Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Łukasz Szeliga – Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego rozmawiali na temat organizacji w Polsce I Igrzysk Europejskich w parasporcie. Miałyby się odbyć w 2023 roku – tak jak III Igrzyska Europejskie – na terenie Krakowa, Małopolski i Śląska.
– To bardzo dobry pomysł. W najbliższym czasie podejmiemy na ten temat rozmowy z Europejskim Komitetem Paraolimpijskim. Uważam, że organizacja III Igrzysk Europejskich w Polsce otwiera doskonałe możliwości także dla nas i naszych sportowców oraz promocji sportu osób z niepełnosprawnością. Nasi sportowcy mają ogromny potencjał i warto zorganizować także Igrzyska Europejskie w parasporcie – powiedział Łukasz Szeliga – Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
– Choć reprezentujemy odrębne komitety – w wielu obszarach współpracujemy i działamy razem. Przyświecają nam te same cele i wartości. Wzorem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich chcielibyśmy w Polsce zorganizować także Igrzyska Europejskie w parasporcie wykorzystując infrastrukturę sportową III Igrzysk Europejskich. Takie rozwiązanie przedstawiliśmy kierownictwu Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz przedstawicielom polskiego rządu. Ten pomysł spotkał się z aprobatą. Jednak wszelkie wiążące decyzje muszą zostać podjęte przez Europejski Komitet Paraolimpijski, a następnie skonsultowane z partnerami i organizatorami III Igrzysk Europejskich – podkreślił Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Organizatorem III Igrzysk Europejskich w 2023 roku będą Kraków, Małopolska i Śląsk. Na początku marca w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) z Wicepremierami Jackiem Sasinem i Piotrem Glińskim oraz Marszałkiem Województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim, Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim i przedstawicielem województwa śląskiego Marcinem Rosengartenem. Podczas tego spotkania omawiana była idea Igrzysk dedykowanych sportowcom z niepełnosprawnością.
###
Misją Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest reprezentowanie polskiego sportu w Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim oraz wobec narodowych komitetów paraolimpijskich, przygotowywanie i uczestnictwo polskiej reprezentacji narodowej w igrzyskach paraolimpijskich, oraz wykonywanie zadań wynikających z postanowień Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Walnego Zgromadzenia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz zadań zlecanych przez Władze Państwa. Zadaniem Komitetu jest także propagowanie wartości sportu paraolimpijskiego takich jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość.
Polski Komitet Olimpijski jest autonomicznym, ogólnopolskim stowarzyszeniem Związków i Organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie. Zajmuje się pełną organizacją udziału Reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich – powołanie, zgłaszanie i zapewnienie udziału. Upowszechnia idee, zasady i wartości olimpijskie – szacunek, przyjaźń, dążenie do doskonałości, dba o rozwój sportu kwalifikowanego, promuje sport dla wszystkich, zwalcza doping, szerzy ideę fair play oraz prowadzi edukację olimpijską.
PKOl ma wyłączne prawo do używania i upoważnienia do wykorzystywania symboliki olimpijskiej określonej w Karcie Olimpijskiej oraz nazw „Igrzyska Olimpijskie” i „Komitet Olimpijski” na terytorium Polski.
Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora