W auli Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta inauguracja nowego przedsięwzięcia, stworzonego wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Polski Komitet Olimpijski.
Od powstania pomysłu na stworzenie Polskiego Centrum Studiów i Badań Olimpijskich do oficjalnego otrzymania akredytacji pozwalającej na funkcjonowanie ośrodka minęło 1,5 roku. Wiele rozmów m.in. dyrektora Grzegorza Botwiny z Polskim Komitetem Olimpijskim, później negocjacje z Głównym Centrum Badań w Lozannie, list polecający prezesa PKOI do prezesa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Thomasa Bacha – wszystkie te działania nie zmarnowały się i we wtorek podczas oficjalnej konferencji Polskie Centrum Studiów i Badań Olimpijskich zostało uroczyście otwarte.
W inauguracyjnym spotkaniu wzięły udział władze Uniwersytetu Warszawskiego – rektor uczelni – prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, dziekan Wydziału Zarządzania – prof. dr hab. Grzegorz Karasiewicz, dyrektor nowego centrum – dr Grzegorz Botwina oraz sekretarz generalny PKOI – Marek Pałus.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, w rozmowie z Polsatem Sport podkreślił jak bardzo ważne było utworzenie Polskiego Centrum Studiów i Badań Olimpijskich.
– Potrzeba nam prowadzenia badań nad olimpizmem, nad sportem akademickim – zarówno tym profesjonalnym, jak i tym mniej profesjonalnym. Organizowanie konferencji, sympozjów różnego rodzaju po to, żeby jak największa część społeczeństwa zrozumiała jak ważny jest szczególnie sport akademicki, ale oczywiście ten olimpijski, profesjonalny również – powiedział rektor.
Dyrektor Centrum Studiów i Badań, dr Grzegorz Botwina określił jakie cele będzie realizować centrum badań pod jego kierownictwem.
– Centrum będzie zajmowało się po pierwsze stwarzaniem możliwości transferu wiedzy i współpracy pomiędzy środowiskiem sportowym i środowiskiem naukowym. Z drugiej strony edukacja – chcemy stworzyć program studiów magisterskich z zarządzania sportem i on najprawdopodobniej wystartuje w 2025 roku. Poza tym współpraca międzynarodowa. Współpracujemy z innymi centrami na świecie, ale też uniwersytetami, przedstawicielami ministerstw, agencji rządowych odpowiedzialnych za sport – głównie w Europie, ale i na świecie – powiedział dr Grzegorz Botwina.
O tym, jaką funkcję w Centrum Badań będzie pełnił PKOI, opowiedział sekretarz generalny PKOl, Marek Pałus.
– Zaangażowani będą m.in. pracownicy Polskiego Komitetu Olimpijskiego – pan dyrektor Botwina jest aktywnym działaczem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jest członkiem jednej z komisji, która funkcjonuje w obszarze projektów innowacyjnych i projektów rozwojowych. Mamy w tej chwili powołane odrębne biuro projektów rozwojowych, którego szefem będzie pani Luiza Złotkowska, dwukrotna medalistka w łyżwiarstwie szybkim. Ale w głównej mierze chcemy dotrzeć do byłych sportowców. Chcemy dostarczyć ten element edukacji byłym sportowcom, dzięki instrumentom zbadanym, wymyślonym przez Centrum – przekazał sekretarz generalny PKOl.
Centrum będzie również otwarte dla sportowców, którzy chcą realizować dwutorową ścieżkę kariery, czyli łączyć profesjonalne uprawianie sportu z kształceniem się lub pracowaniem zawodowo.
– W tym obszarze współpracujemy z Polskim Komitetem Olimpijskim, chociażby w ramach projektu „Olympic Committees for Dual Career”, który jest realizowany w kilku krajach Unii Europejskiej i finansowany przez Unię Europejską. To jest taki obszar, w którym zarówno sportowcy będą mogli edukować się u nas – już obecnie na Uniwersytecie Warszawskim działa program kariery dwutorowej, w dużej mierze we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym – ale też w kontekście badań jest to dla nas jeden z kluczowych elementów. Mamy nadzieję, rozmawiamy ze sportowcami – byłymi czy kończącymi karierę – o tym, żeby przyszli do nas tutaj i realizowali swoją pasję edukacyjną, ale też później naukową w ramach studiów doktoranckich, i budowali zaplecze intelektualne dla polskiego sportu – wyjaśnił dr Botwina.
Konferencja Inauguracyjna Polskiego Centrum Studiów i Badań Olimpijskich została zorganizowana przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polski Komitet Olimpijski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki.
Polsat Sport
Fot.: Szymon Sikora – PKOl