Złote Kolce – najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkoatletyce – za sezon 2022 odebrali podczas Gali Orlen Złote Kolce Stadion Śląski 2022 chodziarka Katarzyna Zdziebło oraz specjalista od rzutu młotem Paweł Fajdek.
Katarzyna Zdziebło przebojem weszła do czołówki polskich lekkoatletów. W minionym roku najpierw wywalczyła medal drużynowych mistrzostw świata w Omanie, rywalizując na dystansie 35 kilometrów. Spektakularnie wystartowała na globalnym czempionacie w Eugene. W amerykańskim stanie Oregon udanie połączyła start na dwu chodziarskich dystansach – niczym Robert Korzeniowski podczas igrzysk w Sydney – i zdobyła srebrne medale na 20 i 35 kilometrów. Udany sezon zakończyła jeszcze wicemistrzostwem Europy w Monachium.
– Sezon był niezwykle udany, cztery medale imprez rangi mistrzowskiej. Bardzo się cieszę, że w swoim debiucie na gali Złote Kolce mogę odebrać od razu główną nagrodę. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli, czyli moim rodzicom, trenerom Grzegorzowi Tomali i Robertowi Korzeniowskiemu, a także wszystkim trenerom, lekarzom, fizjoterapeutom, którzy pomagali podczas zgrupowań. Dziękuję też Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki oraz sponsorom – powiedziała laureatka, która jest pierwszą w historii chodziarką, jaka sięgnęła po Złote Kolce.
W gronie mężczyzn kolejny raz w karierze nagrodę odebrał Paweł Fajdek. Zawodnik AZSu-AWFu Katowice w sezonie 2022 zdobył piąty z rzędu tytuł mistrza świata. W Oregonie złoto zapewnił sobie rzutem na 81.98, co wówczas było najlepszym wynikiem w tabelach światowych.
– Fantastyczny powrót, cieszę się niezmiernie, że udało mi się wygrać i wrócić na to miejsce. Dziękuję Wojtek za świetny sezon, w którym rywalizowaliśmy. Mamy w Złotych Kolcach 3:3, więc walczymy dalej. Za mną dopiero 21 lat kariery. Gratuluję wszystkim wyróżnionym, dziękuję wszystkim sponsorom. I ostrzegam żonę, że nie kończę na razie kariery, jeszcze kilka lat będę trenował – mówił podczas Gali Orlen Złote Kolce Stadion Śląski 2022 Fajdek.
Najlepszą paralekkoatletką minionego sezonu uznano Renatę Śliwińską. Niespodziewany medal mistrzostw Europy sprawił, że z nagrody dla odkrycia roku w lekkiej atletyce mogła cieszyć się młociarka Ewa Różańska. Z kolei maratoński sukces Aleksandry Lisowskiej, która w Monachium została w sierpniu mistrzynią Europy, przełożył się na triumf w kategorii Trener Roku jej szkoleniowca, czyli Jacka Wośka. Uroczyście pożegnano kończących kariery sportowe Marcina Lewandowskiego, Adama Kszczota, Karola Hoffmanna i Łukasza Krawczuka.
Specjalne wyróżnienie „mecenas lekkoatletyki” odebrał Kamil Bortniczuk, szef Ministerstwa Sportu i Turystyki.
– Niezwykle przyjemnie jest odbierać nagrody. Cieszę się, że jako szef urzędu, który jest odpowiedzialny za sport, możemy ten sport, w tym także lekkoatletykę, wspomagać – powiedział minister Bortniczuk.
Specjalne podziękowania skierowano do firm, które sponsorują polską lekkoatletykę. Sponsorem roku został Polski Koncern Naftowy ORLEN, który od ponad dekady niezmiennie wspiera Królową Sportu.
– Dziękuję bardzo w imieniu prezesa Daniela Obajtka i całego zarządu PKN ORLEN. Cztery lata temu prezes Daniel Obajtek zapowiedział zwiększenie inwestycji w sport, które budują naszą markę. Chcę powiedzieć, że w ciągu tych czterech lat mieliśmy studwudziestoprocentowy wzrost nakładów na sport, a sportowcy, których wspieramy, zdobyli sto pięćdziesiąt medali na imprezach mistrzowskich. Oczywiście do tego dorobku mocno dołożyli się nasi lekkoatleci – powiedziała dyrektor marketingu, sponsoringu i eventów PKN ORLEN S.A. Agata Pniewska.
Przyjacielem lekkoatletyki został marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Imprezą roku uznano polski debiut w Diamentowej Lidze, czyli rozegrany na początku sierpnia na Śląsku Memoriał Kamili Skolimowskiej.
– Dziękuję za tę nagrodę. Staliśmy się stolicą lekkiej atletyki w Polsce i nie zamierzamy z tego rezygnować – podkreślił marszałek Chełstowski.
Arena tego wydarzenia, czyli Stadion Śląski, została z kolei wyróżniona nagrodą Promotor lekkoatletyki. – Jesteśmy Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym, co jest dla nas wielkim zaszczytem, ale i zobowiązaniem. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by Stadion Śląski był domem królowej sportu – powiedział Jan Widera, dyrektor Stadionu Śląskiego.
Od lat najważniejsze krajowe wydarzenia lekkoatletyczne można śledzić na antenie TVP Sport. Publiczny nadawca otrzymał nagrodę w kategorii partner medialny.
Specjalne podziękowania odebrali czołowi zawodnicy, którzy zakończyli kariery – Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Łukasz Krawczuk oraz Karol Hoffmann. Honorowe wyróżnienia odebrali tegoroczni rekordziści Polski – Adrianna Sułek, Katarzyna Zdziebło, Ewa Swoboda, Justyna Święty-Ersetic, Damian Czykier oraz żeńska i męska sztafeta 4 x 100 metrów.
Podczas Gali Orlen Złote Kolce Stadion Śląski 2022 Polski Związek Lekkiej Atletyki podziękował też miastom, które są aktywnymi organizatorami najważniejszych imprez. Statuetki odebrali przedstawiciele Torunia, Rzeszowa, Bielska-Białej, Radomia, Poznania, Suwałk, Łodzi, Bydgoszczy, Lublina oraz Karpacza.
Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku przez Polski Związku Lekkiej Atletyki i Przegląd Sportowy. Pomysłodawcą rankingu był nieżyjący już red. Andrzej Gowarzewski, który na początku lat 70. był dziennikarzem katowickiego Sportu. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski.
Złote Kolce – klasyfikacja końcowa miejsc 1-5
Kobiety
1. Katarzyna Zdziebło
2. Adrianna Sułek
3. Pia Skrzyszowska
4. Aleksandra Lisowska
5. Anna Kiełbasińska / Natalia Kaczmarek
Mężczyźni
1. Paweł Fajdek
2. Wojciech Nowicki
3. Damian Czykier
4. Michał Rozmys
5. Sztafeta 4×100 metrów mężczyzn
PZLA