Hanna Chojnicka i Jacek Bierkowski nagrodzeni przez Międzynarodowy Komitet Fair Play

Polska młoda żeglarka Hania Chojnicka po ubiegłorocznej Nagrodzie Fair Play PKOl, otrzymała w Budapeszcie również dyplom od Międzynarodowego Komitetu Fair Play za czyn czystej gry.

Ten godny wyróżnień czyn, choć przyszedł jej naturalnie, wcale nie był łatwy. W marcu 2022 roku w grupie rówieśników trenowała na swym Optimiście na włoskim jeziorze Garda. W pewnej chwili dostrzegła pech koleżanki, którą uderzył w głowę bom. W żeglarstwie to się zdarza, skutki zawsze mogą być groźne. Mała łódka się wywróciła, ranna dziewczyna znalazła się w zimnej wodzie. Hania zareagowała natychmiast, dopłynęła do miejsca wypadku, pomogła koleżance wdrapać się na pokład swego Optimista, sama, bez dodatkowego sztormiaka, wskoczyła do jeziora, by postawić łódkę. Potem przyholowała ją i przekazała poszkodowanej dziewczynie. Miała wtedy zaledwie 12 lat. Chwilę przed tą akcją ratowniczą sama doznała kontuzji, poślizgnęła się, ucierpiał nos i usta. Bolało, pojawiła się krew, ale potrzeba niesienia pomocy innej osobie na wodzie była dla młodziutkiej żeglarki ważniejsza.

Doceniono jej dzielność w Polsce, ale Międzynarodowy Komitet Fair Play uznał, że jej postawa jest również doskonałym przykładem dla reszty świata i 21 października 2023 roku już 14-letnia Hania odebrała Dyplom Fair Play (w kategorii młodzieżowej) przyznany przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. 

Tata Hani miał okazję być wtedy w stolicy Węgier. Rodzice Hani przyznają, że rolę fair play w sporcie widzą szeroko: jako budowę charakteru, wzmacnianie relacji i dodatkową wartość każdej rywalizacji. – Dostrzegamy, jak te zasady, promowane na olimpijskim poziomie, są przekazywane naszym dzieciom. Oboje codziennie trenują w Jacht Klubie Wielkopolski w Poznaniu pod okiem pana Tomasza Figlerowicza, który jest również prezesem Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Dzięki niemu, czas spędzony na zgrupowaniach nie jest jedynie treningiem żeglarskim, ale także lekcją etyki sportowej – mówili w Budapeszcie.

– Żeglarstwo to sport wyjątkowy, nie tylko ze względu na techniczne umiejętności, ale także na bliski kontakt z naturą. Elementy takie jak siła wiatru czy fale wprowadzają dodatkowy wymiar do rywalizacji. W tym kontekście, nie jesteśmy tylko przeciwnikami, ale także drużyną, która wspólnie działa na wodzie. Nasz trener zawsze podkreśla, że wyniki to nie wszystko. Liczy się także koleżeństwo. Pomogłam Marysi na wodzie, ale jestem pewna, że każdy z nas by tak postąpił. Ostatecznie, fair play to nie tylko zasady, ale również wartości, które przenosimy nie tylko na sportowy teren, ale i na inne sfery życia – stwierdziła Hania Chojnicka.

Podczas październikowej Gali Międzynarodowego Komitetu Fair Play wyróżniono ponadto, za postawę podczas owocnej kariery i późniejszej pracy Jacka Bierkowskiego – świetnego szablistę, medalistę mistrzostw świata i Europy, olimpijczyka z Montrealu i Moskwy.

Największym indywidualnym sukcesem laureata był tytuł wicemistrza świata w 1975 roku przywieziony z Budapesztu. Dodał do niego dwa brązowe medale MŚ z drużyną (1979, 1981), tytuł wicemistrza Europy zdobyty w Foggi (1981) oraz mnóstwo medali wywalczonych w Polsce.

Wierny przez wszystkie lata Piastowi Gliwice, w którym pojawił się jako 10-letni chłopak, zaczynał od floretu jak większość szermierczej młodzieży, by potem, pod okiem Zbigniewa Czajkowskiego i Bohdana Kubickiego zająć się fechtunkiem na szable. Potrafił zaskakiwać i walczyć do upadłego – mówili o nim rywale i eksperci.

Karierę wyczynową skończył w połowie lat 80. ubiegłego wieku, by wkrótce zostać sędzią (w tej roli pracował m. in. podczas igrzysk w Seulu i Atlancie), aktywnym na wielu polach działaczem, podejmował coraz ważniejsze zadania w strukturach Polskiego Związku Szermierczego, zarządzie Międzynarodowej Federacji Szermierczej (jest dziś członkiem honorowym FIE) i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Sport nie przeszkodził mu w ukończeniu dwóch uczelni, Politechniki Śląskiej w Gliwicach (uczelnia chwali się teraz, że jest jednym z jej wybitnych absolwentów spełnionych w sporcie, obok himalaisty Ryszarda Pawłowskiego oraz pilota szybowcowego Edwarda Makuli) i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ta nagroda też poszła w godne ręce.

 

Hania Chojnicka otrzymała nagrodę za 2022 rok, a Jacek Bierkowski jeszcze za 2021 rok, bo wcześniej przeszkodził Covid.

To szczególna duma i zaszczyt, kiedy wyróżnienia Fair Play odbierają Polscy sportowcy- powiedziała członkini Rady Międzynarodowego Komitetu Fair Play uczestnicząca w ceremonii wręczenia nagród w Budapeszcie.