Dzień Polski w Centrum Olimpijskim PKOl

Z powodu wielu ograniczeń związanych z pandemią nie mógł zostać zorganizowany w Pekinie. Odbył się więc w Polsce – w skromnej, ale wyjątkowej formule, na 16 dni przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie na tradycyjnym „Dniu Polskim” spotkali się członkowie i przyjaciele Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

Gościem honorowym spotkania był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Książka.

– Bardzo dziękujemy – nie tylko za wielki honor jakim jest możliwość sprawowania honorowego patronatu nad tym wydarzeniem, ale także za samo zaproszenie i możliwość spotkania się z Rodziną Olimpijską po raz kolejny. Spotkanie z ludźmi, którym polski sport i Polska tyle zawdzięcza, to dla nas zawsze bardzo ważny czas i olbrzymia radość. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ogromne znaczenie dla budowania prestiżu państwa i jego siły w przestrzeni międzynarodowej mają wyniki sportowe i występy naszych reprezentantów na najistotniejszym sportowym wydarzeniu na świecie – igrzyskach olimpijskich – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

– Jestem zadowolony, że mimo ciężkich warunków udało się przygotować Polską Reprezentacją Olimpijską na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Mam nadzieję, że nasi sportowcy niesieni muzyką dzisiejszego koncertu zdobędą w Chinach jak najwyższe pozycje. Życzę przede wszystkim medali, ale także realizacji osobistych marzeń. Zapewniam, że wszyscy będziemy trzymali kciuki za naszych reprezentantów, a już teraz życzymy sukcesów, siły i sportowego szczęścia – kontynuował Prezydent RP.

W trakcie uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wręczył również odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz polskiego Ruchu Olimpijskiego. Uhonorowani zostali:

  • Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz polskiego Ruchu Olimpijskiego oraz za propagowanie kultury fizycznej
    i działalność społeczną – Pan Mieczysław Nowicki, Wiceprezes PKOl
    i Wiceprzewodniczący Klubu Fair Play PKOl;
  • Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz środowiska sportowego oraz za działalność społeczną i duszpasterską – Ksiądz Edward Pleń, Krajowy Duszpasterz Sportowców;
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej – Pani Agnieszka Kobus-Zawojska, srebrna medalistka wioślarskiej czwórki podwójnej kobiet na Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020;
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego Ruchu Olimpijskiego – Pani Iwona Łotysz, Zastępca Szefa Misji Olimpijskiej Tokio 2020 oraz Pan Marcin Nowak, Szef Misji Olimpijskiej Tokio 2020.

Za aktywność w pracy na rzecz popularyzacji olimpizmu i promowania Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) z rąk Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i członka Komitetu Wykonawczego EOC – Andrzeja Kraśnickiego oraz Sekretarza Generalnego PKOl – Adama Krzesińskiego, Europejski Laur Olimpijski odebrał Przewodniczący Polskiej Akademii Olimpijskiej, wybitny naukowiec i filozof – Profesor Józef Lipiec.

W trakcie uroczystości nastąpiła również symboliczna wymiana dokumentami potwierdzającymi zawarte niedawno porozumienie o współpracy Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Fundacji Narodowej w zakresie promocji Polski poprzez organizowanie szeregu wspólnych przedsięwzięć oraz udziału Fundacji w wydarzeniach inicjowanych przez PKOl.

W spotkaniu w formie zdalnej uczestniczył także Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Rzeczypospolitej Polskiej – Sun Linjiang oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej – Wojciech Zajączkowski. Obaj podkreślili jak ważna jest dla nich dobra współpraca między krajami i bezpieczny przebieg XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

– Jestem zaszczycony mogąc wziąć udział w „Dniu Polskim” i wspólnie z państwem cieszyć się z nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Organizacja najważniejszego na świecie sportowego wydarzenia jest poważnym zobowiązaniem Chin wobec społeczności międzynarodowej. Trzymając się olimpijskiego motta: „wyżej, szybciej, mocniej – razem” postaramy się sprawić, aby te igrzyska były niezapomnianym, ale również bezpiecznym wydarzeniem dla wszystkich uczestników. Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce z przyjemnością udzieli wsparcia i pomocy wszystkim wybierającym się do Pekinu. Jestem głęboko przekonany, że Chiny i Polska mogą wykorzystać zbliżające się igrzyska na przeniesienie współpracy na nowy poziom – powiedział po polsku Ambasador Sun Linjiang.

– XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywają się w stolicy Chin to wspaniałe potwierdzenie uniwersalności idei olimpijskiej. Sercom ludzi na całym świecie bliskie są zwłaszcza olimpijskie ideały powszechnego pokoju i uczciwego współzawodnictwa. Polskę i Chiny łączy historia stosunków dwustronnych sięgająca 1949 roku. Składa się na nią łańcuch wydarzeń, które mimo trudnych chwilami momentów pozwoliły nam zbudować mocne podstawy współpracy w różnych dziedzinach oraz bliskie relacje między naszymi społeczeństwami. Życzę wszystkim zawodnikom noszącym na piersi godło z białym orłem – powodzenia i sukcesów, gospodarzom Igrzysk – udanej organizacji zawodów, a nam wszystkim – emocji i radości ze zdobytych medali – dodał Ambasador Wojciech Zajączkowski.

„Dzień Polski” to wspólna inicjatywa Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena – Elżbiety Pendereckiej. W zeszłym roku do grona Partnerów i organizatorów dołączyła Polska Organizacja Turystyczna, a w tym roku Partnerem Głównym została Polska Fundacja Narodowa.

– Igrzyska olimpijskie to nie tylko spotkanie sportowców, ale też cywilizacji, kultur i języków całego świata. Tym, co łączy narody jest zatem nie tylko sport, ale też sztuka i muzyka. Więzi sportu ze sztuką widoczne były już podczas antycznych igrzysk olimpijskich, a także konkursów sztuki i literatury towarzyszących igrzyskom w latach 1912-1948. Polski Komitet Olimpijski pielęgnuje tę cenną tradycję właśnie poprzez „Dni Polskie”. Jestem zaszczycony, że w realizacji naszej misji od wielu lat wspiera nas Stowarzyszenie Pani Elżbiety Pendereckiej, a dziś także inne instytucje życia społecznego, Polska Fundacja Narodowa oraz Polska Organizacja Turystyczna – podkreślił Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W tym roku koncert fortepianowy w kompozycji Fryderyka Chopina zagrał Krzysztof Książek – półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie imienia Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Dodatkowym elementem repertuaru Krzysztofa Książka na tę uroczystość był utwór wybitnego chińskiego kompozytora – prof. Zhang Zhao – autora muzyki towarzyszącej m.in. ceremoniom otwarcia szeregu prestiżowych wydarzeń sportowych. Utwór powstały w roku 2007 jest fantazją zatytułowaną „Pi-Huang”, w której mogliśmy odnaleźć muzyczne ślady, brzmienia Opery Pekińskiej – od wesołych i zabawnych (sipi) po smutne i dramatyczne (erhuang), a przy tym – elementy chińskiego folkloru.

Polski Komitet Olimpijski, kierując się ideałami założycieli PKOl, dba by Polska promowana była nie tylko na sportowych arenach. Od 2012 roku – podczas każdych Igrzysk Olimpijskich – organizowany jest „Dzień Polski”. Jego celem jest między innymi prezentacja więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązanie do antycznych igrzysk olimpijskich. Muzyka i sport – idea harmonijnego łączenia kultury fizycznej i sztuki, zaspokojenia potrzeb ducha i ciała – wznoszą się ponad bariery językowe łącząc ludzi różnych kręgów kulturowych. Paralele te doceniono w Olimpii, wprowadzając na równi z rywalizacją sportową rywalizację poetów
i śpiewaków. Sport, sztuka i środowisko to trzy główne filary olimpizmu i na tym oparta jest idea organizacji „Dni Polskich”.

Dotychczas podczas tego wydarzenia miały miejsca wykonania utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów – między innymi Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Kilara.

Współorganizatorami Dnia Polskiego Pekin 2022 byli: Polska Fundacja Narodowa i Polska Organizacja Turystyczna.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora