania i wrażenia – mówi Minister Sportu i Turystyki.

Szansa dla Krakowa i Małopolski

Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że Igrzyska Europejskie niosą za sobą konkretne korzyści dla mieszkańców Krakowa. – Dzięki wielomilionowemu wsparciu rządowemu zrealizowane zostaną ważne remonty i modernizacje dróg, torowisk, chodników oraz budowy ścieżek rowerowych. Dodatkowo, poprawiony zostanie stan kilku obiektów sportowych w mieście. Dzięki tym inwestycjom krakowianie będą mogli przez kolejne dziesięciolecia korzystać z nowoczesnej i przyjaznej infrastruktury – powiedział.

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski zwrócił natomiast uwagę, że impreza to niezwykła szansa na promocję Małopolski w niemal pięćdziesięciu krajach Europy i impuls do rozwoju gospodarczego. – Przed nami jedna z najważniejszych imprez sportowych przyszłego roku. Cieszę się, że najlepsi sportowcy Europy będą rywalizować o najwyższe trofea w różnych miastach Małopolski i innych regionów. Dzięki temu kibice będą mieli szansę zwiedzić nie tylko Kraków, ale też inne piękne zakątki regionu – oznajmił.

Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

– Igrzyska Europejskie będą największą multidyscyplinarną imprezą sportową w Europie w 2023 roku. Mają wsparcie polskiego rządu. Będą świetną okazją do pokazania naszych możliwości, sukcesów i promocji Polski. Co ważne – nasi sportowcy, przed własną publicznością – będą mogli zdobywać kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizować w mistrzostwach Europy w kilku dyscyplinach – powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki. – Cieszę się, że to wydarzenie jest organizowane w naszym kraju. Wierzę, że po tym trudnym okresie będzie to powrót do sportowej normalności. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tych igrzysk. Nasza postawa po raz kolejny dowodzi, że sport jest poza wszelkimi podziałami – zakończył.

Tomasz Poręba – Pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich Kraków–Małopolska 2023

– Dziękuję Panu Premierowi i polskiemu rządowi za wsparcie dla tego wydarzenia oraz zabezpieczenia w budżecie środków, które pozwalają na realizację koniecznych inwestycji zarówno w obszarze sportu, jak i infrastruktury. Wierzę, że dobrze wykorzystamy tę szansę – mówi Pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023, Tomasz Poręba.

Rządowe gwarancje

Na początku roku Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie i Miasto Kraków uzgodniły sposób finansowania wydatków organizacyjnych III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Podpisano wówczas list intencyjny, w którym ustalono, że połowę środków pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Miasto Kraków sfinansują pozostałe pięćdziesiąt procent, w dwóch równych częściach. W styczniu list intencyjny w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 w imieniu Skarbu Państwa podpisał Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk. W lutym natomiast sygnował program wsparcia przygotowania Igrzysk Europejskich w zakresie realizacji inwestycji sportowych. Środki przeznaczone na realizację tego programu to 250 mln złotych.

Dotacje rządowe obejmą nie tylko inwestycje sportowe. 29 marca podpisana została umowa opiewającą na 350 milionów złotych. Zagwarantuje ona dofinansowanie szesnastu inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie.

Marcin Nowak – Prezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023

Kraków i Małopolska zostały wskazane na gospodarza III Igrzysk Europejskich podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku 22 czerwca 2019 roku. Igrzyska to nie tylko sportowa rywalizacja. Impreza ma bowiem promować także zdrowy tryb życia, dziedzictwo kulturowe i edukacyjne kraju gospodarza, ideę fair play oraz przyjaźń między narodami.

Igrzyska Europejskie 2023 Kraków Małopolska to trzecia edycja tej imprezy, ale pierwsza o tak dużej randze, która wynika z faktu, iż rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie równocześnie przepustką do Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy Igrzyska Europejskie trafiły do kraju Unii Europejskiej. Pierwsza edycja odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, a druga w Mińsku na Białorusi.

Pierwszy raz inicjatywa organizacji Igrzysk Europejskich pojawiła się w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Właścicielem marki Igrzyska Europejskie jest powołane w 1968 roku Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) z siedzibą w Rzymie.

Rolę Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich pełni spółka Igrzyska Europejskie 2023. Została ona założona 22 stycznia przez Województwo Małopolskie. Zgodę na jej powołanie wydał Sejmik Województwa Małopolskiego uchwałą nr XXXVIII/521/21 z dnia 26 kwietnia 2021 r.

Igrzyska Europejskie 2023
Fot.: PKOl – Szymon Sikora