Prezydent MKOl Thomas Bach odebrał w poniedziałek prestiżową „Nagrodę Pokojową Seulu”. Prezydent Bach uczestniczył w ceremonii zdalnie z Lozanny, a w stolicy Korei Płd. nagrodę odebrał w jego imieniu były Sekretarz Generalny ONZ, Jego Ekscelencja Ban Ki-moona.
Wręczając nagrodę, Przewodniczący Fundacji nagrody – Yeom Jae-ho powiedział: – Prezydent MKOl Thomas Bach jest człowiekiem, który wypełnia misję ducha olimpijskiego, aby osiągnąć pokój poprzez sport. Promował przyjaźń i harmonię na całym świecie i udowodnił, że jest wielkim mistrzem olimpijskim, który poświęca się pokojowi.
W swoim przemówieniu Prezydent Bach powiedział publiczności: – Celem Igrzysk Olimpijskich było zawsze promowanie pokoju poprzez sport. Kiedy Pierre de Coubertin założył Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 1894 r., w tej misji wspierało go sześciu przyszłych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.
„Nagroda Pokojowa Seulu” ma także wymiar finansowy w wysokości 200 000 dolarów amerykańskich. Thomas Bach zdecydował, że przekaże ją Fundacji „Olympic Refuge” i trzem innym organizacjom charytatywnym.
„Nagroda Pokojowa Seulu” przyznawana jest od 1990 roku. Pierwszym jej laureatem był inny Prezydent MKOl – Juan Antonio Samaranch. Trafiała także do takich osobistości jak: Kofi Annan – były Sekretarz Generalny ONZ, Vaclav Havel – były Prezydent Czech, Angela Merkel – Kanclerz Niemiec czy wspominany Ban Ki-moon – były Sekretarz Generalny ONZ.
Przemawiając po wręczeniu nagrody, Prezydent Bach podkreślił: – Ta nagroda należy do całego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i całego Ruchu Olimpijskiego. Bez ich niestrudzonej pracy i wsparcia ze strony tak wielu ludzi z całego świata, te osiągnięcia dla pokoju poprzez sport nigdy nie zostałyby osiągnięte.
Nagrodę Thomasowi Bachowi przyznano m.in. za jego rolę w organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku w PyeongChang, gdzie startowały oba państwa koreańskie. Co więcej, Korea Południowa i Korea Północna utworzyły wspólną reprezentację w hokeju na lodzie kobiet. Drużyna ta nie wygrała ani jednego meczu, ale była postrzegana jako znak pokoju i pojednania.
Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: IOC