Za nami V Płocki Piknik Olimpijski

Dużym powodzeniem cieszył się zorganizowany w dniu 7 maja br. na przystani 140-letniego Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, po dwuletniej przerwie – V Płocki Piknik Olimpijski. Tradycyjnie impreza odbywa się w kolebce płockich olimpijczyków i jest połączona z otwarciem sezonu wioślarskiego w PTW.

W sobotnie, słoneczne przedpołudnie na przystań wioślarzy przybyło ponad 200 osób by spotkać się  z okazji „Dni Olimpijczyka” w Płocku. W tym roku była to szczególna okazja, bowiem 50 lat temu, podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium po raz pierwszy na arenach olimpijskich zadebiutowali sportowcy rodem z Płocka. Byli to: wychowanek KS „Masovia” Płock – piłkarz Jerzy Kraska oraz wioślarze: Grzegorz Stellak i Sławomir Maciejowski  z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. Debiut był udany – złoty medal olimpijski Jerzego Kraski oraz szóste miejsce polskiej ósemki wioślarskiej, w składzie której wiosłowali wychowankowie PTW  po 44 latach od startu w Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, były dla obu  dyscyplin sportu niezwykłym sukcesem.

Były też inne powody do świętowania: jubileusz 140-lecia działalności Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, , 30-lecie zdobycia przez płockich wioślarzy: Wojciecha Jankowskiego, Tomasza Tomiaka, Jacka Streicha, Michała Cieślaka brązowego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku oraz 20-lecie działalności Płockiego Klubu Olimpijczyka.

Na uroczystość przybyli olimpijczycy: Adam Korol, Marian Sypniewski, Jerzy Kraska, Grzegorz Stellak, Michał Cieślak, Sławomir Maciejowski, Bogdan Zalewski oraz Marek Bałdyga. Przedstawiciel PKOl – Marian Sypniewski, wręczając medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego Markowi Więckowi płockiemu lekarzowi, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na niezwykle ważną, szczególnie w okresie po pandemii, rolę służb medycznych w przygotowaniach olimpijskich do najbliższych igrzysk w Paryżu.

Na piknik przybyli członkowie honorowi PTW oraz Klubu Olimpijczyka, przedstawiciele wielu stowarzyszeń sportowych, społecznych i kulturalnych oraz liczne grono byłych działaczy i zawodników z różnych dyscyplin sportu, a także liczna grupa młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej Nr 3  i Szkoły Podstawowej w Radzanowie. Z dużym zainteresowaniem i ciekawością wydarzenie śledziła grupa młodzieży wioślarskiej z PTW. Tradycją stały się majowe spotkania na przystani PTW mastersów z Warszawy, Włocławka i Płocka – trzech najstarszych towarzystw wioślarskich w Polsce. Prezes Włodzimierz Majewski z Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego – zaprzyjaźniony z PTW od 130 lat „sąsiad” – wręczył okazały puchar dla PTW Płock z okazji jubileuszu – 140-lecia działalności.

Płocki Piknik Olimpijski jest okazją do wręczenia dla zasłużonych ludzi płockiego sportu medali i dyplomów. I tak, srebrny medal „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” z rąk przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymał dr Marek Więcek, wieloletni opiekun medyczny płockich piłkarzy ręcznych, w tym wielu olimpijczyków, którzy reprezentowali w swoim czasie barwy SPR ORLEN Wisła Płock. Adam Korol – czterokrotny mistrz świata i złoty medalista olimpijski w wioślarstwie i Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, wręczył medale 100-lecia PZTW dla zasłużonych ludzi płockich wioseł. Medale otrzymali: Michał Cieślak, Bogdan Zalewski, Agnieszka Kruszewska oraz niezwykły promotor sportu w Płocku – Bogdan Wolny. Dyplomy Honorowego Członka Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego otrzymali: Maria Welenc-Dybał, Stanisław Bartkowski i Marek Bartosiak. Tradycyjnie – swoje dyplomy dla zasłużonych ludzi sportu w Płocku przyznaje Płocki Klub Olimpijczyka. W tym roku płoccy olimpijczycy uhonorowali dwie Panie: Małgorzatę Jabłczyńską-Łabińską i Teresę Przybylską-Rutecką oraz Panów: Wojciecha Lewandowskiego, Grzegorza Bora, ks. Wojciecha Góralskiego, Zbigniewa Pawłowskiego, Bogdana Kosza, Mariana Gawinowskiego, Mariana Choczyńskiego i Tadeusza Wiśniewskiego. Dyplomy wręczał Jacek Karolak – prezes Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

W trakcie uroczystości – Ryszard Olczuk zaprezentował „jednodniówkę” pt. „Płoccy sportowcy na olimpijskim szlaku”, wydaną z okazji 20-lecia działalności Płockiego Klubu Olimpijczyka. Publikacja jest poświęcona płockim olimpijczykom oraz działalności klubu w latach 2002-2022.

Część oficjalną zakończył „Apel Olimpijski” odczytany przez olimpijczyka Bogdana Zalewskiego oraz podniesienie bandery Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego na maszt.

Uczestnicy V Płockiego Pikniku mogli śledzić regaty na Wiśle z udziałem adeptów wioślarstwa ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych oraz mastersów z Warszawy i Płocka. W głównym biegu ósemek mastersów gospodarze nie byli zbyt gościnni i pokonali ósemkę z Warszawy. Najstarszy uczestnik tego wyścigu liczył sobie 83 lata. O puchary ufundowane przez Klub Olimpijczyka walczyły reprezentacje szkół podstawowych: SP Nr 3 w Płocku ze Szkołą Podstawową w Radzanowie. Konkursy: wiedzy olimpijskiej, przeciąganie liny, biegi wahadłowe, wyścigi na ergometrach wioślarskich były nie tylko namiastką rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim wspaniałą zabawą na świeżym powietrzu w nadwiślańskiej scenerii i w towarzystwie wielu medalistów igrzysk olimpijskich.

Płocki Klub Olimpijczyka