Laureatką XXII edycji konkursu „Trenerka Roku”, organizowanego przez Komisję Sportu Kobiet przy Polskim Komitecie Olimpijskim, została Eulalia Rolińska – trenerka Tomasza Bartnika – multimedalisty zeszłorocznych mistrzostw świata w strzelectwie sportowym.
Eulalia Rolińska jest szkoleniowcem Tomasza Bartnika – strzelca sportowego, który w ubiegłym roku w mistrzostwach świata zdobył dwa złote krążki, jeden srebrny i jeden brązowy. Z kolei w mistrzostwach Europy wywalczył trzy medale – złoty, srebrny i brązowy. Dodatkowo w 2022 roku trenowani przez Eulalię Rolińską seniorzy zdobyli w mistrzostwach Polski dwa złote i dwa srebrne medale. Dokonania byłej strzelczyni sportowej zostały docenione już w 2019 roku, kiedy w konkursie ,,Trenerka Roku’’ otrzymała ona nagrodę za całokształt pracy.
– Bardzo dziękuję za przyznane mi wyróżnienie. Jestem naprawdę zaszczycona, że mogłam stanąć dzisiaj na tej scenie. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie zaufanie, którym obdarzył mnie Tomek Bartnik i jego ciężka praca. Z tego miejsca dziękuję również mojemu mężowi, który namówił mnie na karierę trenerską, sama pewnie nigdy bym się na to nie zdecydowała – powiedziała Eulalia Rolińska, Trenerka Roku 2022.
W tej samej kategorii konkursowej przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymała je Joanna Fiodorow – trenerka Wojciecha Nowickiego – wicemistrza świata z Eugene i mistrza Europy z Monachium oraz Jolanta Samulewicz – trenerka strzelectwa sportowego, której zawodniczki i zawodnicy zdobyli w roku 2022 wiele medali mistrzostw świata i mistrzostw Europy.
Polski Komitet Olimpijski już od wielu lat – zgodnie z Kartą Olimpijską – realizuje polityką równościową m.in. wspierając inicjatywy Komisji Sportu Kobiet.
– Jest mi niezmiernie miło, że spotkaliśmy się w Centrum Olimpijskim PKOl, żeby uhonorować wszystkich, którzy wspierają pozycję polskich kobiet w sporcie. Dzięki pracy i działalności Komisji Sportu Kobiet ich znaczenie w sporcie znacząco się zmieniło. Międzynarodowy Komitet Olimpijski również docenia tę inicjatywę i poczynił wiele działań umożliwiając udział kobiet w konkurencjach sportowych o charakterze typowo męskim. Przypomnę tylko, że na igrzyskach olimpijskich w Tokio panie zdobyły 8 medali spośród 14 oraz 1 w sztafecie mieszanej – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
– Konkurs ,,Trenerka Roku’’ odbywa się już po raz dwudziesty drugi. To niezwykła inicjatywa, której głównym celem jest popularyzacja i wzmocnienie pozycji kobiet w sporcie oraz docenienie wybitnych trenerskich indywidualności. Za jej kontynuację
i rozwój serdecznie dziękuję działającej przy Polskim Komitecie Olimpijskim Komisji Sportu Kobiet. O tym jak ważne są te działania świadczą decyzje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ukierunkowane na integrację i równość płci – napisał w liście do uczestników uroczystości Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki. List odczytała Angelika Głowienka – Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komisja Sportu Kobiet PKOl została powołana w 1999 roku z inicjatywy Ireny Szewińskiej – 7-krotnej medalistki olimpijskiej i Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej – brązowej medalistki olimpijskiej w rzucie oszczepem.
– Nagradzanie wybitnych indywidualności trenerskich jest bardzo istotne. Równolegle powinny być prowadzone działania zwiększające świadomość o roli kobiet na wszystkich poziomach w sporcie. Kobiety mają duże sukcesy, ale w strukturach decyzyjnych niestety jest ich mało. Mam nadzieję, że niebawem ta sytuacja ulegnie poprawie – podsumowała Grażyna Rabsztyn, Przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet PKOl.
W trakcie uroczystości wyróżnienia zostały przyznane także w następujących kategoriach: ,,Trener Roku’’, dla trenerki lub trenera za całokształt pracy oraz nagroda za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych.
Nagrodzeni w pozostałych kategoriach Konkursu
„Trener Roku” – za osiągnięcia w pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami w 2022 roku
- nagroda główna: Tomasz Kryk (kajakarstwo)
- wyróżnienia:
- sztab trenerski Teamu Świątek (tenis) w składzie: Daria Abramowicz – psycholog sportowy, trenerka mentalna, Tomasz Wiktorowski – trener główny oraz Maciej Ryszczuk – fizjoterapeuta i trener przygotowania fizycznego
- Mateusz Mirosław (wspinaczka sportowa)
- Grzegorz Tomala (lekkoatletyka)
Dla Trenerki lub Trenera za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
- nagroda główna: Aleksander Wierietielny (biegi narciarskie)
- wyróżnienie: Janusz Urbanowicz (rugby)
Nagroda za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych
- nagroda główna: Elżbieta Panas (Komisja Sportu Kobiet PKOl)
- wyróżnienia:
- Aneta Lemiesz (kierująca projektem Liderki w sporcie w ramach Akademii Zarządzania Sportem Instytutu Sportu – PIB)
- Karolina Sołtaniuk (Polski Związek Żeglarski)
PKOl