Przyłącz się do akcji #BiegFairPlayPKOl 2023!

Polski Komitet Olimpijski zaprasza szkoły w całej Polsce do wzięcia udziału w III edycji #BieguFairPlayPKOl w dniach 7-15 września!

Polski Komitet Olimpijski z okazji Światowego Dnia Fair Play 7 września organizuje od 2021 roku ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych #BiegFairPlayPKOl. Jej celem jest promocja wartości etycznych zarówno w sporcie, jak i w życiu. Zapraszamy do udziału!

Co należy zrobić, aby wziąć udział w #BieguFairPlayPKOl?

do 15.09 wypełnij formularz wraz z załącznikami lub wyślij zgłoszenie na adres [email protected] aby zgłosić szkołę do udziału w #BiegFairPlayPKOl,
• w dniach 07-15.09 zorganizuj biegi i towarzyszące im wydarzenia edukacyjne na temat idei fair play (lekcje, warsztaty, projekty artystyczne). Biegi mogą być zorganizowane w dowolnej formie (indywidualne, grupowe) i czasie (nie tylko na lekcjach WF),
• podziel się z nami swoimi fotorelacjami i filmikami z #BiegFairPlayPKOl w Twojej szkole wysyłając je na adres [email protected], aby zgarnąć główną nagrodę,
• zobacz, jak wyglądały poprzednie edycje (2021) i (2022).

Pomysłodawczynią biegu jest Hanna Wawrowska – przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl oraz członkini Zarządu EFPM i członkini rady CIFP. „Idea #BieguFairPlayPKOl nie polega na biciu rekordów! Celem akcji jest promocja idei fair play wśród jak największej liczby uczniów. Wydarzeniu sportowemu mogą towarzyszyć inne inicjatywy o charakterze edukacyjnym – debaty, wystawy, spotkania. Pozostawiamy nauczycielom dowolność w wyborze dystansu i formy organizacji biegu. Grajmy fair, grajmy razem!” – podkreśla przed akcją Hanna Wawrowska.

„Przed nami III edycja #BieguFairPlayPKOl, w którym w zeszłym roku udział wzięło 350 tysięcy uczestników z 800 szkół w całej Polsce! W biegu rozgrywanym od 2021 roku, za każdym razem startuje coraz więcej szkół i uczniów, więc liczymy, że ten świetny wynik znów zostanie pobity” – mówi Radosław Piesiewicz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz dodaje, że „misją PKOl jest promocja aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, a jeśli przyświecają tej aktywności także wartości takie jak szacunek, przyjaźń i radość, to mamy nadzieję, że sport zostanie z człowiekiem na całe życie”.

Szkoła, która zaangażuje największą społeczność do biegu, któremu będą towarzyszyły także inne aktywności i inicjatywy artystyczno-społeczne, czeka wspaniała nagroda! Szkoły wybrane przez kapitułę, składającą się z przedstawicieli PKOl oraz KINDER joy of moving, zostaną zaproszone na tygodniowy Olimpijski Camp w Centralnym Ośrodku Sportu. Szczegóły campów zostaną podane w oddzielnym komunikacie. Dla innych wyróżniających się i zaangażowanych szkół również mamy niespodziankę – Olimpijczyk odwiedzi Waszą szkołę.

Ambasadorami #BieguFairPlayPKOl są Anastazja Kuś – złota medalistka biegu na 400 m Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Maribor 2023 oraz Ksawery Masiuk – brązowy medalista mistrzostw świata 2022 oraz mistrz świata juniorów w pływaniu.

#BiegFairPlayPKOl cieszy się ogromnym powodzeniem – w ubiegłym roku wzięło w nim udział 800 szkół z całej Polski. Poprzednie dwie edycje inicjatywy w wielu szkołach stały się całodzienną akcją ku wspólnym wartościom (2021) oraz motywacją do podejmowania aktywności fizycznej (2022).

Partnerem III edycji #BieguFairPlayPKOl jest wieloletni partner Polskiego Komitetu Olimpijskiego, programu Edukacji Olimpijskiej PKOl oraz Młodzieżowej Olimpijskiej Reprezentacji Polski – program KINDER Joy of moving.

KINDER Joy of moving to program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu realizowany przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie, w tym od 2007 roku również w Polsce. Celem programu jest promocja aktywnego stylu życia wśród młodego pokolenia, rodzin oraz popularyzacja uniwersalnych wartości sportu takich jak fair play. Inicjatywa Ferrero odpowiada na trzy cele Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030, stworzonej przez ONZ: dobre zdrowie i jakość życia (3), dobra jakość edukacji (4) i partnerstwo na rzecz celów (17).

Formularz zgłoszeniowy dla szkoły

Oświadczenie szkoły