Dni Olimpijczyka w Szczecinie

Kierowana przez Stanisława Kopcia Zachodniopomorska Rada Olimpijska oraz Szczeciński Klub Olimpijczyka, na którego czele stoi obecnie mistrz olimpijski w wioślarstwie dr Marek Kolbowicz, już przyzwyczaiły nas do tego, iż organizowane w tym regionie wojewódzkie obchody Dni Olimpijczyka są imprezą okazałą, dobrze przygotowaną i przeprowadzoną. Tym razem organizatorom, wspieranym od lat przez Urząd Marszałkowski, przyszły z pomocą również: dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 16 im. Szczecińskich Olimpijczyków oraz Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin.

Podobnie jak w przypadku uroczystości centralnych (tegoroczne odbyły się w Ujeździe k/Tomaszowa Mazowieckiego) także te regionalne (nie tylko na Pomorzu Zachodnim) zwykle „wędrują” po różnych miejscowościach, ale tym razem odbyły się (22.04) w stolicy województwa. Zainaugurowało je w stylowych wnętrzach Willi Lentza spotkanie blisko 40 olimpijczyków i paraolimpijczyków z Prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem i Członkiem Zarządu Województwa Stanisławem Wziątkiem.

W trakcie spotkania, w którym uczestniczyli również: Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki i Wiceprezes PKPar Eugeniusz Grabowski, pięcioro uczestników rozegranych pół wieku temu igrzysk olimpijskich w Monachium (kajakarki – Izabela Szuszkiewicz i Ewa Kowalczyk, judoka Marian Tałaj, pięściarz Krzysztof Pierwieniecki i wioślarz Roman Kowalewski) otrzymali upominki i kwiaty od władz samorządowych województwa.

Andrzej Kraśnicki i Eugeniusz Grabowski odbyli rozmowę z Zastępcą Prezydenta Szczecina, odpowiedzialnym m.in. za sport – Krzysztofem Soską. Prezesa PKOl i Wiceprezesa Ryszarda Stadniuka przyjął także Marszałek Województwa – Olgierd Geblewicz.

W tym samym czasie olimpijczycy i paraolimpijczycy, podzieleni na grupy, odwiedzili kilka szczecińskich szkół, gdzie rozmawiali z najbardziej uzdolnionymi sportowo uczniami i obserwowali zawody z ich udziałem.

Na miejsce głównych uroczystości wybrano obiekty sportowe Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Chobolańskiej. Wszystko odbyło się z zachowaniem ceremoniału olimpijskiego, a więc m.in. z odczytaniem Apelu Olimpijskiego oraz wprowadzeniem flagi i zapaleniem olimpijskiego znicza – z tych ról znakomicie wywiązali się medaliści olimpijscy – żeglarka Agnieszka Skrzypulec i wioślarz Konrad Wasielewski. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali wspólnie: Andrzej Kraśnicki, Stanisław Wziątek i Krzysztof Soska, ale z krótkim przemówieniem do przybyłych wystąpił również Marszałek Senatu – prof. Tomasz Grodzki, który zwrócił uwagę na znaczenie takich uroczystości dla promocji uniwersalnych wartości ruchu olimpijskiego.

Gronu olimpijczyków, trenerów i działaczy oraz reprezentantom szkół noszących imię olimpijczyków wręczono odznaki „Za zasługi dla sportu”, „Gryfy Zachodniopomorskie” oraz medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”. Te ostatnie z rąk Andrzeja Kraśnickiego i Ryszarda Stadniuka odebrali: Marcin Matkowski, Wojciech Matusiak, Zbigniew Zalewski, prof. Renata Urban i Zespół Szkół Sportowych w Szczecinie (złote) , Maciej Parobczy i Tomasz Tamborski (srebrne) oraz Szkoły Podstawowe – nr 16 w Szczecinie i nr 3 w Stargardzie (brązowe). Olimpijczycy wręczyli ponadto 17 utalentowanym sportowcom pierwsze, drugie i trzecie kółka olimpijskie.

Całe wydarzenie ubarwiły pokazy gimnastyczno-akrobatyczne i taneczny, występ orkiestry „Wood & Brass Band”, a także – kilka ciekawych wystaw (strojów sportowych, fotograficzna, konkursowych prac plastycznych) i prezentacja trofeów sportowych uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 im. Szczecińskich Olimpijczyków.

Henryk Urbaś
Fot.: Marek Biczyk