Nie żyje Janusz Gortat

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Gortata, wybitnego polskiego pięściarza. Urodzonego 5 listopada 1948 roku, dwukrotnego brązowego medalisty olimpijskiego (Monachium 1972, Montreal 1976) oraz zdobywcy srebrnego medalu mistrzostw Europy w 1973 roku.

Janusz Gortat przez lata dominował w ringu, zdobywając łącznie 6 tytułów mistrza Polski indywidualnie i 6 razy w drużynie z Legią Warszawa.

Był jednym z najwybitniejszych polskich bokserów wagi półciężkiej, znany z doskonałej techniki i preferujący walkę defensywną. Jego wkład w rozwój polskiego boksu był nieoceniony. Jego podejście do sportu oraz profesjonalizm stanowiły inspirację dla wielu młodych pięściarzy. Po zakończeniu kariery został trenerem Legii Warszawa, trenując m.in. Andrzeja Gołotę i Tomasza Adamka.

W 1972 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Rekszy. Jego odejście stanowi bolesną stratę dla całego polskiego sportu.

W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Janusza Gortata składam najszczersze wyrazy współczucia.

Radosław Piesiewicz
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego