Program olimpijski obejmuje wszystkie sporty igrzysk olimpijskich. MKOl ma prawo do dodawania lub usuwania dowolnego sportu, dyscypliny lub wydarzenia. Aby sport mógł zostać włączony do programu olimpijskiego, musi być zarządzany przez federację międzynarodową, która przestrzega Karty Olimpijskiej i stosuje Światowy Kodeks Antydopingowy.
Jeśli dany sport jest szeroko praktykowany na całym świecie i spełnia szereg kryteriów ustanowionych przez MKOl może jego decyzją zostać dodany do programu olimpijskiego.
Podczas Igrzysk I Olimpiady w Atenach w 1896 roku w programie było 9 sportów: lekkoatletyka, kolarstwo, szermierka, gimnastyka, podnoszenie ciężarów, zapasy, pływanie, tenis i strzelectwo. Od tamtej pory program olimpijski przeszedł długą drogę: zaprzestano niektórych sportów (np. polo i baseball); inne zostały wycofane, a następnie ponownie wprowadzone (np. łucznictwo i tenis), podczas gdy dodano kilka nowych sportów (np. triathlon i taekwondo).
W programie I Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix w 1924 roku było sześć sportów: bobsleje, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie, narciarstwo (biegi i skoki narciarskie) oraz wyścig patroli wojskowych. Niektórych sportów brakowało w oficjalnym programie kilku edycji Igrzysk, zanim zostały ponownie wprowadzone. Liczba sportów na Zimowych Igrzyskach od lat utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie.
Dowiedz się więcej w naszej Strefie wiedzy!