W ramach promocji XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadania o tematyce olimpijskiej w Centrum Olimpijskim zostały zorganizowane warsztaty plastyczne. Zadaniem młodych artystów była graficzna interpretacja wybranych, zwycięskich tekstów opowiadań z poprzednich edycji konkursu.
Uczniowie pierwszej i drugiej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie (Pracownia Rysunku i Malarstwa Jerzego Mierzwiaka) byli uczestnikami warsztatów prowadzonych przez artystę – Piotra Szulkowskiego, autora serigrafii „Interpretacje dyscyplin olimpijskich”. Zajęcia miały na celu zbadanie relacji pomiędzy słowem a obrazem użytych w kontekście sportowym.
Być może w wyniku takich artystycznych działań, książki ze zwycięskimi opowiadaniami w kolejnych edycjach konkursu doczekają się wspaniałej oprawy graficznej. Radość z ruchu, własne doświadczenie sportowe, losy znanych sportowców czy idea fair play mogą być nie tylko motywem literackim, ale tematem dzieła plastycznego. Warto dodać, że sam patron naszego wieloletniego konkursu – Jan Parandowski (brązowy medal w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury Berlin 1936 za utwór „Dysk olimpijski”) był wielkim zwolennikiem poszerzania doświadczenia obcowania z tekstem o aspekty wizualne – podkreślają organizatorzy.
Warsztaty plastyczne będą miały swoją kontynuację w 2023 roku, a ich finalnym efektem będzie być wystawa prac młodych artystów.
Wydarzenie jest organizowane w ramach współpracy z partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego – KINDER Joy of moving.
Fot. Tomasz Piechal / PKOl