Aleksandra Kałucka z kwalifikacją do Paryża

Aleksandra Kałucka wygrała zawody kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich Paryż 2024 w Budapeszcie i będzie drugą Polką we wspinaczce sportowej na czas obok Aleksandry Mirosław.

Polsce po wcześniejszej kwalifikacji rekordzistki świata Aleksandry Mirosław przysługiwało tylko jedno miejsce w konkurencji kobiet. Po pierwszych zawodach kwalifikacyjnych rozgrywanych w Szanghaju bliżej igrzysk była druga z sióstr bliźniaczek – Natalia (41 pkt za trzecie miejsce), druga była Aleksandra (38 pkt. za piąte miejsce), trzecia Ania Brożek (20 pkt) i czwarta Patrycja Chudziak (9 pkt.).

Pojedynek o bilet do stolicy Francji rozegrał się pomiędzy siostrami – Aleksandrą i Natalią. Wygrała go Aleksandra, ponieważ Natalia przegrała swój pierwszy bieg w Budapeszcie już 1/8 finału. W fazie pucharowej odpadła także Patrycja Chudziak i na placu boju o bilet pozostała jedynie Ola.

W swoim kolejnym biegu z Chinką Shaoqin Zhang Polka wygrała o włos, ale dalej już było coraz lepiej.

W półfinale Ola pokonała kolejną zawodniczkę z Chin, Di Niu. Finałowy pojedynek z Yafei Zhou (także z Chin) Ola Kałucka rozstrzygnęła na swoją korzyść przy okazji wykręcając swoją życiówkę, 6.50.