Galeria (-1) zaprasza na wystawę „Zimowe dyscypliny olimpijskie w interpretacji Piotra Szulkowskiego“, którą będzie można oglądać we foyer Centrum Olimpijskiego PKOl w Warszawie. Kuratorem wystawy jest prof. Stanisław Wieczorek.
Wernisaż odbędzie się 24 stycznia 2022 r., godz. 19.00. Wystawa czynna od 21.01.2022 do 27.02.2022.
Wystawa dr Piotra Szulkowskiego pod tytułem „Interpretacje dyscyplin olimpijskich“ w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie, prezentowana w dniach trwania letniej olimpiady w Tokio, była ważnym wydarzeniem artystycznym. Wzbudziła też duże zainteresowanie publiczności, nie tylko kręgów sportowych. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska Ambasada w Tokio obficie promowały wystawę w swoim kraju i poza nim. Polski Komitet Olimpijski w czasie trwania igrzysk olimpijskich promował twórczość o charakterze sportowym poprzez album dr Piotra Szulkowskiego towarzyszący wystawie w Galerii -1 PKOl. Wystawa objęta była honorowym patronatem jego Ekscelencji Akio Miyajimy, ambasadora Japonii w Polsce. Już w czasie trwania wystawy na skutek sugestii zwiedzających zrodziła się myśl kontynuowania pracy i przygotowania grafik – symboli zimowych dyscyplin olimpijskich, zebrania odpowiednich materiałów, studiów nad sztuką chińską, organizacji warsztatu. Dla przeciętnego odbiorcy sztuka japońska i sztuka chińska niewiele się od siebie różnią. Dla wytrawnego grafika, znalezienie różnic między tymi bogatymi kulturami nie sprawia większych trudności. Sporym wyzwaniem jest jednak pokazanie polskiemu odbiorcy odmienności między tymi wielkimi cywilizacjami.
Poza albumami sztuki chińskiej dostępnymi w internecie, w polskich muzeach sztuka chińska nie jest wszechobecna. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada kolekcje chińskich drzeworytów – dar prof. Witolda Jabłońskiego. Kilkadziesiąt lat temu zaprezentowano dużą wystawę chińskiej sztuki w warszawskiej Zachęcie i kilka lat temu (1916-2010) miała miejsce wystawa Shao Kepinga w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dr Piotr Szulkowski poświęcił wiele czasu tej tematyce i grafiki, które zrealizował są „chińskie“. Nie jest to cytowanie obiektów sztuki, ale nasączenie grafiki „duchem“ chińskiej estetyki. Grafiki, które zrealizował, są wykonane tą samą technologią co grafiki poprzednie, przygotowane w związku z igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Artysta zrealizował 48 grafik w dwóch wersjach. Czarno-białej i kolorowej. Piękny dorobek w tak krótkim czasie. Oglądając grafiki, „symbole zimowych dyscyplin olimpijskich“, jestem pod ogromnym wrażeniem. Wróżę duży sukces. Należy żałować, że nie ma przy igrzyskach sportowych olimpiad sztuk pięknych. Polska w tej dziedzinie kandydowałaby do złotego medalu.
Stanisław Wieczorek
Zobacz Album Piotra Szulkowskiego