Olimpijskie Suwałki

W dniach 10-12 września br. prawdziwą stolicą polskiego ruchu olimpijskiego były Suwałki. To właśnie tam odbyły się tegoroczne, opóźnione przez pandemię koronawirusa, 57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka (CUDO). Wydarzenie ściągnęło do Suwałk spore grono gości, wśród których nie zabrakło wielkich postaci polskiego sportu z medalistami olimpijskimi na czele, Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego, Sekretarza Generalnego PKOl Adama Krzesińskiego, ale także – parlamentarzystów oraz przedstawicieli władz regionu.

Swoistym preludium do zasadniczej części uroczystości było odsłonięcie pod Górą Jesionową w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w pobliskim Szelmencie kolejnych tablic upamiętniających sportowe gwiazdy. Przypomnijmy, że na taki sposób ich honorowania wpadł cztery lata temu nasz pierwszy mistrz olimpijski w sportach zimowych – Wojciech Fortuna, który osobiście „wychodził” sponsorów dla tego przedsięwzięcia. Udało się i w tym roku mieliśmy już piątą edycję Sportowej Alei Gwiazd.

Swój ślad w postaci pamiątkowych tablic mają więc w niej: Kazimierz Deyna, Adam Musiał, Marian Ostafiński, Zbigniew Lubiejewski, Jan Kowalczyk, Dariusz Goździak, Józef Grudzień, Leszek Błażyński, Krzysztof Kosedowski, Jan Dydak, Kazimierz Adach, Antoni Łaciak, Marek Łbik, Michał Łogosz i Maria Andrejczyk. Specjalnym obeliskiem uhonorowano z kolei legendarnego trenera – Kazimierza Górskiego. Łącznie w Alei znajduje się już ponad 50 tablic dedykowanych wybitnym ludziom sportu.

Spotkanie w Szelmencie było pierwszym, lecz przecież nie jedynym punktem programu piątku – pierwszego dnia olimpijskiego święta w Suwałkach. Niemal w tym samym czasie w miejscowej Szkole Podstawowej nr 10 im. Olimpijczyków Polskich rozegrano wojewódzki finał konkursu wiedzy olimpijskiej. Przystąpiło do niego – w trzech kategoriach – blisko 70 uczestników. Co ciekawe – do rywalizacji stanęła liczna grupa dziewcząt i to one właśnie zdominowały konkurs w tej kategorii.

Wśród uczniów szkół podstawowych triumfowała Maria Popławska (SP nr 6 w Suwałkach), w szkołach ponadpodstawowych – Amelia Dakowicz (VI LO w Białymstoku), a w kategorii otwartej – Jacek Dąbrowski z Białegostoku. Najlepsi stanęli na podium i odebrali puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez regionalnych sponsorów i PKOl.

Tego samego dnia w Suwalskim Ośrodku Kultury miały jeszcze miejsce: promocja książki autorstwa Mirosława Wlekłego pt. „Górski. Wygramy my albo oni” oraz konferencja naukowa pod hasłem „Sport polski na wschodnich obszarach Rzeczypospolitej”.

Główne uroczystości CUDO odbyły się w sobotę 11 września na stadionie lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś. Obecni byli na niej m.in. włodarze Suwałk, podlascy parlamentarzyści oraz srebrna medalistka olimpijska z Tokio 2020 – oszczepniczka miejscowego klubu Hańcza – Maria Andrejczyk i wicemistrz z Tokio w paratenisie stołowym Rafał Czuper. Był okolicznościowy list od patronującej uroczystościom Marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz wystąpienia posłów z regionu. W roli gospodarza wystąpił Prezydent miasta Czesław Renkiewicz, a oficjalnego otwarcia 57. CUDO dokonał Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki w swym wystąpieniu przypomniał, że taka uroczystość już po raz trzeci odbywa się na Podlasiu, bo wcześniej gościły już ją Białystok i Łomża. – Bardzo się cieszę, że znów spotykamy się w regionie, gdzie sport i idea olimpijska tkwią tak mocno w świadomości mieszkańców i gdzie aktywnie działa regionalna rada olimpijska. Przypominam także, iż w naszej reprezentacji na Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio znalazło się sześcioro sportowców z Podlasia i spisali się tam znakomicie, bo złoty medal wywalczył Wojciech Nowicki w rzucie młotem, a srebrny – Maria Andrzejczyk w rzucie oszczepem. Jestem przekonany, że również za  trzy lata w Paryżu obydwoje będą silnymi punktami biało-czerwonej ekipy.

Podczas ceremonii na stadionie lekkoatletycznym (na którym w przyszłym roku mają być rozgrywane mistrzostwa kraju) nie zabrakło elementów olimpijskiego rytuału – był więc hymn olimpijski, wciągnięcie na maszt flagi PKOl oraz zapalenie znicza – tego aktu dokonała właśnie wspomniana już wicemistrzyni olimpijska z Tokio – Maria Andrejczyk.

Były, wręczane przez Prezesa Kraśnickiego i Sekretarza Generalnego Adama Krzesińskiego, medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”, trzecie kółka olimpijskie dla obiecujących młodych sportowców z Suwałk oraz pamiątkowe patery PKOl w podziękowaniu gospodarzom za staranne przygotowanie CUDO. Całość uzupełnił pokaz sportowo-artystyczny, a potem na terenie stadionu oraz w hali „Arena Suwałki” rozgrywano jeszcze zawody w badmintonie, dziecięcej piłce nożnej i amatorskiej siatkówce. Uroczyście otwarto również wystawę fotograficzną „Podlascy olimpijczycy w Tokio” autorstwa Rafała Oleksiewicza oraz udostępnioną przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie ekspozycję „Olimpizm na pocztówkach”.

Sportowy weekend w Suwałkach zakończyły w niedzielę: turniej nadziei olimpijskich w badmintonie i zawody o Puchar Podlasia na nartorolkach.

Polski Komitet Olimpijski – Henryk Urbaś
Fot.: Bogdan Pieklik, Miłosz Kozakiewicz, Henryk Urbaś