Otwarcie Klubu Olimpijskiego w Krakowie

W Hotelu Francuskim w Krakowie – miejscu powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego –otwarty został Klub Olimpijski. W uroczystości uczestniczyli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach oraz medaliści olimpijscy, członkowie zarządu PKOl i przedstawiciele Polskiej Rodziny Olimpijskiej. Prezydent Andrzej Duda otrzymał Złoty Order Olimpijski – najwyższe odznaczenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

– Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Przewodniczącemu MKOl Thomasowi Bachowi oraz wszystkim za obecność w tym szczególnym miejscu dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Tu 103 lata temu zaczęła się historia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i sukcesów Polaków w igrzyskach olimpijskich. Niech olimpijskie wartości – przyjaźń, dążenie do doskonałości i szacunek – będą zawsze życiowym drogowskazem dla wszystkich. Jestem niezwykle wdzięczny, że Hotel Francuski pielęgnuje przeszłość, która jest tak ważna dla przyszłości – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Prezydent Andrzej Duda podziękował Przewodniczącemu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Prezesowi PKOl za zaangażowanie w rozwój Ruchu Olimpijskiego i niesienie idei olimpijskiej.

– Niezmiernie się cieszę, że to właśnie w moim rodzinnym mieście Krakowie po raz pierwszy zatliło się polskie ognisko olimpijskie, które dzisiaj tak pięknie płonie. To właśnie dzięki temu możemy cieszyć się z licznych medali i rekordów. Mam nadzieję, że ten odrestaurowany Klub Olimpijski będzie miejscem, w którym można poczuć ducha zarówno początku, jak i istoty olimpijskiej – mówił Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Przewodniczący Thomas Bach podkreślił swoje szczególne więzi z Polską, rolę Polaków w międzynarodowym sporcie – między innymi Ireny Szewińskiej, Mai Włoszczowskiej, Prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej Witolda Bańki oraz Prezesów PKOl Piotra Nurowskiego i Andrzeja Kraśnickiego.

– Kiedy zostałem prezesem Narodowego Komitetu Olimpijskiego w Niemczech, wielce ceniłem sobie współpracę i wzmacnianie więzi z Polską. Miałem ogromny przywilej współpracowania z Piotrem Nurowskim, wielkim modernizatorem polskiego sportu. Osobą, która kontynuuje tę modernizację i wznosi polski sport na całkowicie nowy poziom jest obecny Prezes Andrzej Kraśnicki, dzięki któremu moje związki z polskim sportem są nawet silniejsze. Bardzo podziwiam Andrzeja za sposób, w jaki zarządza Narodowym Komitetem Olimpijskim, a dzisiejsze wydarzenie jest doskonałym świadectwem jego osiągnięć. Również, jako Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wielce cenię sobie tę bliską więź z Narodowym Komitetem Olimpijskim w Polsce, jego kierownictwem oraz narodem polskim – powiedział Thomas Bach.

Kraków jest szczególnym miejscem dla Ruchu Olimpijskiego – co także podkreślał Przewodniczący MKOl. W przyszłym roku w Krakowie oraz w Małopolsce odbędą się III Igrzyska Europejskie. Będzie to największa multidyscyplinarna impreza sportowa w Europie, podczas której odbędą się także kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024.

– Te najważniejsze olimpijskie wartości z Krakowa – miasta powstania PKOl – będą w przyszłym roku promieniowały na całą Europę – powiedział Andrzej Gut – Mostowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Podczas dzisiejszej uroczystości Prezydent Andrzej Duda otrzymał od Przewodniczącego Thomasa Bacha Złoty Order Olimpijski – najwyższe odznaczenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Przyznawany jest on za szczególne zasługi dla Ruchu Olimpijskiego osobom, które mają znaczący i niekwestionowany wkład w rozwój olimpizmu, propagowanie idei i wartości olimpijskich oraz sportu powszechnego. MKOl nadaje Order Olimpijski także głównemu krajowemu organizatorowi igrzysk olimpijskich podczas ceremonii zamknięcia wydarzenia.

– Panie Prezydencie, pokazuje Pan swoje poświęcenie do pełnienia olimpijskiej misji. Promuje Pan porozumienie między narodami i ludźmi na świecie poprzez sport. Jestem wdzięczny za Pańską zdecydowaną postawę wobec wojny w Ukrainie oraz wsparcie dla pokojowej misji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Nigdy nie zapomnę tego gestu przyjaźni i tego jak przeciwstawił się Pan rosyjskiej inwazji – powiedział Przewodniczący MKOl.

– Bardzo dziękuję Przewodniczącemu MKOl za to wyróżnienie oraz to, że po raz kolejny mam możliwość spotkania się z naszą Rodziną Olimpijską. Spotkanie z ludźmi, dzięki którym tyle razy mogliśmy usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego na międzynarodowych arenach sportowych to dla mnie zawsze bardzo wzruszający moment. Wiele razy to powtarzam, ale naprawdę jest to dla mnie powód do olbrzymiej radości i dumy. Wy – sportowcy – przynosicie naszej ojczyźnie olbrzymi honor. Wszyscy olimpijczycy to grono niezwykłych ludzi, które jest związane ze sobą poczuciem sportowego braterstwa – mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

12 października 1919 roku, w salce konferencyjnej Hotelu Francuskiego w Krakowie, powołano Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. W jego skład weszli: Ludwik Christelbauer, Kazimierz Hemerling, Stanisław Kopczyński, Tadeusz Kuchar, Mieczysław Orłowicz, Władysław Osmolski, Stanisław Polakiewicz i Henryk Szot-Jeziorowski.

Pierwszym zadaniem Komitetu było organizowanie związków sportowych w najbardziej popularnych dyscyplinach, a także wysłanie polskiej „ekspedycji” – jak to wtedy określano – na Igrzyska Olimpijskie do Antwerpii.

Protektorat nad komitetem objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Godność prezesów honorowych powierzono gen. Józefowi Hallerowi i ministrowi Zdrowia Publicznego dr. Tomaszowi Janiszewskiemu. W grudniu tego samego roku uchwalono statut komitetu, który przyjął nazwę Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich (PKIO). Ukonstytuował się zarząd: prezesem został książę Stefan Lubomirski, wiceprezesami – Stanisław Polakiewicz i Tadeusz Garczyński, sekretarzem generalnym Henryk Szot-Jeziorowski, a skarbnikiem Jerzy Kowalewski. PKIO natychmiast zgłosił Polskę do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W ten sposób stała się ona pełnoprawnym członkiem rodziny olimpijskiej. Obowiązującą do dziś nazwę Polski Komitet Olimpijski (PKOl) przyjął w 1925 roku.

W salce konferencyjnej, w której powołany został Polski Komitet Olimpijski, powstał Klub Olimpijski. Odtworzony został dzięki prezesowi Zarządu sieci „Dobry Hotel” oraz jego współpracownikom z Hotelu Francuskiego. Będzie to ważne miejsce na olimpijskiej mapie Polski i historycznej mapie Krakowa. Architektem tego wnętrza jest uznana artystka i architekt Pani Mariola Tomczak.

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora