70 lat Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum Sportu i Turystyki mieszczące się w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawa ma już 70 lat! Wszystko zaczęło się w 1952 roku, kiedy grupa ludzi sportu, w zniszczonej przez Niemców stolicy, powołała do życia placówkę dokumentującą sukcesy biało-czerwonych oraz ich drogę na stadiony Europy i świata.

Instytucja nosząca nazwę Muzeum Sportu rozpoczęła działalność przy ulicy Rozbrat 26. Po dziewięciu latach nazwa jej brzmiała – Muzeum Kultury Fizycznej i Turystyki.

Z okazji jubileuszu otwarto wystawę „Mistrzowie z Mazowsza”. Przypadający na 2022 rok jubileusz 70-lecia powstania Muzeum to nie tylko dobra okazja do przedstawienia historii instytucji, ale także sportowców, którzy przez kolejne dekady odnosili sukcesy na stadionach całego świata. Na wystawie „Mistrzowie z Mazowsza” prezentujemy sylwetki siedmiu sportowców, którzy przez miejsce urodzenia czy zamieszkania związani byli z Warszawą i Mazowszem, a ich sukcesy łączyły się z kolejnymi dekadami działalności naszego Muzeum.

Są to przedstawiciele różnych sportów: kolarz Stanisław Królak, lekkoatletka Irena Szewińska, siatkarz Mirosław Rybaczewski, motorowodniak Waldemar Marszałek, strzelczyni Renata Mauer-Różańska, piłkarz Robert Lewandowski oraz tenisistka Iga Świątek.

Na ekspozycji zaprezentujemy m.in. wielkoszlemowe trofea wywalczone przez Igę Świątek we French Open, koszulki Roberta Lewandowskiego z Borussii Dortmund, Bayernu Monachium, FC Barcelona i reprezentacji Polski, rower Stanisława Królaka, medale i nagrody Ireny Szewińskiej i Renaty Mauer, a także puchary za zdobycie tytułów mistrzów świata wywalczone przez Waldemara Marszałka oraz Mirosława Rybaczewskiego.

Muzeum, które zalicza się do składającej się z 32 placówek światowej elity w dziedzinie sportu, olimpizmu i turystyki, posiada około 58 tys. eksponatów, głównie trofeów sportowych: medali, pucharów, dyplomów, proporczyków, sztandarów, ale także strojów i sprzętu. Imponujący jest zbiór książek, zdjęć, czasopism, pocztówek, plakatów oraz materiałów audio i wideo. Około 85 procent eksponatów to darowizny.

Chlubą muzeum jest m.in. kolekcja medali olimpijskich licząca 89. Krążków będących historią polskiego sportu i olimpizmu. Na ekspozycji są prezentowane 32 złote, 27 srebrnych i 28 brązowych medali.