Olimpijczycy dla nauczycieli WF

Renata Mauer-Różańska, Monika Pyrek, Tomasz Majewski, Leszek Blanik spotkali się w piątek 24 września w Centrum Olimpijskim z nauczycielami wychowania fizycznego na konferencji #KreatorSportu połączonej z warsztatami. Nauczyciele poprzez teorię i praktykę mieli okazję odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jestem twórcą procesu edukacyjnego; jaki jest mój sposób przekazywania wiedzy i umiejętności?

– Zauważyć w uczniu jego uśpiony potencjał, zainspirować się sportowym autorytetem, wykorzystać innowacyjne narzędzia, wychowywać poprzez sport i olimpijskie wartości…Nazwa wydarzenia #KreatorSportu jest głęboko przemyślana; oddaje nasze marzenia, aby ludzie pracujący z dziećmi i młodzieżą, bez których misja promocji sportu powszechnego nie byłaby możliwa, byli prawdziwymi pasjonatami – mówi Katarzyna Deberny, Dyrektor Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej w PKOl. – Chcemy zbudować sieć współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego w całej Polsce; wzmocnić w nich poczucie, że praca, którą wykonują jest w obecnych czasach szalenie istotna – dodaje.

Działania Polskiego Komitetu Olimpijskiego w obszarze edukacji sportowej nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie partnerów: KINDER Joy of moving (partner programu edukacji olimpijskiej „Ja i Sport” i Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej), Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) oraz projektu Alternatywne lekcje WF-e-platforma (uwielbianego przez dzieci i młodzież projektu Fundacji Moniki Pyrek i KINDER Joy of moving) pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W części eksperckiej wydarzenia nauczyciele mieli okazję zobaczyć, jakie: materiały edukacyjne i publikacje (w tym elementy zestawu „Co lubię? Sport lubię!” – projekt PKOl i KINDER Joy of moving), eventy, projekty sportowe, edukacyjne i kulturalne mogą stanowić wsparcie i wzbogacenie ich codziennej pracy w szkołach czy podczas nauczania zdalnego. Piotr Wróblewski – metodyk WCIES zachęcał w swojej części wystąpienia do uczestnictwa w sieci współpracy i samokształcenia Eduwarszawa.pl, gdzie nauczyciele mogą dzielić się efektami prac na materiałach edukacyjnych PKOl i KINDER Joy of moving.

Konferencję uświetniła obecność olimpijczyków – obok Moniki Pyrek (pięciokrotna olimpijka, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy w skoku o tyczce) wystąpili bohaterowie książki „Zjednoczeni w marzeniach. 14 historii na medal”, którzy dzielili się z nauczycielami WF własnymi sportowymi historiami i odpowiadali na ich pytania: Jak motywować uczniów?, Co pomaga w osiągnięciu mistrzostwa? Co można zrobić w chwili kryzysu i braku chęci do treningu?  

  • Renata Mauer-Różańska (dwukrotna złota medalistka olimpijska z Atlanty 1996 i Sydney 2000 w strzelectwie),
  • Tomasz Majewski (dwukrotny złoty medalista olimpijski w pchnięciu kulą z Pekinu 2008 i Londynu 2012),
  • Leszek Blanik (złoty medalista olimpijski z Pekinu 2008 i brązowego z Sydney 2000 w gimnastyce).

Po konferencji odbyły się 3 warsztaty dla nauczycieli, których zakres w kontekście wychowania fizycznego tylko z początku wydawał się zaskakujący. Na warsztacie Agaty Kowalik-Zydek (www.inspiratornia.com) nauczyciele zdobyli podstawową wiedzę na temat psychologicznych aspektów skuteczności myślenia wizualnego; dowiedzieli się jak za pomocą kombinacji słów
i obrazów budować interesujący i zapadający w pamięć przekaz, poznali proste techniki rysunkowe i piśmiennicze, które będą mogli wykorzystywać do tworzenia materiałów edukacyjnych. Warsztat prowadzony przez psycholożkę Marię Parczewską pomógł uczestnikom zwrócić uwagę na to, że u podstaw działania dającego satysfakcję leży odkrycie, że możemy więcej, niż myśleliśmy, że możemy. Z kolei pisarka i scenarzystka Małgorzata Sobieszczańska odkrywała przed uczestnikami tajniki sztuki opowiadania. Tworzenie opowieści nie tylko rozwija kreatywność, ale sprawia również, że wyostrza się nasza uwaga na otaczającą rzeczywistość.

Konferencja i warsztaty dla nauczycieli wychowania fizycznego #KreatorSportu są pierwszą taką inicjatywą realizowaną przez PKOl we współpracy z KINDER Joy of Moving i WCIES, która otwiera na rozumienie ucznia i rozpoznanie jego potencjału. Polski Komitet Olimpijski na co dzień realizuje wiele zadań z zakresu kultury i edukacji olimpijskiej, których celem jest upowszechnianie idei olimpijskiej, ale także interpretowanie świata sportu i olimpizmu oraz przekładanie doświadczenie olimpijczyków na bezpośrednie pozytywne emocje dzieci i młodzieży. Dzisiaj uniwersalne wartości jak radość z ruchu czy postawa fair play powinny być dodatkowo motywowane i silniej wspierane przez nauczycieli. PKOl, KINDER Joy of moving, Fundacja Moniki Pyrek oraz WCIES dokładają starań, by ten proces był jak najlepszy.