XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022

Znicz olimpijski zapłonie w piątek 4 lutego, Polską Reprezentację Olimpijską podczas ceremonii otwarcia poprowadzą trzykrotni olimpijczycy w łyżwiarstwie szybkim, wspaniali sportowcy – Natalia Czerwonka i Zbigniew Bródka.

Nowatorstwo w imię równości

MKOl stale weryfikuje listę sportów olimpijskich (zarówno letnich jak i zimowych) starając się umożliwić promocję nowych dyscyplin i konkurencji wśród szerokiej publiczności. Drugim, równie istotnym względem, jest dążenie do wyrównania procentowego udziału kobiet i mężczyzn w igrzyskach. W tym ostatnim względzie, w Pekinie udało się uzyskać najlepszy wynik w historii igrzysk zimowych – stosunek liczby zawodniczek i zawodników wyniesie 45:55 procent (dla porównania podczas poprzednich igrzysk w PyeongChang w 2018 roku wynosił on 41:59 procent).

Jakie sporty i nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Program igrzysk obejmuje 7 sportów, 15 dyscyplin i w rekordową liczbę konkurencji (109).

Siedem konkurencji, które zadebiutują w Pekinie, to trzy konkurencje w narciarskim freestyle’u: skoki drużynowe oraz narciarski big air – zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. W tradycyjnych skokach narciarskich po raz pierwszy wystartują drużyny mieszane, w których mamy swoich reprezentantów. Analogiczna zmiana dotyczy snowboard crossu oraz sztafety w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze (short-track). Tutaj także wystartują Polacy. Całkiem nową konkurencją dedykowaną wyłącznie kobietom jest monobob (pojedynczy bobslej).

Dla najlepszych…

W dotychczasowej historii olimpijskich sportów zimowych Polska Reprezentacja Olimpijska zdobyła 22 medale olimpijskie. Medale zimowych igrzysk olimpijskich za każdym razem są inne,  stają się kulturowym artefaktem.  

Medale w Pekinie zyskały nazwę własną: „Tong Xin”, co znaczy w wolnym tłumaczeniu: razem jako jedność (ang. together as one). Ich wzór opiera się na chińskich starożytnych kręgach koncentrycznych, w które wpisany jest symbol olimpijski, oraz na tradycyjnych chińskich zdobieniach. Na awersie widnieje również nazwa igrzysk „XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022”, a na rewersie znajduje się emblemat ZIO w Pekinie oraz nazwa konkurencji.

Swym klasycznym wyglądem medale przywodzą na myśl krążki rozdawane w Pekinie w 2008 roku podczas Igrzysk XXIX Olimpiady. Jest to celowy zabieg i powód do dumy – Pekin to pierwsze miasto w historii, w którym odbędą się zarówno letnie jak i zimowe igrzyska.

Awers i rewers medalu igrzysk olimpijskich Pekin 2022
Ceremonia otwarcia Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie w 2008 roku

Dla najmłodszych

To jest już 50-letnia tradycja! Maskotki olimpijskie oficjalnie towarzyszą igrzyskom od IO w Monachium (1972). A jak wygląda maskotka reprezentująca zbliżające się igrzyska w Pekinie?

To sympatyczny miś panda w lodowym kostiumie, o wielkich oczach i imieniu Bing Dwen Dwen. Bing oznacza lód, a do tego symbolizuje czystość i siłę; Dwen Dwen reprezentuje dzieci. Serduszko na dłoni Binga oznacza chińską gościnność, a jasne kolory wokół pyszczka przywodzą na myśl lodowe i śnieżne tory wyścigowe. Przeurocza panda zdaniem gospodarzy będzie godnie reprezentować ideę i ducha olimpizmu.

Od lewej – oficjalna maskotka igrzysk paraolimpijskich -latarenka Shuey Rhon Rhon oraz igrzysk olimpijskich Pekin 2022 – panda Bing Dwen Dwen

Chiny i sporty zimowe

Niewątpliwie Pekin, zważywszy na panujący tam klimat, powziął na siebie niełatwe zadanie organizacji największych na świecie zawodów w sportach zimowych, jednak już dziś wiele wskazuje, że organizatorzy XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich stanęli na wysokości zadania i pomimo wielu wyzwań i niesprzyjających okoliczności (z pandemią na czele), mają szansę wywiązać się bardzo dobrze. Jest to również wyjątkowa okazja dla promocji sportów zimowych wśród 300 milionów Chińczyków, którzy z zimowym sportowym szaleństwem, nie mieli dotąd zbyt wiele do czynienia.

Emblemat XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

Do czasu zakończenia igrzysk (20 lutego) zostanie rozegrana rekordowa liczba konkurencji (109), a wszystkie będą transmitowane na żywo. Kibice w Polsce powinni pamiętać o 7-godzinnej różnicy czasu – transmisja rozpoczęcia igrzysk zaplanowana na godzinę 20 czasu lokalnego w Pekinie, w Polsce wypadnie o godzinie 13.

Trzymamy kciuki za powodzenie organizatorów, ale przede wszystkim za wyniki naszych olimpijczyków!

Pochodnia olimpijska XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022