Pierre de Coubertin po raz trzeci w Paryżu

1 kwietnia w Centrum Olimpijskim odbyła się promocja książki „Le dirigeable rutilant. Le sport et l’olympisme selon Pierre de Coubertin” oraz wernisaż prac plastycznych dzieci i młodzieży, które promują igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Francuskie wydanie książki dla młodzieży o Pierre de Coubertin we współpracy PKOl, Ambasady Francji w Warszawie oraz Instytutu Francuskiego w Polsce

W wydarzeniu wzięli udział wyjątkowi goście. Wirtualnie obecna była Brigitte Henriques Prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego i Sportu, która pogratulowała Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu inicjatywy zaangażowania młodego pokolenia w rozwój ruchu olimpijskiego, podkreśliła przyjazne relacje pomiędzy komitetami oraz wskazała na dobrą współpracę w zakresie kultury i edukacji olimpijskiej.

Andrzej Kraśnicki Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego nawiązał do znaczenia paryskich igrzysk dla dziedzictwa polskiego ruchu olimpijskiego

Dzień pełen wrażeń dla blisko stu osób, ale przede wszystkim dla przeszło 50 młodych artystów z 12 szkół, którzy spotkali się z mistrzami olimpijskimi oraz zobaczyli swoją pracę w skali olimpijskiej. W wydarzeniu, w którym udział wzięli uczennice i uczniowie z Pszczyny, Czeladzi, Krakowa, Zabrza, Ostrowa Wielkopolskiego, Słupna, Bud Siennickich i Warszawy dominowała elegancja, dziecięca powaga, wzajemność i uśmiech. W kuluarach tętniło entuzjazmem z faktu, że sport i sztuka są równoprawnymi przestrzeniami kultury.

14 szkół, 52 prace artystek oraz artystów, dwóch mistrzów olimpijskich, dwie medalistki olimpijskie, jedna książka i igrzyska Paris2024

Uroczystości towarzyszył koncert w wykonaniu uczennic i ucznia z Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego. Koncert akordeonisty oraz kwartetu smyczkowego wniósł wydarzenie na wyższy poziom. Stanowił on także dowód na to, że muzyka jest doskonali i opisuje świat sportu. Występ muzyczny wpisał się w oryginalny film dokumentujący igrzyska olimpijskie w 1924 roku w Paryżu, nieustannie towarzyszący wydarzeniu, pozyskany od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Połączenie niemego kina i muzyki na żywo, przeniosło wszystkich do Paryża 1924 roku.

Kwartet fletowy, który wykonał Uwerturę do Wesela Figara (Wolfganga Amadeusa Mozarta) oraz Wełtawę Benrisha Smetany, a także młody akordeonista, który wykonał trudny utwór Franca Angelisa pt.: Romans.

O książce:

Grafiki młodych artystów trafią do Paryża

Wydanie jest tłumaczeniem, wydanej przez PKOl w 2013 roku książki z okazji 150. rocznicy urodzin inicjatora nowożytnych igrzysk olimpijskich Pierre’a de Coubertin. Aktualna, francuska publikacja została przygotowana dla francuskiego czytelnika, obejmuje sukcesy najlepszych francuskich olimpijczyków, a także prace nad nią trwały we współpracy z paryską historyczką Typhaine Christiaen. Francuskie wydanie jest aktualnym komentarzem do świata wartości olimpijskich oraz aktualnych problemów współczesnego świata sportu i olimpizmu.

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Sportu dla Rozwoju i Pokoju na świecie ustanowionego przez MKOl i ONZ w 2013 roku wszyscy uczestnicy wznieśli białą kartkę na znak okazania pokoju. Inicjatywa #Whitecard podejmowana jest na całym świecie, jest edukacją do pokoju na świecie.

Autorami książki są też dzieci i młodzież z 12 szkół stowarzyszonych w Polsce w sieci edukacji zagranicznej (AEFE) oraz jedynej szkoły imienia Pierre’a de Coubertin z Bud Siennickich. Dzieci i młodzież przygotowały prace plastyczne, które są graficzną promocją nadchodzących igrzysk olimpijskich, a także kierują swoje artystyczne spojrzenie wobec tematu wojny i pokoju.

Ambasador Sportu Flaurence Fisher razem z Tomaszem Majewskim

Książka otwiera perspektywę poznawczą życia i dziedzictwa Pierre’a de Coubertin, ale przede wszystkim szuka dowodów w świecie sportu na uniwersalne znaczenie i rolę wartości olimpijskich.

Francuskie wydanie jest trzecią wersją językową: polskie wydanie 2013, angielskie wydanie 2014, francuskie wydanie 2022.