Witold Bańka ponownie prezydentem WADA

Witold Bańka został wybrany na stanowisko prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency – WADA) na kolejną, drugą kadencję. Polak nie miał kontrkandydata, został wybrany przez aklamację, będzie pełnił tę funkcję do końca 2025 roku. Członkiem Zarządu WADA – z ramienia Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees – ANOC) jest prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Prezes PKOl uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Światowej Agencji Antydopingowej w Montrealu, podczas którego po raz kolejny powierzono Witoldowi Bańce stanowisko prezydenta WADA.

– Serdecznie gratuluję Witoldowi Bańce objęcia tej prestiżowej funkcji i życzę mu powodzenia w dalszej pracy. Jednomyślny wybór na drugą kadencję, brak kontrkandydata to dowód zaufania międzynarodowego środowiska sportowego i docenienie jego dotychczasowej pracy. Cieszy mnie sukces naszego rodaka. Od lat działam w zarządach wielu międzynarodowych organizacji sportowych, zawsze promowałem w nich i nadal będę promował Polaków na ważne stanowiska w sporcie – powiedział prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Yang Yang oraz Witold Bańka

Witold Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4×400 m. W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Funkcję tę pełnił do listopada 2019, kiedy podczas kongresu w Katowicach oficjalnie zatwierdzono jego wybór na szefa WADA.

Zastępcą Witolda Bańki pozostanie wywodząca się z Ruchu Olimpijskiego Chinka Yang Yang – dwukrotna mistrzyni olimpijska w short tracku, w przeszłości członkini Komisji Zawodniczej WADA.

Światowa Agencja Antydopingowa powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, między innymi poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. WADA publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli Ruchu Olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania). W zarządzie WADA zasiada też Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która w październiku 2021 r. została wybrana przez Radę Unii Europejskiej na przedstawiciela UE w Zarządzie Światowej Agencji Antydopingowej. Prezydentem WADA nie można być dłużej niż dwie kadencje.

Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki

Podczas posiedzenia w Montrealu zarząd Światowej Agencji Antydopingowej zatwierdził skład Komitetu Wykonawczego na 2023 rok. Dodatkowo, w trakcie posiedzenia, przyjęty został projekt budżetu, który przewiduje m.in. zwiększenie nakładów na badania.

Zarząd WADA chce wzmocnić też rolę zawodników i krajowych Agencji Antydopingowych w działalności Światowej Agencji Antydopingowej. Utworzona została 20-osobowa Rada Zawodników, a do składu zarządu włączeni zostali przedstawiciele Narodowych Organizacji Antydopingowych.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki oraz Yōsei Ide, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii

Posiedzenie Zarządu WADA to także okazja do rozmów z reprezentantami innych państw i przedstawicielami światowego sportu.  Prezes PKOl spotkał się między innymi z Yōsei Ide, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii. Tematem rozmów była między innymi organizacja ostatnich igrzysk w Tokio oraz projekty międzynarodowe w obszarze sportu.

Biuro Komunikacji PKOl