Prezydent MKOl nagrodzony

Thomas Bach – Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – otrzymał Nagrodę Specjalną Forum Ekonomicznego Karpacz 2022. Taką decyzję podjęła Rada Programowa tego wydarzenia. Nagrodę Thomasowi Bachowi wręczył Premier Mateusz Morawiecki.

– Thomas Bach to niezwykle charyzmatyczna osobowość, człowiek zaangażowany w budowę wspólnoty i pokoju na świecie, podejmuje indywidualne i zespołowe działania na rzecz wsparcia zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, orędownik wychowania poprzez sport, promotor Polski i Polaków w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim – tak swoją decyzję uzasadniła Rada Forum Ekonomicznego w Karpaczu, nazywanego polskim Davos.

Thomas Bach odebrał Nagrodę Specjalną podczas uroczystej gali w Karpaczu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele polskiego rządu oraz goście, uczestnicy forum z całego świata. MKOl reprezentował słynny tyczkarz Sergiej Bubka – Członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a PKOl Prezes Andrzej Kraśnicki. Thomas Bach odbierając nagrodę podkreślił, że stanowi ona dla niego wielkie zobowiązanie do dalszej, nieustannej pracy na rzecz budowania pokoju poprzez sport.

– Jestem niezwykle zaszczycony i wzruszony. Dziękuję Radzie Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu za to wyróżnienie i docenienie ogromnej pracy, jaką MKOl wkłada w budowanie wspólnoty wartości pomiędzy narodami oraz integrowanie społeczeństw wokół sportu. Jestem dumny, że odbieram tę nagrodę w Polsce, z którą łączą mnie szczególne więzi oraz przyjaźń, wspólne cele i zadania, które realizuję z Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim. Ma on szczególne miejsce w polskim i światowym Ruchu Olimpijskim – podkreślił Thomas Bach.

Igrzyska w nadzwyczajnych okolicznościach

Thomas Bach to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w drużynowym turnieju florecistów. Z wykształcenia jest prawnikiem. Stoi na czele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego od 2013 roku. W ubiegłym roku rozpoczął kolejną kadencję, która potrwa do 2025 roku. Przywództwo Thomasa Bacha przypada w niezwykle trudnym czasie dla Światowego Ruchu Olimpijskiego. W ostatnich dwóch latach globalna pandemia sparaliżowała wiele dziedzin życia – także sport. Po raz pierwszy w historii przełożona została letnia edycja Igrzysk Olimpijskich – dotąd odwoływano je w 1916, 1940 i 1944 r. z powodu wojen światowych. Thomas Bach wykonał wielką pracę – także dyplomatyczną – by ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio i Pekinie odbyły się na wysokim, ale bezpiecznym dla wszystkich uczestników poziomie. Podejmował niezwykle trudne decyzje organizacyjne, kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem wszystkich uczestników igrzysk, a jednocześnie potrzebami sportowców, którzy przez lata przygotowywali się do startu w najważniejszej, sportowej imprezie świata. Dzięki takiej postawie udało się zorganizować bezpieczne igrzyska w Tokio i Pekinie oraz spełnić oczekiwania zawodników, przestrzegając przy tym obowiązujących, ustalonych z krajami-gospodarzami reguł. Thomas Bach wziął na siebie to odpowiedzialne zadanie jakim jest organizacja olimpijskich wydarzeń i prowadzenie Ruchu Olimpijskiego w nadzwyczajnych, kryzysowych okolicznościach.

– Prezydent MKOl Thomas Bach – w nowej sytuacji społeczno-politycznej, realizuje wiele trudnych wyzwań w zakresie funkcjonowania światowego i europejskiego sportu, szerzy i wprowadza w czyn ideę solidarności olimpijskiej, jest przyjacielem Polski, promuje Polaków na ważne stanowiska w światowym sporcie, podejmuje istotne – indywidualne i zespołowe działania – na rzecz wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy – powiedział podczas uroczystości Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Wsparcie dla ukraińskich sportowców

Thomas Bach nie był i nie jest obojętny w sprawie zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Tuż po tym, gdy pierwsze rakiety spadły na Kijów reakcja MKOl była silna i natychmiastowa, a stanowisko jednoznaczne: MKOl – jako jedna z pierwszych międzynarodowych organizacji – potępił naruszenie rozejmu olimpijskiego, łamanie olimpijskich wartości oraz rosyjską agresję na niepodległy kraj. Następnie wezwał Międzynarodowe Federacje Sportowe do zakazywania startów rosyjskim i białoruskim sportowcom i nieorganizowania imprez w tych krajach. Zakazał wyświetlania symboli narodowych Rosji i Białorusi, po raz pierwszy w historii cofnął olimpijskie odznaczenia przyznane Prezydentowi i Wicepremierowi Federacji Rosyjskiej.

Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego od początku wojny w Ukrainie wspiera ukraińskich sportowców. Już w lutym założony został specjalny fundusz – tylko z wkładu MKOl – z którego środki są przeznaczone na wsparcie zawodników z Ukrainy. Wielu z nich wraz z trenerami przebywa w różnych częściach świata i korzysta ze wsparcia MKOl. W ramach programu Solidarności Olimpijskiej – za pośrednictwem Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich – Polski Komitet Olimpijski otrzymał środki finansowe na wsparcie ukraińskich sportowców przebywających w Polsce.

Podczas ostatniej, lipcowej wizyty w Kijowie i spotkania z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Prezydent Bach zapowiedział potrojenie pomocy finansowej dla ukraińskich sportowców, aby mogli – jak podkreślił – „Podnieść wysoko swoją flagę podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026”.

Szef MKOl zapowiedział, że podobnie jak w Afganistanie prowadzona będzie przez MKOl pomoc humanitarna. Zapewnił, że chce okazać solidarność, w szczególności z Ukraińską Wspólnotą Olimpijską oraz pokazać sportowcom i trenerom, że nie są sami i że światowy Ruch Olimpijski stoi po ich stronie.

Będąc w Kijowie Thomas Bach przekazał sportowcom następujące przesłanie: „Chcemy pokazać solidarność Ruchu Olimpijskiego z naszymi przyjaciółmi w Ukraińskiej Wspólnocie Olimpijskiej, ponieważ wiemy, że przeżywacie bardzo trudne chwile. Chcemy nie tylko wam powiedzieć, chcemy wam pokazać i uspokoić, że nigdy nie będziecie sami we Wspólnocie Olimpijskiej. Jesteśmy z wami sercem, myślami każdego dnia i chcemy wspierać was w realizacji olimpijskich marzeń.”

Thomas Bach ma jednoznaczne przesłanie dla światowych przywódców politycznych świata, które przekazał już podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie: „Give Peace a Chance – Dajmy Szansę Pokojowi.” Pokój to bowiem jedna z nadrzędnych wartości, jakimi kieruje się Ruch Olimpijski.

Przyjaciel Polski i Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Thomas Bach podczas swojej dotychczasowej kadencji wielokrotnie odwiedzał Polskę podkreślając przy tym szczególne więzi z Polskim Komitetem Olimpijskim. Pomimo wielu obowiązków uczestniczył w obchodach 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego – niezwykle ważnym święcie dla polskiego Ruchu Olimpijskiego. Uczestniczył w uroczystościach pożegnalnych śp. Piotra Nurowskiego oraz śp. Ireny Szewińskiej. Wielokrotnie spotykał się z dziećmi i młodzieżą z polskich szkół w Centrum Olimpijskim w Warszawie, promując przy tym olimpijskie wartości i wychowawczą rolę sportu.

Thomas Bach, poprzez liczne programy Solidarności Olimpijskiej, wspiera Polski Komitet Olimpijski w realizowaniu olimpijskiej misji i statutowej działalności PKOl. Z jego inicjatywy MKOl udzielił finansowego wsparcia na odrestaurowanie Klubu Olimpijczyka w Centrum Olimpijskim w Warszawie oraz projekt Olimpijskiego Parku Ochrony Klimatu. Zaprosił – na koszt MKOl – młodzież i dzieci szkół im. Polskich Olimpijczyków  do odwiedzenia Muzeum Olimpijskiego w Lozannie.

Niezależnie od indywidualnych inicjatyw Thomasa Bacha kierowany przez niego MKOl wspiera finansowo – poprzez program sponsoringowy – działalność Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który jako jeden z nielicznych na świecie nie jest finansowany z budżetu państwa.

Thomas Bach ceni też wiedzę, kompetencje i doświadczenie Polaków promując ich w wyborze na najważniejsze stanowiska w światowym sporcie. Przykładem jest Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki w latach 2015-2019, który obecnie jest Prezydentem Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency – WADA), Maja Włoszczowska – członkini Komisji Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, co jest równoznaczne z członkostwem w MKOl, czy Andrzej Kraśnicki – członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC), Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees – ANOC), Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej.

Promotor ekologii i ochrony klimatu

Prezydent Bach za swoją działalność, zaangażowanie w polskie sprawy, olbrzymi wkład w krzewienie idei olimpijskiej oraz we współpracę i dobre relacje Polski z innymi państwami i narodami otrzymał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Thomas Bach jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Thomas Bach jest promotorem wzmocnienia roli sportu, jako ważnego czynnika umożliwiającego realizację celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. MKOl włącza się w działania służące rozwiązaniu globalnego kryzysu klimatycznego. Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził ambitny plan wdrożenia redukcji emisji dwutlenku węgla przez MKOl o 30 procent do 2024 roku i o 50 procent do 2030 roku. Igrzyska muszą być organizowane tak, by skutecznie walczyć ze zmianami klimatycznymi. MKOl – z inicjatywy Thomasa Bacha – współpracuje też z ONZ, aby zasadzić las olimpijski w Afryce Subsaharyjskiej.

Forum Ekonomiczne – polskie Davos

Organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej oraz platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii liderów. Od lat padają tam ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media oraz omawiane przez środowiska eksperckie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Podczas każdej edycji Rada Programowa przyznaje nagrody Forum.

Od 1999 roku tytuł Człowieka Roku Forum Ekonomicznego otrzymało wiele znamienitych postaci Polski, Europy i świata – między innymi: Jan Paweł II, Vaclav Havel, Valdas Adamkus, Wiktor Juszczenko oraz premierzy i prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Jerzy Buzek, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki.

Nagrodą Specjalną otrzymali między innymi: Swietłana Cichanouska, prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, Grupa LUXMED – Główny Partner Medyczny PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, czy społeczeństwo Ukraińskiego Majdanu. W tym roku – po raz pierwszy w historii Forum Ekonomicznego – wyróżniony został przedstawiciel światowego sportu – Prezydent MKOl Thomas Bach.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: MKOl – Greg Martin
, PKOl – Szymon Sikora