Pierwszy dzień Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 za nami

Sobota była formalnie pierwszym dniem Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Polacy wystartowali w wielu sportach, jednak na razie medalu nie zdobyli. Wszystko się może zmienić niebawem.

Rywalizację rozpoczęli strzelcy sportowi. Mikst Aneta Stankiewicz/Tomasz Bartnik zajął 10. miejsce w konkurencji karabinu pneumatycznego z 10 metrów, a duet Julia Piotrowska/Maciej Kowalewicz uplasował się na 23. pozycji.

W Chateauroux Klaudia Breś zajęła 14. miejsce w kwalifikacjach pistoletu pneumatycznego z 10 metrów – ten wynik nie dał jej awansu do finału.

W turnieju indywidualnym szpadzistek tylko Alicja Klasik zdołała dotrzeć do 1/8 finału. Na drodze do ćwierćfinału turnieju stanęła jej Estonka, z którą Polka przegrała 10:11 po dogrywce. Było blisko.

Renata Knapik-Miazga i Martyna Swatowska-Wenglarczyk odpadły z turnieju po pierwszych walkach.

Nie powiodło się także pierwszym polskim pływakom. Jan Kałusowski z 22. czasem eliminacji nie awansował do półfinału na 100 metrów stylem klasycznym. Eliminacji nie przebrnęły także dwie polskie sztafety: 4×100 metrów stylem dowolnym kobiet (13. czasem eliminacji nie dał awansu) oraz męska sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym (13. czasem eliminacji nie dał awansu).

Świetnie z kolei zaprezentowała się wioślarska męska czwórka podwójna. Polska osada w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zajęła drugie miejsce i awansowała bezpośrednio do środowego finału. Będą w nim jednymi z głównych faworytów do podium.

Iga Świątek wygrała w 1. rundzie singla kobiet z Iriną-Camelią Begu 6:2, 7:5 i awansowała do kolejnej rundy.

Kolarki i kolarze szosowi rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas. Dobrze zaprezentowała się Agnieszka Skalniak-Sójka, która pomimo kraksy zajęła 12. miejsce. Druga z Polek – Marta Lach była 18. Wśród mężczyzn Polskę reprezentował Michał Kwiatkowski. Popularny „Kwiato” zajął 23. miejsce.

Katarzyna Węgrzyn w rundzie wstępnej turnieju singlistek w tenisie stołowym bez trudu pokonała reprezentantkę Malediwów Fathimath Ali 4:0 i awansowała do 1/32 finału.

Zakończyło się ujeżdżenie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW). Robert Powała (na Tosca Del Castegno) uplasował się na 39. miejscu, Jan Kamiński (Jard) był 46., a Małgorzata Korycka (Canvalencia) 57. Drużynowo Polska – przed crossem i skokami – zajmuje 15. miejsce.

Bardzo dobrze turniej olimpijski rozpoczęli polscy siatkarze, którzy oczekiwanie pokonali 3:0 Egipt w pierwszym meczu grupowym. W środę o godzinie 9:00 czeka ich starcie z Brazylią, która przegrała z Włochami 1:3.

Grzegorz Hedwig z 8. wynikiem awansował do półfinału C-1 w kajakarstwie slalomowym, a Klaudia Zwolińska z drugim czasem awansowała do niedzielnego półfinału jej koronnej konkurencji K-1. Jeśli w półfinale zaprezentuje się podobnie to w niedzielę o 17:45 stanie przed szansą zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego dla siebie i Polski.

Niedziela będzie drugim dniem Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Liczymy, że tego dnia otworzy się polski worem z medalami.