W 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 6 kwietnia Międzynarodowym Dniem Sportu dla Rozwoju i Pokoju (International Day of Sport for Development and Peace – IDSDP) nawiązując tym samym do pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku. Od tego czasu jest to święto wszystkich organizacji sportowych, sportowców oraz trenerów na całym świecie.
Ustanowienie tego święta było znaczącym krokiem w uznaniu transformacyjnej mocy sportu i jego wielkiego potencjału w zakresie pozytywnych zmian społecznych. Sport ze względu na swój ogromny zasięg, niezrównaną popularność i fundament pozytywnych wartości przyczynia się do realizacji niezmiernie ważnych celów zrównoważonego rozwoju.
Od momentu ogłoszenia 6 kwietnia Międzynarodowym Dniem Sportu wiele organizacji świętuje w tym dniu rolę, jaką sport odgrywa w społeczeństwie oraz podkreśla jego siłę we wspieraniu dialogu, zrozumienia, integracji społecznej i pokoju.
6 kwietnia celebrujemy codzienną pracę organizacji sportowych, sportowców oraz trenerów, którzy odgrywają fundamentalną rolę w przekazywaniu wartości edukacyjnych sportu ludziom w każdym wieku na całym świecie.
– Cieszę się, że od 2013 roku celebrujemy Międzynarodowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju. Moim zdaniem jest to idealna okazja, aby promować olimpijskie wartości i idee, społeczną pracę oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Razem budujemy społeczność, której fundamentem jest szacunek, przyjaźń, dążenie do doskonałości i czysta gra. W tym wyjątkowym dniu chciałbym, abyśmy przekonywali innych do olimpizmu jako stylu życia. Chciałbym złożyć najlepsze życzenia dla wszystkich osób związanych ze sportem – zarówno dla sportowców, związków sportowych, trenerów oraz innych organizacji, które są zaangażowane w ten ruch – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
W obecnej sytuacji Międzynarodowy Dzień Sportu to niezwykła okazja do podkreślenia wyjątkowej siły sportu we wspieraniu ludzi i społeczności zmagających się z wyzwaniami narzuconymi przez pandemię.
Nawiązując do kartki żółtej i czerwonej, które obowiązują w świecie sportu, od 2014 roku #BiałaKartka (#WhiteCard) jest symbolem reprezentującym pozytywną siłę sportu na rzecz pokoju i integracji społecznej.
Każdego roku, poprzez kampanię #BiałaKartka Organizacja Pokoju i Sportu mobilizuje świat sportu, a także rządy i społeczeństwo obywatelskie do obchodów Międzynarodowego Dnia Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju.
„Za każdą #BiałaKartką kryje się historia” – to główne przesłanie kampanii #BiałaKartka. Ma na celu zwrócenie uwagi na historie osób i społeczności na całym świecie, na które sport wywarł pozytywny wpływ. Dzięki tej kampanii każdy z nas może opowiedzieć się za wyjątkową siłą sportu dla rozwoju społecznego i pokoju, a także podzielić się historią o tym, jak sport wspiera nas w pokonywaniu wyzwań.
Aby wziąć udział w tym projekcie należy zrobić sobie zdjęcie trzymając białą kartkę oraz zarejestrować swoją historię na platformie www.April6.org i udostępnić ją we wszystkich swoich sieciach społecznościowych, używając hashtagu #BiałaKartka, #WhiteCard i tagu @peaceandsport. Serdecznie wszystkich do tego zachęcamy.
Organizacja Pokoju i Sportu (ang. Peace and Sport Organization; fr. L’Organisation pour la Paix par le Sport) jest neutralną i niezależną światową organizacją, która wykorzystuje sport i jego wartości jako instrument pokojowy. Została założona w 2007 roku przez Joëla Bouzou, medalistę olimpijskiego
i mistrza świata w pięcioboju nowoczesnym. Organizacja ta podejmuje konkretne działania, aby udowodnić federacyjny, edukacyjny i społeczny wpływ sportu. Łączy i rozwija partnerstwo między organizacjami pokojowymi (organizacje pozarządowe, agencje ONZ), sportowymi (międzynarodowe federacje, narodowe komitety olimpijskie) i światem polityki w celu maksymalizacji wykorzystania sportu dla rozwoju i pokoju oraz przewodzenia przemianom społecznym we wszystkich obszarach świata dotkniętych ubóstwem lub niestabilnością społeczną.
Biuro Komunikacji PKOl