EYOF VUOKATTI 2022 – ciekawostki

Od niedzieli 20 marca do jutra trwa XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF). To multisportowe wydarzenie dla młodzieży organizowane przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Gospodarzem EYOF-u pierwotnie planowanego na luty 2021 roku, lecz dwukrotnie przekładanego z powodu pandemii, jest fińska miejscowość Vuokatti. Jest to ośrodek sportów zimowych słynący między innymi z toru do biegów narciarskich usytuowanego w chłodzonym tunelu. Część zawodów jak skoki narciarskie i kombinacja norweska odbywać się będzie w Lahti.

Vuokatti powitało młodych olimpijczyków już po raz drugi. W 2001 roku odbyła się tam piąta edycja imprezy, w której udział wzięły reprezentacje 40 państw. W tym roku swój udział potwierdziło 46 europejskich Narodowych Komitetów Olimpijskich reprezentowanych przez około 1600 zawodników rywalizujących w 9 sportach: biathlonie, biegach narciarskich, hokeju, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwie figurowym i szybkim, short-tracku, narciarstwie alpejskim, skokach narciarskich oraz snowboardzie.

Kto może startować?

Na EYOF-ach rywalizują ze sobą zawodnicy pomiędzy 14. a 18. rokiem życia. O powołaniu sportowców do reprezentacji na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy decydują Narodowe Komitety Olimpijskie, stosując wewnętrzne zasady kwalifikacji. Wyjątek spośród sportów w Vuokatti, stanowi hokej – tutaj zasady kwalifikacji dyktuje IIHF – Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie. Dzięki włączeniu kobiet do rywalizacji w hokeju na lodzie oraz kombinacji alpejskiej Vuokatti 2022 będzie najbardziej zrównoważoną pod względem udziału kobiet i mężczyzn edycją festiwalu w swojej dotychczasowej historii.

W trosce o środowisko

Finlandia jest państwem, które aktywnie działa na rzecz ochrony i zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska, dlatego również przy organizacji festiwalu wdrożono dedykowany system zarządzania środowiskiem, by ograniczyć ilość produkowanych CO₂ oraz śmieci w trakcie trwania imprezy.

W tym celu zastosowano następujące rozwiązania:

EKOLOGIA:

– unikanie i ograniczanie materiałów jednorazowych wszędzie, gdzie jest to możliwe;

– zużycie plastiku zostanie ograniczone również poprzez wprowadzenie dla zawodników wielorazowych butelek na wodę, które można napełniać kranówką! Finlandia jest krajem o najczystszych i największych zasobach wodnych, a rezygnacja z wody butelkowanej fabrycznie to oszczędność płynąca z braku kosztów i zużycia energii związanych z pakowaniem, transportem, przechowywaniem i chłodzeniem;

– wszystkie śmieci powstałe w trakcie festiwalu ulegną recyklingowi – organizator zapewni wiele łatwych do znalezienia pojemników na odpady zmieszane;

– w okolicznym Satkamo zasadzono las “EYOF 2022 Vuokatti” stanowiący „zielone płuca” przyczyniające się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

WIOSKA OLIMPIJSKA

– została zaprojektowana w sposób kompaktowy, co pozwala wszędzie dotrzeć pieszo;

– w wiosce będzie dostępna kuchnia wegetariańska, która jest bardziej ekologiczna i ogranicza uwalnianie do otoczenia szkodliwych substancji, które powstają np. przy obróbce mięsa;

– pościel i ręczniki będą wymieniane tylko na życzenie gości.

ZRÓNOWAŻONE PLANOWANIE

– zaplanowanie tras dojazdowych do obiektów oraz zoptymalizowana logistyka transportu (również lotniczego) przyczyni się zarówno do oszczędności czasu i pieniędzy, jak i ochrony środowiska;

– organizatorzy postawili na współpracę z miejscowymi producentami i przedsiębiorcami, wspierając tym samym lokalny biznes, zaś wszystkie produkty powstałe na potrzeby festiwalu mają zostać mądrze zagospodarowane w przyszłości, ażeby uniknąć produkcji śmieci;

– organizatorzy podkreślają, że spełniają wszystkie warunki Olimpijskiej Agendy 2020+5 – tzw. „planu zrównoważenia” MKOl.

Idea festiwalu

Jednym z najważniejszych celów, którym służą organizowane od 1991 roku Olimpijskie Festiwale Młodzieży Europy, jest promocja idei olimpijskiej i pokojowego współzawodnictwa wśród młodych ludzi. To okazja do tego, by uczyć młodzież wzajemnego szacunku, zrozumienia i tolerancji, wzmacniać ducha przyjaźni i kształtować postawę fair play.

W obliczu obecnej sytuacji w Ukrainie wydaje się to nabierać dodatkowego znaczenia. Z rywalizacji w Vuokatti wykluczone zostały reprezentacji Rosji i Białorusi. W opublikowanej kilka dni temu odezwie prezydenta MKOl-u Thomasa Bacha, zatytułowanej „Give peace a Chance” (Dajmy szansę pokojowi”) czytamy:

„Sport, a w szczególności Igrzyska Olimpijskie wciąż mogą stanowić silny symbol pokoju i zrozumienia. Wciąż są w stanie służyć światu za inspirację, jak pokojowy mógłby być świat, gdybyśmy wszyscy przestrzegali tych samych zasad oraz szanowali siebie nawzajem”.

W poprzedniej edycji zimowego EYOF (Sarajewo 2019) Polacy zdobyli 5 medali: 4 indywidualne w tym dwa Moniki Skinder (złoty w sprincie i brązowy  na 7,5 km  w biegach narciarskich stylem klasycznym) oraz podobny komplet w short tracku – złoto Mateusza Krzemińskiego i brąz Magdaleny Zych w biegu na 500 m, a także srebro drużynowe w biegu na 3000 m sztafet mieszanych.

[zdjęcie przedstawia oficjalną maskotkę EYOF Vuokatti 2022. “Quukkel” – to sójka syberyjska, ptak z regionu Kainuu we wschodniej Finlandii. Sójka jest z natury odważnym ptakiem. Jest też znana z przyjaznego usposobienia. Ma przynosić szczęście]