Anita Włodarczyk sportowcem 2021 roku, srebrne wioślarki z Tokio drużyną roku, Aleksander Matusiński trenerem roku. Taką decyzję podjęła kapituła Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego. Coroczne wyróżnienia dla najlepszego zawodnika, drużyny i trenera przyznane zostały na Noworocznym Spotkaniu Rodziny Olimpijskiej w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
– Gratuluję wszystkim laureatom tej wspaniałej nagrody. Na igrzyskach w Tokio pokazaliście siłę, determinację w dążeniu do celu, dostarczyliście nam wspaniałych emocji, godnie reprezentowaliście nasz kraj. Jesteśmy niezwykle dumni z waszych osiągnięć i sukcesów. Jesteście wspaniałymi ambasadorami Polski na świecie – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Anita Włodarczyk to fenomen światowej lekkoatletyki. Sukcesami sportsmenki, która sportową przygodę rozpoczynała w rodzinnym Rawiczu od speedroweru, można by z powodzeniem obdzielić kilku zawodników. 3 sierpnia 2021 roku podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 po raz trzeci zdobyła złoty medal olimpijski. Sukces ten osiągnęła po wielomiesięcznej, uporczywej walce o powrót do startów po kontuzji, kilku operacjach i intensywnej rehabilitacji. Anita Włodarczyk jest pierwszą w świecie lekkoatletką, która zdobyła trzecie z rzędu olimpijskie złoto w tej samej konkurencji. Laureatką Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl została po raz piaty – poprzednio triumfowała w latach 2009, 2014, 2015 i 2016 i z całą pewnością nie jest to ostatnie słowo tej znakomitej zawodniczki.
– Bardzo dziękuję Kapitule za to wyróżnienie. Cieszę się, że po raz kolejny ta statuetka trafiła w moje ręce. Rok 2021 był dla nas trudny, ale to udowodniło, że mimo przeszkód w różnych dziedzinach życia możemy osiągać wspaniałe sukcesy. Korzystając z okazji życzę wszystkim, aby XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie były równie owocne, ja na pewno będę trzymać kciuki i całym sercem wspierać Polską Reprezentację Olimpijską – powiedziała Anita Włodarczyk – mistrzyni olimpijska, laureatka Nagrody PKOl im. Piotra Nurowskiego.
Drużyną 2021 roku została wioślarska czwórka podwójna: Agnieszka Kobus – Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Do występu na olimpijskim torze zawodniczki szykowały się konsekwentnie, z determinacją, krok po kroku. Po drodze, na olimpijskim półmetku, były między innymi złote medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata, a mocnym atutem osady był jej ustabilizowany, nie zmieniający się przez 4 lata skład. Efektów tej zespołowej pracy i taktyki doczekaliśmy się w Tokio. Drużyna wioślarek, dzięki fenomenalnemu finiszowi wywalczyła srebro, przegrywając tylko z faworytkami z Chin.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że znalazłyśmy się na tej scenie. Ostatnie pół roku było dla nas mocno angażujące, ale czerpiemy z tego, to co najlepsze. Cieszymy się, że należymy do Rodziny Olimpijskiej, czujemy tę solidarność i to dla nas bardzo ważne – mówiła srebrna medalistka z Tokio Katarzyna Zillmann.
Trenerem 2021 roku jest Aleksander Matusiński. To o jego podopiecznych, niezwykle utalentowanych i pracowitych zawodniczkach, specjalizujących się w biegu na 400 metrów i sztafecie 4×400 metrów, mówi się „Aniołki Matusińskiego”. Opiekuje się nimi już od 10 lat. Ma niesamowitą trenerską intuicję, wie na kogo postawić i jak przygotować zawodniczki do zwycięstwa. Tak było w Tokio, gdzie sztafeta pań 4×400 metrów zdobyła srebro i razem z kolegami złoto w sztafecie mieszanej 4×400 m.
– Jestem dumny, że mogę tutaj być i dziękuję kapitule za wyróżnienie mnie tą nagrodą. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować Prezesowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzejowi Kraśnickiemu oraz Marcinowi Nowakowi za wspaniałe przygotowanie misji olimpijskiej. Podziękowania należą się również Prezesowi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Henrykowi Olszewskiemu. Aż 9 na 14 wywalczonych w Tokio medali należało do lekkoatletów. Tych medali nie byłoby oczywiście gdyby nie ciężka praca i liczne wyrzeczenia naszych sportowców i za to im również serdecznie dziękuję – podkreślił trener Aleksander Matusiński.
Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl ustanowiono w roku 2009. To wyróżnienie nawiązujące do przyznawanej w latach 1927-38 Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Honoruje ona największe osiągnięcia sportowe minionego roku. W okresie międzywojennym jej laureatami byli m.in.: Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Jadwiga Wajsówna, Stanisław Petkiewicz, Stanisław Marusarz.
Pierwszymi laureatami „współczesnej” nagrody byli: za rok 2009 – w kategorii sportowców: ex aequo – 3-krotna medalistka MŚ w Libercu i triumfatorka Pucharu Świata 2008/2009 Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) oraz rekordzistka i mistrzyni świata z Berlina w rzucie młotem Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), w kategorii trener Aleksander Wojciechowski (wioślarstwo), a w kategorii drużyna reprezentacja Polski mężczyzn w piłce ręcznej (brązowi medaliści MŚ).
Od 2010 roku – decyzją PKOl – nagroda nosi imię Piotra Nurowskiego, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który zginął katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.
W latach 2010-2020 Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego otrzymywali m.in.: Paweł Fajdek (lekkoatletyka), Kamil Stoch (skoki narciarskie), Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska (żeglarstwo), Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (wioślarstwo), Zbigniew Bródka (łyżwiarstwo szybkie), Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), Michał Kwiatkowski (kolarstwo), Tomasz Majewski (lekkoatletyka), Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska (łyżwiarstwo szybkie), Robert Lewandowski (piłka nożna) i Iga Świątek (tenis).
Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora