Kolejne grupy uczniów wyłonionych w trzeciej edycji #BieguFairPlayPKOl wezmą jeszcze w maju udział w Olimpijskich Campach Fair Play. To sześciodniowe obozy sportowe, w czasie których uczestnicy mają okazję doskonalić swoje umiejętności sportowe oraz czerpać inspiracje od doświadczonych i utytułowanych polskich olimpijczyków. Zimą 2023 roku uczniowie trenowali i wypoczywali w Centralnych Ośrodkach Sportu w Szczyrku i Cetniewie. W piątek 17 maja rozpoczął się Camp w COS Giżycko, a już 22 maja powitamy uczestników w COS Wałcz. W każdym z obozów udział weźmie około pięćdziesięciu uczniów.
Pomysłodawcą i organizatorem Olimpijskich Campów Fair Play jest Polski Komitet Olimpijski. W ramach zajęć uczniowie mają okazję m.in. poznać wybitne postaci polskiego ruchu olimpijskiego, jak np. złota medalistka olimpijska w wioślarstwie Natalia Madaj-Smolińska, która w Wałczu spotka się z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kobiernicach (woj. śląskie). W Giżycku uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzegocinie (woj. mazowieckie) odwiedzą: dwukrotny olimpijczyk w żeglarstwie Paweł Kołodziński i bokserka Karolina Koszewska (złota medalistka II Igrzysk Europejskich, olimpijka z Tokio).
– Byłam wcześniej w Szczyrku i Cetniewie, a teraz wreszcie doczekałam się campu w niezwykle ważnym miejscu dla mnie, czyli ośrodku w Wałczu. Dla mnie to drugi dom, w którym spędziłam kilkanaście lat przygotowując się nie tylko do igrzysk olimpijskich, ale także do wszystkich innych bardzo ważnych imprez. Z wielką radością wrócę do Wałcza, spotkać się z tymi dzieciakami – podkreśla Madaj-Smolińska.
– Misja Polskiego Komitetu Olimpijskiego to m.in. szerzenie wartości olimpizmu i upowszechnianie idei olimpijskiej. Podczas naszych campów kładziemy na to duży nacisk. Dzieci, oprócz spotkań i treningów z utytułowanymi olimpijczykami, mają też warsztaty psychologiczne, edukacyjne oraz zajęcia integracyjne – mówi Katarzyna Deberny, dyrektor Działu Edukacji Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
– Nie ukrywam, że mam dużo spotkań z dzieciakami, najczęściej w szkołach, ale tu mam okazję spędzić z nimi znacznie więcej czasu. Uczestnicy zajęć mogą dotknąć mojego złota olimpijskiego i sprawdzić, czy medal rzeczywiście waży pół kilograma. W Wałczu też na pewno przekonają się, że choć łódka jest bardzo długa, to waży tylko czternaście kilogramów – cieszy się na spotkanie mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro.
Szkoły, które biorą udział w campach, zostały wyłonione w trzeciej edycji #BieguFairPlayPKOl. Udział w nim wzięło aż 709 szkół z całej Polski, a zadaniem uczniów było przygotowanie jak najciekawszej relacji z biegu. W sumie do Polskiego Komitetu Olimpijskiego trafiło ponad czterysta prac. – Wybraliśmy pięć najbardziej interesujących, które pokazały zaangażowanie i integrację społeczności szkolnej oraz kreatywność uczniów i nauczycieli, a przede wszystkim radość płynącą ze wspólnego podejmowania wysiłku – dodaje Deberny. Pomysłodawczynią ogólnopolskiego biegu według idei fair play jest Hanna Wawrowska – przewodnicząca Rady Fair Play PKOl.
Olimpijskie Campy Fair Play, podobnie jak #BiegFairPlayPKOl organizowane są przez PKOl we współpracy z programem KINDER Joy of moving. Lokalizacja campów jest nieprzypadkowa – odbywają się one w Centralnych Ośrodkach Sportu, by młodzież mogła zobaczyć prawdziwe życie najwybitniejszych polskich sportowców. Bardzo wielu z nich większą część roku spędza właśnie w COS-ach.
– Myślę, że to jest właśnie najbardziej cenne w Olimpijskich Campach Fair Play. Dzieci mogą poczuć się dokładnie tak samo, jak profesjonalni sportowcy. Mieszkają przez tydzień w ośrodku, trenują na tych samych obiektach, spotykają, choćby na stołówce, największe gwiazdy polskiego sportu, mają też czas na regenerację. Po prostu żyją dokładnie tak samo, jak sportowcy – dodaje Deberny.
Warto podkreślić, iż wszystkie szkoły, które nadesłały zgłoszenia do #BieguFairPlayPKOl otrzymały pałeczkę sztafetową, która ma przypominać najmłodszym o wartości współpracy zespołowej w duchu fair play.
W 2024 roku planowana jest kolejna edycja #BieguFairPlayPKOl.