Niezwykły gość Prezesa PKOl Radosława Piesiewicza

W poniedziałek w Centrum Olimpijskim PKOl miały miejsce niezwykłe odwiedziny. U Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza gościła Barbara Grocholska-Kurkowiak, wybitna narciarka, 24-krotna mistrzyni Polski i jedyna żyjąca polska olimpijka (Oslo 1952 i Cortina d’Ampezzo 1956), która uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim – była sanitariuszką w 1. Pułku Szwoleżerów. Towarzyszyła jej Maria Kowalska – także dwukrotna olimpijka tych samych igrzysk.

Te odwiedziny były odpowiedzią na wizytę w rodzinnym domu Pani Barbary w Zakopanem Wiceprezesa PKOl Adama Korola, który z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wręczył Pani Barbarze kwiaty i list od Prezesa PKOl Radosława Piesiewicza.

Pani Barbara Grocholska-Kurkowiak nie kryjąc wzruszenia pamięcią o jej sportowych dokonaniach i powstańczym bohaterstwie, wręczyła Prezesowi Piesiewiczowi ostatni tomik wierszy swojego autorstwa, pt.: „Wiersze Zebrane”.

Barbara Grocholska-Kurkowiak to także działaczka ruchu olimpijskiego (od 1999 członek zarządu Małopolskiej Rady Olimpijskiej w Krakowie). Poetka, autorka tomików wierszy: „Pod otwartym niebem” (Warszawa, 1999), „Zawisnąć w locie” (2006), „A w moim oknie Giewont” (2016) i najnowszego „Wiersze Zebrane” (2017), uhonorowana pierwszą nagrodą za pracę pt. „Slalom gigant” w konkursie na wspomnienia olimpijskie zorganizowane przez PKOl i Ministerstwo Kultury (1965).

Za zasługi dla polskiego narciarstwa odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1979), Złotą odznaką za zasługi dla Zakopanego (1983), Medalem za zasługi w rozwoju kultury fizycznej (1985). W 2009 roku nagrodzona Medalem Kalós Kagathós, przyznawanym wybitnym sportowcom, którzy osiągnęli sukcesy również poza sportem. Jest laureatką 47. Konkursu Fair Play PKOl (2013) i World Fair Play Diploma (2014) w Kazaniu. Zasłużona Mistrzyni Sportu.

PKOl
Fot.: PKOl