„Kolory Umysłu, Charakterystyka Rynku Pracy i Przejście Przez Zmianę”, czyli 7. warsztaty dla olimpijczyków w PKOl

Odnalezienie balansu pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym, zmniejszenie kosztów emocjonalnych związanych z momentem zakończenia kariery zawodniczej oraz nauka praktycznych umiejętności związanych z pracą zawodową po zakończeniu kariery sportowej – to był główny cel 7. już edycji warsztatów dla olimpijczyków organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski.

– Cieszę się bardzo, że na nasze kolejne zaproszenie odpowiedziało tak liczne i znamienite grono polskich sportowców, olimpijczyków i medalistów olimpijskich. Polski Komitet Olimpijski między innymi w ten sposób chce dbać i wspierać ich, nie tylko podczas karier, ale także po ich zakończeniu. Zależy nam na rozwoju osobistym polskich olimpijczyków, stąd kolejne interesujące, ale i bardzo przydatne warsztaty. Jak wiadomo kariera sportowa kiedyś musi się skończyć, a nie wszyscy myślą odpowiednio wcześniej, co będą robić w tym „nowym” życiu, czasem całkowicie innym i odmiennym od dotychczasowego. Polski Komitet Olimpijski chce w tym wspierać olimpijczyków i pokazywać im możliwości jak przejść przez takie zmiany w życiu – powiedział Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Stacjonarne zajęcia odbyły się w dniach 16-18 października br. w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie i jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem polskich sportowców. Warsztaty były również okazją do zacieśnienia więzi między nimi, bo reprezentowali oni wiele różnych sportów, a także uczestniczyli w innych edycjach igrzysk olimpijskich. Już sama taka wymiana doświadczeń jest dla sportowców bardzo znacząca i wartościowa.

Grupę olimpijczyków uczestniczących w warsztatach stanowiły osoby, które zaczynają myśleć o zakończeniu kariery sportowej, bądź już ją zakończyli. I to właśnie im Polski Komitet Olimpijski wychodzi naprzeciw, proponując podobne inicjatywy.

W tej edycji warsztatów udział wzięli: Katarzyna Jurkowska-Kowalska (gimnastyka), Marta Pihan-Kulesza (gimnastyka), Aneta Konieczna-Pastuszka (kajakarstwo sprint), Maria Cześnik (triathlon), Adrian Wojtkowiak (szermierka), Julia Walczyk-Klimaszyk (szermierka), Maja Dziarnowska (żeglarstwo), Sandra Jankowiak (żeglarstwo), Maksymilian Żakowski (żeglarstwo), Oktawia Nowacka (pięciobój nowoczesny), Szymon Wierzbicki (żeglarstwo), Roman Kulesza (gimnastyka), Dorota Borowska (kajakarstwo sprint) oraz Iwona Marcinkiewicz (łucznictwo, brązowa medalistka olimpijska z Atlanty 1996), która pierwszego dnia warsztatów zastąpiła Luizę Złotkowską (łyżwiarstwo szybkie) – koordynatorkę i pomysłodawczynię warsztatów z ramienia PKOl, pracującą od zakończenia kariery w biurze Komitetu.

– Sportowcy wkraczają na zawodowy rynek najczęściej dopiero po zakończeniu kariery sportowej, na starcie są o dziesięć, piętnaście lat „w plecy” w porównaniu do swoich rówieśników. Poprzez te warsztaty chcemy pomóc olimpijczykom w tym pierwszym kroku zaistnienia na rynku pracy. Szczególnie pomocne jest tu Badanie Success Insights, które daje jasne informację o talentach, już nie tych sportowych, preferowanych stylach komunikacji i warunkach optymalnego miejsca pracy. Skraca to drogę do znalezienia miejsca pracy, w którym sportowcy będą się spełniać po zakończeniu karier zawodniczych. Wierzę, że w znacznym stopniu zmniejszy to koszty emocjonalne w momencie zakończenia kariery. Są to takie warsztaty, w jakich sama chciałabym wziąć udział, gdy stałam przez dylematem co robić po karierze sportowej – powiedziała Luiza Złotkowska, dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim, organizatorka warsztatów z ramienia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, która jest doskonałym przykładem sportowca, który po zakończeniu kariery odnalazł swoje miejsce, pozostając wciąż blisko sportu.

Trzydniowe warsztaty zostały poprzedzone Testem „Success Insights”, czyli badaniem potencjału osobowości. Na podstawie wyników tych badań, pierwszego dnia warsztatów przeprowadzone zostały indywidualne analizy każdego z uczestników w tym umiejętności prezentacji czy komunikacji. Poznali jakie wartości dzięki sportowemu doświadczeniu i sile swojego charakteru mogą wykorzystać na rynku pracy. 

Drugiego dnia olimpijczycy poznali jak będzie wyglądał rynek pracy w najbliższych latach. Szkolili się w zakresie budowania ścieżki kariery poprzez naukę promocji marki osobistej, przygotowania CV i konsultacji. Wszystko to pod okiem dyrektor HR Kariny Sudomir-Bony.

Trzeciego dnia warsztatów z kolei odbyły się zajęcia, które miały na celu bliższe poznanie charakterów uczestników i określeniu roli jaką mogą odgrywać na rynku pracy.

Główną część trzydniowego szkolenia poprowadził Mariusz Bonk – autor projektów szkoleniowych i konsultingowych z zakresu: umiejętności prezentacji, wywierania wpływu, sprzedaży, negocjacji, coachingu, oceny pracownika, kierowania ludźmi, motywowania, obsługi klienta, komunikacji (na różnych poziomach zaawansowania), zarządzania stresem i szkolenia dla trenerów (https://konteksthr.pl/).

Kolejna edycja projektu przeszła do historii. Wierzymy, że ułatwi ona olimpijczykom odnalezienie się w życiu po karierze sportowej, za co Polski Komitet Olimpijski trzyma mocno kciuki!

PKOl
Fot.: Szymon Sikora/PKOl