III ZMIO: Złoto dla Polski!

Marcin Zawół został Młodzieżowym Mistrzem Olimpijskim Lozanna 2020 w biathlonowym sprincie. To pierwszy, historyczny, medal stricte dla Polski w historii naszych występów w tej imprezie. I to jest wiadomość dnia.

Marcin Zawół/Fot.: Szymon Sikora/PKOl

Polak pobiegł we wtorek fantastycznie na dystansie 7,5 km, poza tym miał tylko jedno „pudło” na strzelnicy. Srebrny medal wywalczył Rosjanin Denis Irodow, a brąz reprezentant Norwegii Vegard Thon. Obaj także pudłowali tylko po razie. Polak na mecie wyprzedził Rosjanina o ponad 12 sekund, a Norwega o ponad 18.

Nieźle zaprezentowali się także pozostali Polacy. 13. miejsce w tej konkurencji zajął Jan Guńka, a Konrad Badacz był 15. Wystartowało 98 zawodników.

Wśród dziewcząt najlepiej wypadła Klaudia Topór, która w sprincie na 6 km uplasowała się na 10. miejscu. Justyna Panterałka była 58., a Anna Nędza-Kubiniec 61.

Świetne wieści nadeszły także z hali hokejowej w Lozannie. W środowych finałach o złote medale wraz ze swoimi drużynami zagrają: w turnieju dziewcząt Alicja Mota (ekipa Czarnych) oraz w turnieju chłopców Aleks Menc (Czerwoni). O brąz wśród dziewcząt powalczą: Alicja Sowa (Brązowe) z Anną Kot (Niebieskie). Trzy medale z udziałem polskich zawodników są już zatem pewne. Do jutra trzeba tylko poczekać jakiego będą koloru.

Na fazie grupowej swoje zmagania w turnieju olimpijskim zakończyli polscy curlerzy. W swoim ostatnim meczu ulegli Rosji 2:5, zajmując ostatecznie 4. miejsce w grupie A.

We wtorek w slalomie rywalizowali alpejczycy. Nasz reprezentant Bartłomiej Sanetra był 18., a w rywalizacji dziewcząt – Gabriela Hopek nie ukończyła 1. zjazdu i nie została sklasyfikowana.

Złoto, które w pięknym stylu wywalczył Marcin Zawół, to pierwszy medal biało-czerwonych w Lozannie, ale także pierwszy w historii występów Polaków na tej imprezie. Do tej pory Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się dwukrotnie, pierwsze w Innsbrucku w 2012 roku, a drugie w Lillehammer w 2016 roku. Polska do tej pory mogła pochwalić się udziałem w jednym medalu, wywalczonym w Norwegii przez panczenistkę Karolinę Gąsecką. Jej srebrny krążek nie jest jednak wliczany do oficjalnej klasyfikacji medalowej dla kraju, ponieważ został zdobyty w międzynarodowej konkurencji Team MIX, gdzie w skład drużyny weszli łyżwiarze z kilku krajów.

W środę poza hokeistami (mecze o brązowe medale rozpoczną się o 12:00, a finały o 13:30) rywalizować będą: biathloniści w sztafecie mieszanej (Klaudia Topór, Justyna Panterałka, Jan Guńka, Marcin Zawół – 10:30), łyżwiarze szybcy (sprint drużyn mieszanych (Marta Dobrowolska i Michał Kopacz w Team 10; Daria Kopacz w Team 16; Filip Hawrylak w Team 4).

Bartłomiej Sanetra/Fot.: Szymon Sikora/PKOl

III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Lozanna 2020 potrwają do 22 stycznia. Trzymajmy kciuki za kolejne zdobycze medalowe Polaków.