Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, poseł i były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, przyjaciel sportowców i pasjonat sportu od zawsze zaangażowany w jego rozwój.
Jan Lityński urodził się w 1946 r. W marcu 1968 współorganizował studenckie protesty. Został wtedy aresztowany, wyrzucony ze studiów i skazany na 2,5 roku więzienia. W 1976 r. współzakładał pierwsze pismo ukazujące się poza cenzurą – „Biuletyn Informacyjny”. Od 1977 r. redagował podziemne pismo „Robotnik”. Po protestach w Czerwcu ’76 był jednym ze współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników.
Był doradcą władz NSZZ „Solidarność” i autorem uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W stanie wojennym internowany. Potem działał w podziemiu jako członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S” Region Mazowsze.
Był uczestnikiem rozmów Okrągłego Stołu. W 1989 r. został wybrany do Sejmu kontraktowego z województwa wałbrzyskiego. Był posłem do 2001 r., pełniąc funkcję m.in. przewodniczącego Komisji Służb Specjalnych i Komisji Polityki Społecznej.
W latach 2010-2015 pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.
W 2006 r. Prezydent Lech Kaczyński nadał Lityńskiemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 r. Krzyż Komandorski z Gwiazdą. W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Sport był niezwykle ważne w jego życiu. Nie tylko go uprawiał, ale też – najpierw jako poseł, a potem doradca Prezydenta RP – pracował na rzecz rozwiązań umożliwiających jego rozwój. W kręgach sportowych miał wielu Przyjaciół.
W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom ŚP. Jana Lityńskiego składamy najszczersze wyrazy współczucia. Otaczamy Państwa serdecznością, łączymy się w bólu i żalu!
Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Fot.: Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej/licencja CC BY-SA 3.0 pl